Őseink útján járva Ollétejeden – KÉPEKKEL
A Felföldi Dalia Iskola első ízben szervezte meg Dunaszerdahely mellett, az ollétejedi Szent István Parkban az Ősök útján című rendezvényét egyfajta „hívogatóként” a nagyszabású bugaci Ősök Napjára, amely a Kurultáj mellett a Kárpát -medencei magyarság legnagyobb közös lovas hagyományőrző ünnepe.
Kopecsni Gábornak, a Felföldi Dalia Iskola alapítójának a célja, hogy idővel egy önálló, Felvidéki Ősök Napjává váljon az esemény, melynek fontos eleme a magyarság kollektív nemzeti identitástudatának erősítése.
A helyszínen már délelőtt előadások zajlottak, Kókity Attila délvidéki íjkészítő mester arról mesélt, hogy miféleképpen készíti íjait hagyományos módon, természetes alapanyagokból. Nagy Iván etnológus, a Csallóközi Múzeum igazgatója a Nyugat-Mongóliában élő kazak, sivar aigar törzsről adott elő. Az íjászverseny és az előadások után 13 órakor a harcosok bevonulásával kezdődött a hivatalos megnyitó felvezetése.
– mondta Kopecsni Gábor. A szervezők fontosnak tartották, hogy kimondottan magyar hagyományokra, magyar nemzeti értékekre építsék a rendezvényt.
– foglalta össze köszöntőjében a rendezvény eszmeiségét és fontosságát Karaffa Attila, Dunaszerdahely alpolgármestere.
A megnyitót autentikus zene, majd Krekács Zoltán solymász bemutatója követte. A marcelházi Bogár Péter történelmi íjakat mutatott be, a Vermes törzs és a Szedres tanya lovas íjászain kívül a Fekete Sólyom íjászai is bemutatkoztak. A Felföldi Dalia Iskola műsora után a versenyek értékelése következett, majd közép-ázsiai dallamokat (népi hangszereken – Diyar) hallhattak az érdeklődők. A rendezvényt a Felvidéki Rockszínház műsora zárta. Kísérő rendezvényként volt jurtakiállítás és kézműves vásár is.
Az eseményt Dunaszerdahely város önkormányzata támogatta, Péntek István a Szent István Park tulajdonosa pedig a helyszínt biztosította ingyen és bérmentve a szervezők rendelkezésére.