2019. augusztus 11., 13:48

Szinte minden bokor alatt népzene szólt Zsigárdon az elmúlt napokban

Augusztus 6-tól 10-ig tartott a gyermek és felnőtt néptánc és népzenei tábor a Rév zenekarral Zsigárdon. Mátyusföldről, Csallóközből, Pozsonyból, Rozsnyóról, Prágából, valamint Magyarországról is érkeztek érdeklődők szép számmal. A tábor a Kaszás Attila Kulturális Fesztivál keretén belül valósult meg, csakúgy, mint a táborral párhuzamosan megtartott folklórfesztivál.

Gyermek és felnőtt néptánc és népzenei tábor Zsigárdon
Galéria
+23 kép a galériában
Fotó: Szabados Kati

A fő szervező a Csemadok Zsigárdi Alapszervezete, társszervező a Pro Traditione Zsigárd, Zsigárdi Polgári Társulás és a helyi alapiskola. A Kisebbségi Kulturális Alapba, a Bethlen Gábor Alapba és a megyére beadott pályázatokból befolyó összegekből tudták megvalósítani a tábort, illetve az azzal egyidőben zajló folklórfesztivált. Helybeli támogatók is hozzájárultak a sikeres lebonyolításhoz, köztük a falu önkormányzata is.

Kiss László főszervező kérdésünkre elmondta, a táborban idén 110 felnőtt és gyerek tanult táncolni vagy muzsikálni. Az oktatást összesen húsz zenész és táncos biztosította a különböző korcsoportokban. A táborban idén széki és zoboralji táncokat tanítottak. A gyerekekkel Bitter Péter és Fecske Renáta, az felnőttekkel Oláh Attila és Pataky Nóra foglalkozott. A táncoktatás zenei kíséretét Takács Ádám, Lelkes Tibor, Csoóri Sándor „Sündi“, Joó Bence, Lakatos Áron, Iván Péter, Iván András, Iván Zoltán és Álló István biztosította.

A zenészek hegedűn, brácsán és nagybőgőn tanultak. Lakatos Róbert, Mester László, Halmos Attila „ Csiga“, Árendás Péter és Hanusz Zoltán oktatták a népi hangszeres muzsikát. Ebben az évben palatkai és bodrogközi zenét tanulhattak a táborlakók. Idén is szép számú énekes csapat gyűlt össze Korpás Éva körül. Ők bodrogközi és mezőségi népdalokat tanultak.

Az oktatás kilenc helyszínen folyt, a Kulturális – Közösségi és Tájékoztató Központ, vagyis a KIC minden szegletében valaki valamit elsajátított. Az udvaron a fák alatt, a szabadtéri színpad árnyékában, a kerti pavilonban muzsikáltak, a benti teremben táncoktatás folyt. A nyugdíjas klub udvaráról, a tájházból, a kultúrházból is jókedvű ének és népzene hallatszott ki napközben. A falubeliek a héten spontán utcai koncerteket is élvezhettek, hiszen a muzsikusok, énekesek jártukban-keltükben leálltak, és csak úgy, a saját örömükre rázendítettek.

 

Esténként a KIC színpadán neves zenészek, zenekarok adtak koncerteket, amelyek után hajnalig tartó táncházakon ropták a táncot  és szólt tovább a muzsika, az ének. Kedden a Rév, szerdán a Bazseva, csütörtökön pedig a Parapács zenekar és Agócs Gergely előadását láthatták nemcsak a táborlakók, hanem bárki, hiszen az esti koncertek már a Kárpát-medencében élő népek folklórfesztiválja részeként valósultak meg. A fesztivál első napján, augusztus hatodikán került sor a Pro Traditione-díj átadására is, amelyet idén Oláh Attila, a Csallóközi Táncegyüttes vezetője vehetett át.

A népdalénekesek között a legfiatalabb, Hlaváč Eszterke szeptemberben éri el a nyolcat. Először vett részt a táborban a jóhangú kislány, aki egyébként már négy éve táncol az Alsószeli Varsás Néptáncegyüttesben, ősztől pedig hegedülni fog tanulni. Azt mondta, nagyon jól érzi magát és elmondja majd a táncos barátainak, hogy jövőre ők is jöjjenek. Hogy miért? „Mert itt mindent lehet tanulni, lehet hegedülni, táncolni és énekelni is.”

A fiatal népdalénekes Mórocz Virág, aki idén érettségizett a Richter János Zeneművészeti Szakgimnáziumban Győrben és ősztől a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán tanul tovább, a kezdetektől jár a zsigárdi táborba. Virág, aki a Nemzeti Ifjúsági Kórus tagja is, a ma7.sk-nak elmondta, hogy tizenegy évvel ezelőtt jött először a táborba. „Először a Dunaággal, a tánccsoporttal jöttem, aztán később kialakult egy kemény mag és mi minden évben járunk. A Figurás Banda Sopronból, a Csali zenekar Somorjáról és Szerdahelyről vagyunk még jópáran. Nekünk ez a dátum pirossal van bejelölve a naptárban. Nagyon szeretünk itt lenni.“ A tábor már nem csak a népdalok, a néptánc szeretetéről szól, tudtuk meg Virágtól. „Közösségépítő szerepe is van ennek a tábornak. Semmi pénzért nem hagynánk ki, már egymásért sem.“ 

A Kárpát-medencében élő népek folklórfesztiválja a tábor énekeseinek és zenészeinek műsorával, valamint a Cimbaliband koncertjével és táncházzal végződött. A tábor szombaton zárta kapuit és lakói újabb életreszóló élményekkel és nem utolsó sorban sok új ismeretanyaggal, tánclépéssel, figurával, dallamokkal gazdagodva térhettek haza.

 

Gyermek és felnőtt néptánc és népzenei tábor Zsigárdon
Galéria
+23 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.