2018. november 26., 12:09

Tavaszi szél vizet áraszt, … 2018

Az országos népdal- és népzenei vetélkedő döntőjére november 24-én került sor a dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ színháztermében. Ettől az évtől kezdve a rangos vetélkedő a Papp Sándor emlékverseny alcímet viseli. A 2018-as megmérettetésen hét Arany pávát is kiosztott a zsűri.

Tavaszi szél... 2018
Galéria
+33 kép a galériában
Fotó: Szabados Kati

 A verseny előtt szomorúan hangzott fel a résztvevők éneke. Kezükben mécsessel, énekelve rótták le kegyeletüket a 2017-ben elhunyt Papp Sándor fényképénél. A Szlovák Rádió Magyar Adása majd a Pátria Rádió egykori főszerkesztője még rádiósként kötelezte el magát a népművészeti műsorok mellett, évekig aktív résztvevője volt a különböző országos rendezvények szervezésének.

Nevével egybeforrt a Tavaszi szél vizet áraszt,... verseny, amelyet 2000-től kétévente hívott életre, ezzel is gazdagítva az országos fórumok palettáját. Az iránta való tiszteletből kapta meg a vetélkedő a Papp Sándor emlékverseny alcímet.

Fotó:  Szabados Kati

A Csemadok indította útjára

„A Tavaszi szél vizet áraszt… népdal- és népzenei verseny a hetvenes évek elején a Csemadok Központi Bizottsága szervezésében indult. A 89-es rendszerváltás után a rendezvény megszűnt, évekig hasonló versenyt nem is hirdettek. Ezután a Csemadok Dunaszerdahelyi Területi Választmánya további társrendezőkkel együtt 1997-ben meghirdette a Bíborpiros szép rózsa országos népzenei vetélkedőt. 2000-ben pedig a Minority Polgári Társulás égisze alatt újra indult a Tavaszi szél. Azóta, páratlan években az előbbi, vagyis a Bíborpiros szép rózsa, páros években pedig a Tavaszi szél vizet áraszt,… népdal- és népzenei vetélkedő zajlik.” – mondta el a rendezvény főszervezője, Papp Tímea.

Pék zoltán, Méry Margit
Pék zoltán, Méry Margit
Fotó:  Szabados Kati

A Minority Polgári Társulás

A társulást 2000-ben alapította Papp Sándor, célja a magyar kultúra ápolása, a hagyományok továbbvitele lett. A társulás által szervezett rendezvények hanganyagáról eddig nyolc CD jelent meg. „Idén újítottunk, DVD-t adunk ki, hogy a csoportok ne csak hallják a hangjukat, de lássák is magukat. Fő tevékenységünk a Tavaszi szél szervezése, de emellett vannak nótaműsoraink, operett gáláink is, ahol az amatőr énekeseket igyekszünk bemutatni.”

Idén sokan neveztek be a keleti országrészről

Papp Tímea azt is elmondta, hogy nagyon sok jelentkező volt idén, a keleti járásokból is több mint tíz csoport küldte el a jelentkezését, és közülük a négy legjobb jutott be a döntőbe. „Szomorúan vettük tudomásul, hogy idén a zoboralji csoportok nem képviseltették magukat, de a Csallóközből vannak szép számban és Mátyusföldről is jöttek versenyzők.” 

Birinyi József (bal oldalon, álló sor), szólisták, csoportvezetők
Birinyi József (bal oldalon, álló sor), szólisták, csoportvezetők
Fotó:  Szabados Kati

Papp Sándor emlékdíj

A döntőbe közel harminc csoport került be. A verseny szervezését azután kezdték, mikor értesültek a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásának a jóváhagyásáról. A versenyfelhívás augusztusban került ki, a jelentkezési határidő október nyolcadika volt. Az elődöntők Királyhelmecen és Padányban valósultak meg, ezeken Méry Margit látta el a versenyzőket szakmai tanácsokkal.

Idén Papp Sándor emlékverseny az alcíme a vetélkedőnek. „Alapítottunk egy különdíjat, amelyet olyan csoportnak szeretnénk adni, amely évtizedek óta viszi tovább a hagyományokat, tagjai ismerték és együttműködtek Papp Sándorral.” – tette hozzá Papp Tímea.

Az imregiek táncoltak is
Az imregiek táncoltak is
Fotó:  Szabados Kati

A Papp Sándor emlékverseny különdíját, a Papp Sándor Emlékdíjat az Imregi Hagyományőrző Csoport vihette haza. Színvonalas énekük mellett szemet gyönyörködtető viseletük, valamint rövid karikázójuk is élményszámba ment.

