2020. január 29., 19:03

Vártól a kastélyokig – Megújulnak kulturális örökségünk helyszínei

Sajtótájékoztató keretében mutatták be a Castle to Castle/Vártól a kastélyokig elnevezésű Interreg-projektet Nagyidán, ahol a projekt keretében megújult a helyi kastély kerítése, valamint az épületben rövidesen interaktív múzeumot létesítenek.

A nagyidai Csáky-kastély
Galéria
+8 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergely

Nagy Péter, Nagyida polgármestere örömét fejezte ki, hogy részt vehetnek ebben a projektben, s sikerült új kerítéssel körbekeríteniük településük gyöngyszemét, a kastélyt és annak parkját.

Régi álmunk volt ez, amit most sikerült megvalósítanunk”

– mondta hozzátéve, a projektnek köszönhetően partneri kapcsolatok, barátságok is létrejöttek más településekkel, Szlovákiában és Magyarországon.

Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program 2014-2020 keretében megvalósuló, Castle to Castle című projektet Barta Pál projektmenedzser, az Alsó-zempléni Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója ismertette részletesen.

Mint elmondta, a 2,73 millió euró összértékű projekt célja a kulturális örökség helyszíneinek helyreállítása a partnerségbe tömörülő településeken, Regécen, Bodrogszerdahelyen, Nagykövesden és Nagyidán. A konkrét cél a regéci vár palotaszárnyának korhű rekonstrukciója, a bodrogszerdahelyi és a nagyidai kastély fejlesztése, interaktív kiállítóterek, szabadidős helyszínek létrehozása, valamint a kerékpáros turizmus infrastruktúrájának fejlesztése az adott térségben. A fejlesztés egyúttal hozzájárul a helyi közösségek megtartásához, erősítve öntudatukat, a határ menti régiók megismeréséhez, a természetközeli és kulturális célú turizmus terjedéséhez.

A projekt keretében Nagyidán a 17. századi Csáky-kastély, illetve az azt körülölelő, értékes fákkal teli angolpark több mint egy kilométer hosszú kerítését már kicserélték.

A napokban írják majd ki a közbeszerzést a kastély alsó szintjén kialakításra kerülő, négy termet magába foglaló interaktív múzeum létesítésére. A nagyidai munkálatok összköltsége több mint 480 ezer euró, ennek nagy része az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERDF) érkezik, 48 ezer euró az állami költségvetésből, a fennmaradó 24 ezer euró pedig a település önrésze.

A projekt keretében a megújuló kulturális örökség népszerűsítését is tervezik, audiovizuális anyagok útján. Készülnek különböző publikációk, táblák, népszerűsítő videó, valamint a helyszínek és a tárlatok virtuális bejárására is lehetőség lesz majd.
Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.