2023. július 23., 16:34

Őseink útján járva Ollétejeden – KÉPEKKEL

A Felföldi Dalia Iskola első ízben szervezte meg Dunaszerdahely mellett, az ollétejedi Szent István Parkban az Ősök útján című rendezvényét egyfajta „hívogatóként” a nagyszabású bugaci Ősök Napjára, amely a Kurultáj mellett a Kárpát -medencei magyarság legnagyobb közös lovas hagyományőrző ünnepe.

osok-utjan-06
Galéria
+23 kép a galériában
Ősök útján
Fotó: Lacza Gergely

Kopecsni Gábornak, a Felföldi Dalia Iskola alapítójának a célja, hogy idővel egy önálló, Felvidéki Ősök Napjává váljon az esemény, melynek fontos eleme a magyarság kollektív nemzeti identitástudatának erősítése.

osok-utjan-01
Ősök útján
Fotó:  Lacza Gergely

A helyszínen már délelőtt előadások zajlottak, Kókity Attila délvidéki íjkészítő mester arról mesélt, hogy miféleképpen készíti íjait hagyományos módon, természetes alapanyagokból. Nagy Iván etnológus, a Csallóközi Múzeum igazgatója a Nyugat-Mongóliában élő kazak, sivar aigar törzsről adott elő. Az íjászverseny és az előadások után 13 órakor a harcosok bevonulásával kezdődött a hivatalos megnyitó felvezetése.

osok-utjan-04
Ősök útján
Fotó:  Lacza Gergely
Minden kezdet nehéz, főleg az ősök útját járni nagyon nehéz, de vannak néhányan, akik ezt az utat választották. Általánosságban hagyományőrzőkként tekintenek ránk, ám valójában közülünk senki sem az. Számosan olyan szinten művelik ezeket a régi-új dolgokat, hogy szinte a mindennapjaikká váltak. Az íjat nem őrzik, hanem lőnek vele. Tehát az íjjal egy közvetlen kapcsolatot teremtenek, de ez érvényes minden más fegyverre, és természetesen a lovakra is. Az Ősök útján ünnep létrejötte egyfajta toborzó a nagy, bugaci Ősök Napja rendezvényre, ahol a Kárpát-medence magyarjai találkoznak rengeteg lovassal és gyalogossal, nagyon sok programmal. Ennek egy kicsi szeletét hoztuk ma el”

 – mondta Kopecsni Gábor. A szervezők fontosnak tartották, hogy kimondottan magyar hagyományokra, magyar nemzeti értékekre építsék a rendezvényt.

kopecsni-gabor
Kopecsni Gábor
Fotó:  Lacza Gergely
Jó itt lenni, jó magyarnak lenni, és úgy gondolom, hogy a jövőben is hagyományt tudunk teremteni ezzel a rendezvénnyel. Gyakran énekeljük az Ismerős Arcoktól, az Egy vérből valók vagyunk… dalt, de hogy ezt átéléssel tudjuk énekelni, valóban meg kell élnünk a mindennapjainkban is a magyarságunkat. A hagyományok éltetik az embert, éltetik a nemzetet, de nemcsak ápoljuk a hagyományt, hanem szeretnénk továbbadni gyermekeinknek. Szükséges tehát, hogy a jövő ifjúságának megmutassuk, hogy nagyon is büszkék lehetünk a magyar történelemre, őseinkre, akik hazát szereztek nekünk, akik vérüket adták az országért, a nemzetért. Ezeket mind meg kell nekik tanítanunk, hogy ők is büszke magyarok lehessenek”

– foglalta össze köszöntőjében a rendezvény eszmeiségét és fontosságát Karaffa Attila, Dunaszerdahely alpolgármestere.

karaffa-attila
Karaffa Attila
Fotó:  Lacza Gergely

A megnyitót autentikus zene, majd Krekács Zoltán solymász bemutatója követte. A marcelházi Bogár Péter történelmi íjakat mutatott be, a Vermes törzs és a Szedres tanya lovas íjászain kívül a Fekete Sólyom íjászai is bemutatkoztak. A Felföldi Dalia Iskola műsora után a versenyek értékelése következett, majd közép-ázsiai dallamokat (népi hangszereken – Diyar) hallhattak az érdeklődők. A rendezvényt a Felvidéki Rockszínház műsora zárta. Kísérő rendezvényként volt jurtakiállítás és kézműves vásár is.

osok-utjan-15
Ősök útján
Fotó:  Lacza Gergely

Az eseményt Dunaszerdahely város önkormányzata támogatta, Péntek István a Szent István Park tulajdonosa pedig a helyszínt biztosította ingyen és bérmentve a szervezők rendelkezésére.

osok-utjan-puha-gyorgy-fotoja
Ősök útján
Fotó:  Puha György
karaffa-attila
Galéria
+23 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.