Az éneklőcsoportok kategóriájában volt a legtöbb versenyző

A versengés öt kategóriában folyt: szólóénekesek, éneklőcsoportok, a népi hangszeren játszó szólisták, a népi hangszeren játszó együttesek és a 15. életévüket be nem töltött szólóénekesek kategóriájában. A döntőt elődöntők, válogatások előzték meg. Az elmúlt évfolyamokban, 2014-ben vagy 2016-ban aranypávás vagy arany minősítésben részesülő szólisták és csoportok egyenes úton jutottak a döntőbe. Idén rekordszámú versenyzőt kellett meghallgatnia a hattagú bíráló bizottságnak.

Tám Dóra
Tám Dóra
Fotó:  Szabados Kati

A bírálók között három hazai és három anyaországi szakember volt

A zsűri elnöke, Birinyi József népzenekutató volt, aki a KÓTA, a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetségének a társelnöke is. A zsűri tagjai Méry Margit néprajzkutató, Bodonyi András népzenész, Németh Imre zenész, zenepedagógus, Dévai János a Magyar Rádió népzenei szerkesztőségének egykori vezetője és Alföldi Borus István, a Bartók Rádió egykori főszerkesztője volt.

Zsoldos Viktória
Zsoldos Viktória
Fotó:  Szabados Kati

Az országos döntőn huszonnyolc produkciót kellett kiértékelni

A versenyen 26 felvidéki szólista, illetve csoport, valamint két magyarországi népdalkör mérettette meg magát. A citerazenekarok, éneklőcsoportok és két felnőtt szólóénekes mellett gyermekcsoportok és fiatal szólisták is színpadra álltak.

Hájos Zoltán, Sarló citerazenekar
Hájos Zoltán, Sarló citerazenekar
Fotó:  Szabados Kati

 Az országos döntőn Dunaszerdahely város polgármestere, Hájos Zoltán is köszöntötte az egybegyűlteket. A délutánból estébe húzódó versengés szüneteiben a Felszállott a páva televíziós vetélkedő kategória győztese, a Pósfa zenekar szórakoztatta a résztvevőket . A  kiértékelés előtt a Minoity PT új elnöke, Pék Zoltán mondta el gondolatait:

„Fontos az, amit ezek a csoportok csinálnak, nemcsak régiós szinten, de egész országos viszonylatban, és fontos az ilyen találkozó, mint ez a mai. Állítom és vallom, hogy az ilyen lelkes amatőr csoportok nélkül nemcsak szegényebbek lennénk, de még inkább elvesznénk ebben a mai világban, amikor értékek tűnnek el. Hagyományaink ismerete, ápolása világítótoronyként igazít el minket a múltban, így sokkal könnyebben haladunk a jelenben és sokkal bizakodóbban tekinthetünk a jövőbe.” Pék Zoltán arra buzdította a versenyzőket, hogy hagyományőrző tevékenységük mellett minél több fiatalt szólítsanak meg.

Moore Emília,  Oravec Veronika
Moore Emília, Oravec Veronika
Fotó:  Szabados Kati

„Mikor Papp Sándor halála után Papp Tímea felkért az elnöki poszt elvállalására, rögtön igent mondtam. Két okból is. Egyrészt azért, mert 1976-ban életem első rádiós riportját a Tavaszi szél vizet áraszt országos döntőjén készítettem.” – magyarázta az új elnök. A második ok az a belső indíttatás volt, amely rádiós és televíziós munkásságát végigkísérte. Ahogy mondta, küldetésének tartotta a felvidéki népdalköröket, néptánccsoportokat, hagyományőrző együtteseket bemutató riportok készítését.

A néprajzkutató bízik a folytatásban

Pék Zoltán kiemelte és megköszönte Méry Margit néprajzkutató hosszú évtizedes, mai napig tartó aktív munkásságát, amellyel nagyon sokat segített a népzenei vetélkedő színvonalas megszervezésében is.

Kéknefelejcs Népdalkör
Kéknefelejcs Népdalkör
Fotó:  Szabados Kati

 „Nagy öröm volt számomra végignézni ezt a műsort, mert csodálatos volt látni, hogy a kisgyerekektől az idősekig mindenki hozta a saját tehetsége szerint azt, amit tanult, amit tud, és elnézve a fiatalokat, a kisgyerekeket, most már látszik, hogy lesz folytatás.” – fejezte ki örömét Méry Margit a verseny végén.

