Múzeumok éjszakája: még mindig érdemes felkeresni a komáromi tárlatokat és alkotóműhelyeket
Tavaly a pandémia miatt a Duna Menti Múzeumban is rendhagyó módon került sor a múzeumi világnap megünneplésére. A komáromi intézmény igazgatósága egyidejűleg csak hat látogató tartózkodását engedélyezhette egyazon teremben. A korábban nagy közkedveltségnek örvendő egésznapos és éjszakai műsorözön helyett pedig virtuális múzeumi sétára hívta az érdeklődőket. Ma 15 órától azonban ismét lehetőség van a családi kiállítótermi mustrára, több alkotóműhely 22 - 23 óráig nyitva tart, s még a csillagos eget is meg lehet asztronómiai teleszkóppal figyelni.
A múzeumi világnap megünneplését a Múzeumok Nemzetközi Tanácsának 1977 májusában Moszkvában tartott XI. konferenciáján határozták el, s arra első alkalommal 1978. május 18-án került, a múzeumok éjszakáját pedig 18. alkalommal rendezik meg Európa-szerte. Már több mint száz ország hozzávetőleg 30 000 múzeuma csatlakozott az eseménybez, amely célja, hogy legalább egy napon a megszokottnál nagyobb figyelem forduljon a múlt emlékeit őrző, gyarapító és bemutató intézmények felé.
Szlovákia 6. legrégebbi múzeumában, a komáromiban május 14-én már 15 óra óta egymást követik a tartalmasan szórakoztató programok. A Kultúrpalota dísztermében a világhírű csillagász, Konkoly-Thege Miklós (1842 – 1916) születésének 180. évfordulója alkalmából, Csütörtöky József múzeumigazgató ünnepi köszöntője után Marián Vidovence, az Ógyallai Szlovák Központi Csillagvizsgáló főigazgatója és Ványa Péter kurátor nyitotta meg a Csillagoknak tündöklő barátja című emlékkiállítást, amely a földszinten kapott helyet. Az ottani látnivalókról egy további cikkünkben részletesen beszámolunk. A jeles tudósember megfigyeléseiről Dorotovič Iván, az ógyallai csillagda igazgató-helyettese tartott előadást, 20-22 óra között pedig Az érinthetetlen űr című, témábavágó alkotóműhelybe várják a családok apraját-nagyját, akik külünleges képzőművészeti technikával csillagképeket készíthetnek. Eközben a rendezvényt szponzoráló, helyi HELORO Kft. jóvoltából, késő estig szemrevételezhetők a Škoda legújabb autómodelljei a múzeumudvarban.
A főépülettel szemben, a múzeum és a Szinnyei József Könyvtár közös részlegén 23 óráig működik a Búbos bankát rejt a füzes elnevezésű alkotóműhely, ahol a múzeum szakembere, Bucz Veronika a Ma7-nek elmondta: „Szlovákiában rendszeresen megválasztják az év madarát, s az 2022-ben a búbos banka lett, amely állománya a legelők és a szántók eltűnése miatt egyre kisebb. A közvélemény figyelmét ily´ módon akarják felhívni erre az eltűnőben levő madárra, amelynek élettere a hagyományos gazdálkodási formák visszaállításával bővülhetne. E témában nagyméretű, fali kifestőkkel és kisebb foglalkoztató lapokkal is készültünk, amelyek által a rajzolni-festeni szerető gyerekek megismerhetik a búbos banka életmódját, fészkelőhelyét, például a fűzfák és tölgyfák odvait, valamint a kedvenc táplálékukat is. A másik teremben, ahol a természettudományi kiállítás található, foglalkoztató sarok is a látogatók rendelkezésére áll – a kinyitogatható szekrényekben egyebek mellett tanulmányozhatják, megtapogathatják a madár- és darázsfészkeket“.
A képtárba pedig 22 óráig szól a Gyere és alkossunk együtt...! elnevezésű alkotóműhely meghívása, ahol eredeti festmények másolatait sajátkezűleg készíthetik el a kis piktorok. Délután az épület udvarán a többszörös világbajnok, marcelházi Fekete Sólyom Történelmi Íjászklub bemutatóját élvezhették az érdeklődők. A legéberebbek pedig derűs időjárás esetén, 22-23 óra között a csillagos égboltot csillagászati teleszkóppal figyelhetik meg...
Odébb, a Zichy-palotabeli részlegen előbb Ica, rica, kukorica címmel kézműves bemutatóra került sor. A naszvadi Gyűrűsi Valéria portálunknak elmondta: már fél évszázada kézműveskedik, hiszen a csuhézást az édesanyjától kamaszkorában sajátította el. A pozsonyi székhelyű Népművészeti Központtól (ÚĽUV) időközben kiérdemelte a népművészeti alkotások mestere címet, s a csuhétáskái, tálai, tányér-alátétei, fonott kosarai... minden évben megtalálhatók a pozsonyi népművészeti vásárokon, de bejárták már a magyar-, lengyel- és horvátországi vásárokat is, s augusztus 20. táján a Budai Várban is láthatók – megvásárolhatók lesznek. Elárulta a nagy titkot: a túlérett kukorica száraz csuhéja már nem alkalmas kézműveskedésre, ezért azt igyekszik leszedni a még csak félig érett kukoricáról. A legszebb termékeket pedig a fehér csuhéból készíti...
A mellette szorgoskodó Balázs Lilla, komáromi református hitoktató pedig korábban a Hagyományok Házában végezte el a népi játszóház-vezetői tanfolyamot. Annak és az elsajátított ismeretek birtokában a táncházak előtt megrendezendő játszóházakban és a gyermektáborokban a gyerkőcökkel megtanítja a régi használati tárgyak, főleg a népi játékok elkészítését olyan hagyományos alapanyagokból, mint a csuhé, gyékény, fűzfa-vessző, gyapjú... Az asztalon található, sajátkészítésű Betlehemje elnyerte a látogatók tetszését, s egyszerűbb csuhé tárgyak készítésére szívesen megtanította az érdeklődőket. Majd 17,30 – 19,30 óra között az Alkossunk együtt, szórakozzunk együtt elnevezésű alkotóműhely résztvevői, további foglalkozásvezetők keze alatt a saját kézügyességüket is kipróbálhatták: kreppapírból angyalkákat varázsolhattak elő. Bónuszként pedig a Fába és csuhéba álmodva című időszaki kiállítást is megtekinthették.
Érdemes hát ingyen végigbarangolni a múzeum kiállítótermeit, s megcsodálni a komáromi régió kulturális és természeti örökségéhez tartozó kincseket – az év egyetlen napján hangulatos esti - éjszakai kivilágításban! Megbánja, aki mindezt kihagyja...!