Népszerű a rovásírás Felvidéken
Kőbe vésett és fába írt történelem címmel tartott előadást Salgó Gabriella tanár és rovásírás-oktató április 8-án a felvidéki Nádszegen. A Mátyusföld Magyar Összefogás Polgári Társulás rendezvényén a magyar kultúra és a nemzeti örökség iránt érdeklődők vettek részt.
![magyar_rovasiras-jpg magyar_rovasiras-jpg](https://ma7media.storage.googleapis.com/sites/default/files/styles/freeform_large_9_2x/s3/migrated/pictures/kultura/magyar_rovasiras.jpg?itok=wAJSKiVq)
Salgó Gabriella a rovásírásról és annak tanítási módszereiről szóló előadását a hunokról, szkítákról, avarokról szóló saját szerzeményű mesével kezdte. Elmondta, a modernizációval sokat változott a világ, de hitünkben máig megőriztük őseink hagyatékát. Ehhez illeszkedik az eleinktől ránk maradt írásműveltség is. A Kárpát-medencében folyamatosan új leletek, rótt jelek kerülnek elő, amelyek segítik a rovásírás kutatóinak munkáját. Bemutattak különböző felvidéki leleteket is, például a lévai vár alaprajzában vagy a felsőszemerédi templom bejáratán és a kereszten látható rótt jeleket.
- mondta Salgó Gabriella, aki a kilencvenes években cserkészek között tanulta a rovásírást, majd egyetemi szinten is kutatta az ősi technikát. Az újvári tanítónő a mai napig ró és aktívan tanítja a rovásírást az érdeklődőknek, mert szerinte a tudás csak akkor tudás, ha továbbadjuk.
Az előadó elmondta, a 21. században színesedett a rovásírás tanításának módszertana. A hagyományos módszerek mellé belépett az interaktív és az élménypedagógia is. A gyerekek képzeletét nagyon izgatják ezek a módszerek, de az igazi emlékek mindig élményalapúak. Salgó Gabriella elmondása szerint a rovásírás-oktatás a harmadik osztálytól ajánlott, mivel az a legfontosabb, hogy gyermekeink megtanulják a latin betűket, és harmadikos korukra ezt a képességet már elsajátították. De tanítható a rováskultúra már az óvodás kortól is, ahol hívóképek segítségével lehet megismertetni a nebulót az ősi íráskultúra alapjaival. Ezzel egy új világ tárulhat fel a mai kor gyermeke előtt.
„A gyerekek nem idegenkednek a rótt jelektől, mert érdekli őket, hogy mit jelentenek. Az ember alaptermészetéből kiindulva érdeklődő. Úgy érezzük, kötelességünk megismertetni a felnövekvő nemzedéket a rovás kultúrájával. A gyerek a tanulás útján haladva rengeteg élményt, barátot szerez, s akkor már megéri foglalkozni ezzel.
Óvodás gyermekek szülei keresnek fel, hogy tanítsuk a csemetéiket. A szülők is szeretnék elültetni a magyarságtudatot bennük, és megmutatni nekik azt a gazdagságot, amit az őseinktől örököltünk.” - mondta el portálunknak Salgó Gabriella.
A rovásírást a Felvidéken aki az Ősi Tudás című rovásírás vetélkedő segítségével népszerűsítik a diákok körében. A versenyt a Palóc Társaság szervezi, amelynek munkáját a Felvidéki Rovók egyesület segíti.
„A rovás vetélkedő iránt érdeklődők száma minden évben gyarapodik, idén 157 jelentkezőnk van. Szerencsére még mindig akadnak tanárok, lelkes nevelők és szülők, akik foglalkoznak a rovással, és szívügyüknek tartják ezt a gyerekeknek is átadni.” - mondta portálunknak Salgó Gabriella.
A vetélkedő körzeti fordulóinak időpontjai és helyszínei:
Keleti körzet – Fülek: április 17.
Középső körzet – Ipolyszalka: április 19.
Nyugati körzet – Pozsonyeperjes: május 4.
Az országos döntőt Gömörpéterfalván rendezik meg május 18-án.