Kiemelkedő tehetségek bukkantak fel a fiatalok körében

A zsűri elnöke, Birinyi József szintén örvendetesnek tartotta, hogy a hagyományőrző régi együttesek mellett egyre több fiatal és gyermek jelenik meg a vetélkedőn. Közülük kiemelte a nagymegyeri gyermekcsoportokat és dunaszerdahelyi Varga Zarándot, aki korát meghaladó módon játszik különböző népi hangszereken. Zaránd  a mostani vetélkedőn furulyajátékát mutatta be, moldvai népzenét játszott korát meghazudtolóan magas szinten. Arany fokozatú minősítése mellé a KÓTA legmagasabb elismerését, az Arany páva díjat is megszerezte. A zenész fiún kívül egy másik fiatal szólóénekes, Zsoldos Viktória is különdíjban részesült az arany minősítés mellett. Mindketten meghívást kaptak a 34. Csutorás Népzenei- és Néptánctáborba Örkénybe.

Birinyi József, Varga Zaránd
Birinyi József, Varga Zaránd
Fotó:  Szabados Kati

Élménydús előadással lehet csak követőket szerezni

„Rendkívül örömteli volt, hogy sok fellépő előadásán lehetett érezni, hogy nemcsak megtanulták az előadott népdalt, de örömmel adják át, élményt szerezve a közönségüknek.” – mondta el értékelésében Birinyi József, és hozzátette, hogy a népdal, népzene szeretetét átadni, másokat megszólítani, követőket szerezni csak így lehet. „Így lesznek majd, akik ezt folytatják. Jókedvvel, jó szándékkal. Így örökségünk a ma élményével lehet a jövőnk alapja.”

Búzavirág
Búzavirág
Fotó:  Szabados Kati

Az Arany pávások

A rövid szakmai értékelés után a díjátadó következett. Nagyon sok arany minősítést, és KÓTA országos arany fokozatú minősítést vihettek haza a versenyzők, akik idén is kérhették a magyarországi KÓTA, vagyis a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége minősítését is. A felvidéki versenybe épp emiatt nevezett be két anyaországi csoport is. Térségi szinten a „megfelel, dicséretes és kiváló” fokozatokat lehet elérni, az országos szintű minősítésnél pedig bronz, ezüst és arany fokozatot. A legeslegjobbak Arany páva fokozatot érhetnek el.

A dunaszerdahelyi megmérettetésen hét Arany pávát osztott ki a zsűri. A két magyarországi csoport mellett Arany pávás lett Varga Zaránd, a Dió Héj Citerazenekar, valamint a Tiszta Forrás, a Gyöngyvirág és a Kéknefelejcs népdalkör.

Tiszta Forrás
Tiszta Forrás
Fotó:  Szabados Kati

Eredmények:
Sarló Citerazenekar, Nyárasd  - Arany (Tavaszi szél minősítés) -  Országos arany (KÓTA minősítés)
Rozmaring-ág citeraegyüttes, Szímő – Arany -  Országos arany
Dió Héj Citerazenekar, Diószeg - Arany - Arany páva
Moore Emília – Oravec Veronika, Szenc -  Bronz - Térségi dicséretes
Tám Dóra, Bacsfa - Arany - Térségi kiváló
Varga Zaránd Ágoston, Dunaszerdahely - Arany - Arany páva és különdíj: Csutorás népzenei tábor
Mihályi Annamária, Érsekújvár - Bronz
Zsoldos Viktória, Nagymegyer -  Arany -  különdíj: Csutorás népzenei tábor
Rezes Gyula, Szepsi - Arany
Bódis István, Béke -  Ezüst - Országos ezüst
Árvalányhaj, Királyhelmec -  Ezüst - Országos ezüst
Tiszta Forrás, Dunaszerdahely - Arany - Arany páva
Tardoskeddi Férfikar – Arany-  Országos arany
Bazsarózsa, Zétény - Ezüst - Térségi dicséretes
Almágyi Népdalkör – Ezüst -  Térségi dicséretes
Igricek Népdalkör, Nagymegyer -  Arany - Térségi kiváló
Fehér Akác Asszonykórus, Tardoskedd -  Arany
Cimbora – Béke-Sárosfai Népdalkör – Arany -  Országos arany
Pacsirta, Nagymegyer - Arany - Országos arany
Rozmaring citera és népdalkör, Szímő -  Arany - Országos arany
Búzavirág – Békei Női Népdalkör – Arany-  Országos arany
Gyöngyvirág Népdalkör, Szentmária -  Arany - Arany páva
Kéknefelejcs Népdalkör, Nagymegyer  - Arany -  Arany páva
Imregi Hagyományőrző Csoport - Arany - Országos arany, Papp Sándor Emlékdíj
A Csemadok Felsővámosi Éneklőcsoportja - Ezüst - Országos ezüst
Margaréta Népdalkör, Felsőpatony - Ezüst - Országos ezüst
Kenderszer Népdalkör Takácsi, Magyarország –nincs besorolás - Arany páva  
Igazgyöngy Hagyományőrző Egyesület, Magyarország - nincs besorolás  -Arany páva

 

Tavaszi szél... 2018
Galéria
+33 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.