2024. július 28., 19:10

A „bácsi” küldte könyv

Gyerekkoromban könyvek között nőttem fel, s ez szó szerint értendő. Mint ahogy Simkó Tibor dedikált Tikirikitakarakját, úgy Zs. Nagy Lajos gyermekverskötetét is nagy becsben őrzöm, melynek címe: Megfogtam a tündér sarkát, és 1986-ban jelent meg a Madách könyvkiadónál fia, Nagy Zoltán illusztrálásával, Zalabai Zsigmond szerkesztésében.

zs.-nagy-fejlec
Galéria
+5 kép a galériában
Zs. Nagy Lajos - Megfogtam a tündér sarkát
Fotó: Lacza Gergely

A könyv hátsó borítóján többek között ez áll:

Gyermekverseiben Zs. Nagy Lajosnak, az ismert csehszlovákiai magyar költőnek megragadó bájjal sikerült felszabadítania a költői énjében rejlő játékos embert.”

Ez valóban így van, de mások elmondása alapján úgy gondolom, Zs. Nagy minden helyzetben, így a való életben ugyanúgy, mint általában a költészetében – bár nem mindig „megragadó bájjal”, de – könnyedén felszabadította a költői énjében rejlő „játékos embert”. A Megfogtam a tündér sarkát című kötetben megférnek egymás mellett a „megragadó bájjal” bíró versek ugyanúgy, mint – ahogy a „felnőttverseiben” is – a groteszk elemekkel tarkítottak. Az előbbi példájaként rögtön ide kívánkozik egy valóban bájos vers, amely nemcsak a gyermeki lelket érintheti meg, hanem a felnőttnek is könnyet csalhat a szemébe a tisztaságnak, a szépségnek ez a lehető legegyszerűbb kifejezése, amikor a természet icipiciben, mint cseppben a tenger, úgy jelenik meg.

Méhpásztor

Vadrepce virágzik a réten, / legelészik rajta a méhem. // Aranyos cérna a lábán – / őrzi, ha messzire mászkál. // Repcevirágok ölében / gyűjti a mézem a méhem. // Aranyos fonalam tartom, / összeszorítva a markom. // Fürdik a méhem repcevirágban, / szárítkozik is nap sugarában. // Röpdös előttem a fényben, / szállok utána serényen.

zs.-nagy-04
Zs. Nagy Lajos - Megfogtam a tündér sarkát
Fotó:  Lacza Gergely

A következő lapon, mintegy kontraszként rögtön megjelenik „Zsénagy” „másik énje”; a vers minden bizonnyal egy konkrét tapasztalásból táplálkozik, s mintha a költő haragja akaratlanul is túllendítené az olvasót egy gyermekverskötet keretein túlra. Íme, néhány részlet az Átkozódás (Gyászvers macskám halálára) című, talán nem egészen gyermekverskötetbe illő versből:

Egy autóbusz, motor-állat, / agyonmente a macskámat, / sima szőrű feketémet. / (Sehol látni csak oly szépet.) (...) Ha én azt a rosszmájú, dög, / csikorgó-vicsorgó, / ördög / autóbuszt utolérném, / mint a dobot, úgy elverném. // (...) Nem keringene ő erre, / se arra, sőt tán semerre. / Tele lennék vidámsággal, / hancúroznánk kismacskákkal.

Ha az ember gyermekverset olvas, csak úgy, önmagának, vagy akár a gyerekének, közben elgondolkodik egy-egy vers fölött, vajon a költő melyik „énje” kerekedett felül a kötetben. A gyermekkor élményeiből merítkező vagy a fantáziáját szárnyaltató, s a gyermekhez közben „lehajló” alkotó. Minden gyermekverset író költőben benne van mindkét aspektus, de Zsénagynál talán az előző dominál. A múlt gyermekkori emlékei, a mindennapok élményei idéződnek fel gyakran; az olyan versek, mint az Átkozódás (Gyászvers macskám halálára) egy felnőtt haragjának a kifejeződése, némileg „gyerekesített” formában. A Karikási kovácsmester is a régmúlt emlékeiből táplálkozik. Zs. Nagy Lajos maga nyilatkozta, hogy sokan azt gondolják, Zsélyben született, pedig ez nem így van, hiszen Karikáspusztán látta meg a napvilágot. A kötetben szereplő vers is ide vezet vissza bennünket:

Kint a pusztán, Karikásban / éltem én zöld karikában, / cserfaerdők, fűzfaberkek, / körbefogtak, körbevettek, / simogattak és szerettek.

E „bevezető” után a költő rátér verse „tárgyára”, s elmondja, milyen is volt a kovácsműhely, s milyen ember maga a kovács:

Csengett, zengett, bongott, kongott, / csilingelő verset mondott / kis kalapács, nagy kalapács, / mert költő volt az a kovács, // s hajlott a vas szikrát szórva, / patkóvá varázsolódva, / kicsit szólva, nagyot szólva, // hordó vízben morgolódva. (...).

zs.-nagy-03
Zs. Nagy Lajos - Három rigó
Fotó:  Lacza Gergely

Zs. Nagy Lajos a gyermekverskötetben unokájának is szentel egy verset A kis költőnő címmel. A helyzet ismerős:

Viktória tegnap szépen / elkérte az írógépem, / papírt is kért s indigót, / hogy megírná, ami vót. (...).

A Megfogtam a tündér sarkát című kötet egy derűs, vidám világba kalauzolja el az olvasót, és olyan figurákkal ismertet meg bennünket, mint Töhötöm, Behemót, Sáfrány Laci és mások, akikkel fura kalandokba keveredhetünk.

zs.-nagy-01
Zs. Nagy Lajos - Megfogtam a tündér sarkát
Fotó:  Lacza Gergely

Rövid írásomat Simkó Tibort emlegetve kezdtem. Rá már pontosan nem emlékszem, de „Zsénagy” jellegzetes, markáns arcát, alakját fel tudom idézni. Könyvét, benne a dedikációval, amelyben magát „bácsinak” nevezi, pedig szeretettel őrzöm és ajánlom azoknak, akik gyermekköltészetével is meg szeretnének ismerkedni. Mert abban is kiváló volt.

zs.-nagy-02
Zs. Nagy Lajos dedikálása
Fotó:  Lacza Gergely
zs.-nagy-fejlec
Galéria
+5 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.