VI. Gömöri Hagyományőrző Nap Rozsnyón
Hatodik alkalommal szervezte meg Gömöri Hagyományőrző Nap – Nagyapáink Öröksége című rendezvénysorozatát a Borostyán Néptáncműhely, amely ezúttal különálló gyermekfesztivállal is színesítette a programot.
A rozsnyói történelmi városháza épületében szombaton délelőtt a Szél fújja pántlikámat... gyermekfesztiválra elsősorban a kisgyermekes családokat várták, kézműves foglalkozásokkal, Korpás Éva koncertjével, népmesével, énektanítással, népi hangszerbemutatóval és nem utolsó sorban gyermektáncházzal.
Délután a rendezvénysorozat második része, a VI. Gömöri Hagyományőrző Nap - Nagyapáink Öröksége az ifjúság és a felnőttek számára nyújtott élvezetes időtöltést. Fellépett a Kuttyomfitty Társulat, a Dubina férfi énekkar, a Sajó banda, az Imregi Hagyományőrző Együttes és Bazsarózsa Ifjúsági Hagyományőrző Együttes, a Borostyán Néptáncműhely táncegyüttesei: a Borostyán, az Ifjúsági és a Szenior együttes, valamint Bastyúr István hagyományőrző Szilicéről. Az est gömöri táncházzal, illetve tánctanítással zárult a Sajó Bandával és a Borostyánnal.
Icso Valéria, a közel kétszáz tagot számláló Borostyán Néptáncműhely vezetője lapunknak elmondta, nagy örömükre szolgál, hogy három év kihagyás után az idén végre meg tudják rendezni a Nagyapáink örökségét. A felkészülésre nem volt sok idejük, hisz csak február legvégén kezdték a próbákat, de bátran belevágtak. Erre az alkalomra a Borostyán, az ifjúsági és a szenior együttesük egy közös koreográfiát készített. Mivel egy gömöri hagyományőrző napról van szó, a fő hangsúly mindig a gömöri táncokon van, a műsorban, a táncházban és a tánctanításnál is.
„A néptánc azért jó, mert kielégíti a mozgásigényt, egészséges életmódra ösztönöz, de mégis különbözik a sporttól, hisz ott van a művészeti vonal, az ének, a tánc, a színpadi megjelenés, az esztétika – ezt tanulják gyermek és a felnőtt táncosok egyaránt. Mindemellett hozzájárul magyarságunk megőrzéséhez és a közösségépítéshez. Nagyon fontos, hogy az emberek valahova tartozzanak, ahol érzik, hogy szeretik, várják őket. Nálunk nyolc táncegyüttesbe járnak a tagok, háromévesektől a hatvanévesekig” – mondta Icso Valéria.