Fába és csuhéba álmodva – egyszerűen nagyszerű kiállítás a komáromi Zichy-palotában
Tavaly novemberben az érsekújvári Thain János Múzeumban nyílt meg a Fába és csuhéba álmodva című néprajzi kiállítás, amely húsvét közeledtével a Duna Menti Múzeum Zichy-palotabeli részlegére vándorolt. A múltidéző válogatás betekintést nyújt a nagy- és dédszüleink javarészt munkával telt hétköznapjaiba s a zenés-táncos mulatságokkal, valamint a néphagyományok éltetésével is színesített ünnepnapjaiba.
A kukoricacsuhéból esztétikusan - aprólékosan megformált alakok XX. század első felét bemutató mikrovilágában autentikus vidéki hangulat honol. Az öltözéket egyszerű elegancia jellemzi, amit esetenként magyaros fejdísz, fonott koszorú, huszárcsákó... „dob fel“.
Mintha egy mesébe csöppentünk volna, amelyben a nők faragott bölcsőkben ringatják a csemetéiket, közösen szőnek – fonnak – varrnak, vagy éppen az időszerű munkafolyamatokat végzik a határban. A szorgos munkájuk néhány gyümölcsét, így az elkészített táskákat, kosarakat, tálakat...is megcsodálhatjuk.
Odébb a lányok már a húsvéti ünnepekre vagy az egyik rokonuk esküvőjére készülődnek, esetleg a táncmulatság közben a legényekkel kacérkodnak, s nagy hangsúlyt helyeznek a népszokások és hagyományok felelevenítésére. A hangulatfokozó hangszerek, eredeti munkaeszközök, régi bútorok, szőttesek... még hitelesebbé teszik a sajátos időutazást.
Tárlatlátogatóként ilyenkor, húsvét táján már-már úgy érezzük, hogy ott helyben a hajdani tojásfestés, locsolkodás, korbácsolás, ételszentelés, bálozás, keddi hölgyválasz – viszontöntözés... részeseivé válunk. Külön említést érdemelnek a szenteket és átlagembereket is megformázó, valamint lakásdíszekként használható fafaragványok.
A nevét fel nem fedő, tehetséges kézműves mester által „életre keltett“, kedves arcú csuhéfigurák a seprűnyélen repkedő, varászlatos boszival együtt a XX. század 70-es éveitől gazdagítják a Thain János Múzeum etnográfiai gyűjteményét. Az egyedi válogatás június 11-ig szemrevételezhető a Zichy-palota egyik emeleti kiállítótermében. Az ünnepek előtti, lazulós időszakban a diákokkal akár egy rendhagyó tanítási órát is érdemes eltölteni egyszer volt, hol nem volt Csuhéniában...