Selye János élete képekben
Selye János (1907-1982) világhírű orvos a stresszelmélet kidolgozójaként ismert az egész világon.
Bécsben született ugyan, de kiskorától Komáromban élt, itt végezte elemi iskoláit és a komáromi bencés gimnáziumban érettségizett. Apja - aki egyébként Schlesinger Hugóként Trencsén megyében látta meg a napvilágot - katonaorvosként került a Duna parti városba, később azonban közorvosként praktizált. János az iskolai bizonyítványai szerint átlagos tanuló volt, a prágai német egyetem orvosi karát azonban már kitűnő eredménnyel végezte el 1929-ben és előbb orvosdoktori címet szerzett, majd a vegyészetből is ledoktorált. Az 1930-as évek első felében előbb az USA-ban, majd Kanadában dolgozott és itt alkotta meg a stresszelméletet, amelyet számtalan kísérlettel igyekezett alátámasztani és magyarázni. Nemcsak tudományos cikkeket publikált, hanem jó néhány ismeretterjesztő könyvet is, ezek közül többet magyarra is lefordítottak.
A révkomáromi Duna Menti Múzeum szervezésében, a dél-komáromi Klapka György Múzeum, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma szellemi támogatásával 2017-ben megszületett egy kiállítás, amely fotók, molinók, korabeli dokumentumok segítségével vázolja fel a nagy tudós életpályáját. Ezt az összeállítást azóta négy helyen - mindkét Komáromban, Pozsonyban és Galántán - megtekinthették az érdeklődők, 2020. február 6-ától pedig a dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeumban látható. A kiállítást dr. Csütörtöki József, a komáromi Duna Menti Múzeum igazgatója nyitotta meg, aki nemcsak kurátora, hanem kigondolója is volt ennek a vállalkozásnak. Selye János életéről dr. Szabó Katalin, a budapesti Semmelweis Orvostörténeti Múzeum főmunkatársa beszélt.
A Sárga Kastélyba látogatók a vitrinekben szemügyre vehetik Selye János iskolai bizonyítványait, néhány Komáromba küldött levelét, a molinók és a róla készült felvételek alapján pedig betekinthetnek életének legfontosabb pillanataiba.