2018. szeptember 7., 17:20

Saját sörét kínálja a galántai múzeum

A Múzeumi Sör kóstolójával nyitotta meg új évadát a Galántai Honismereti múzeum. Az egy hónapig érlelt ital ünnepélyes keresztelője előtt a mátyusföldi serfőzőmester, Gaál Jóska tartott előadást a sörkészítésről.

sor1.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: Horváth Szomolai Andrea

Méltón búcsúzik a galántai múzeum A komlótól a sörig című tárlattól, amelyet a Nagytapolcsányi Tribecsi Múzeum Nyitrára kölcsönöz tovább a jövő héten. A keserkés nedűvel foglalkozó témakör augusztusban bővült tovább, amikor a 34. Galántai Vásár ideje alatt Gaál Jóska ékes bemutatók közepette főzte meg a múzeum saját sörét. A világos és félbarna itókát, amelyet az intézmény pincéjében érleltek közel egy hónapon át, szeptember hatodikán az esti órákban kínálták kóstolóra a nagyközönségnek.

A várt degusztáció előtt a serfőzőmester megismertette a közönséget a sörfőzés általa logikusnak minősített menetével. Elmondta, hogy a sör négy alapvető hozzávalóval készül: árpamaláta, komló, víz és sörélesztő. A mester chlordioxid tartalma miatt nem ajánlja a csapvizet, inkább ártézi vizet használ a sörfőzéshez. Gaál Jóska hosszan és érdekesen magyarázta, miként készül az árpából a maláta, valamint többféle különleges malátát kóstoltatott meg a múzeum vendégeivel. A sörfőző elmondta, mesterségében a logika és a feltételek megteremtését tartja a legfontosabbnak és legizgalmasabbnak. Hozzátette, ehhez a művelethez is alázattal kell hozzáállni, a természet teremtő erejében és segítségében bízva.

A vághosszúfalui Gaál Jóska, aki sörfőző és fazekasmesternek nevezi magát, a ma7-nek elmondta, közel nyolc éve érdeklődik intenzíven a sörfőzés tudománya iránt, valamint gyűjtője is a malátaitalhoz kapcsolódó tárgyaknak. Kóstolta már a világ legerősebbnek minősített söreit, de találunk nála a Vatikánból, Mexikóból, Amerikából és különböző bajor vagy német apátságokból beszerzett söröket is.

„A házi sörfőzésnek három módja van. Főzhetünk konzervből, az egy fél órás folyamat. Malátasűrítményből közel négy órán át kell rotyogtatni a nedűt, és létezik egy tíz órás művelet is, ez már a szakértők procedúrája. Mi itt a múzeumban a négy órás menetet követtük a világos és a félbarna sör elkészítéséhez. A világosat amerikai, a félbarnát cseh komlóból készítettem” – magyarázza portálunknak Jóska.

A vásár ideje alatt megfőzött italok bepalackozódtak és a Múzeumi Sör elnevezést kapták és közel egy hónapig forrás állapotban pihentek a múzeum pincéjében. A mester szerint még éretlen az ital, hiszen többnyire három hónapnyi érlelés után van a sör a legjobb kondícióban. Nevetve hozzáteszi, ez egy igazi múzeumlátta sör, mivel „megszületése óta” nem került ki az intézmény falai közül.

A Galántai Honismereti Múzeum nyolcvan palacknyi sörrel büszkélkedhet, a kóstolás után a nedű nagy részét tovább érlelik majd alkalmanként szétosztják.

Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

sor1.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.