A 2019-es év mérföldkövet jelentett a fesztivál életében, hiszen felkerült a CIOFF (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folkart) világfesztiválok listájára. Az 1970-ben alakult, 93 nemzeti tagországot számláló világszervezet több mint 264 világfesztiváljával egyedülálló szerepet tölt be a tagországok hagyományos kultúrájának megismertetésében és népszerűsítésében, elősegítve ezzel az UNESCO kulturális sokszínűségre és szellemi örökségre vonatkozó nemzetközi egyezményekben foglalt célkitűzéseinek megvalósítását”
– olvasható a a több intézmény és szervezet közös összefogásával megvalósuló rendezvény honlapján.
A szervezők úgy gondolják, hogy az elmúlt évek tapasztalatai alapján megtalálták a hagyományőrzésen jócskán túlmutató, a mai valóságra is vonatkoztatható, differenciált, sokrétű tartalmat, meg tudják jeleníteni korszerű ábrázolási módjait és tulajdonukban van az ahhoz tartozó eszköztár. Biztosak benne, hogy a fesztivál lelkesítő példaként, szakmai útmutatásul szolgál az országban meglévő amatőr csoportok számára. Az elmúlt esztendőkben – a falusi színjátszás támogatásával, a helyi aktivitás és a közéleti érdeklődés fejlesztésével, drámafoglalkozásokkal, a hazai művészvilág legjobbjait és új felfedezetteket is felvonultatva – tovább erősítették a fesztivál összművészetiségét:
A fesztivál a gyerekek számára is tartalmas szórakozást nyújt. Vásári komédia várja a legkisebbeket. A népi kézműves játszóházakban játékos formában próbálhatják ki a népi kézműves hagyomány egyszerű elemeit. A népi kreatív játszótéren kézzel hajtott hinta, gólyaláb, kötélhúzás és ügyességi játékok állnak a látogatók rendelkezésére a Triola Gyerekház szervezésében.”
Az értékek ápolása mellett világviszonylatban is fontos magyar népi kultúra szinte minden elemét megjelenítik kínálatukban; különböző régiókból érkezett népi kézművesek, népi iparművészek ismertetik meg a látogatókat a sok helyen már elfeledett régi mesterségek fortélyaival, ahol önmaguk is belekóstolhatnak egy-egy mesterség alapfogásaiba, valamint a vásárban a népi iparművészetnek garantált minőségű és tradicionális esztétikai értéket képviselő termékeihez juthatnak a Szlovákiai Magyar Kézműves Szövetség szervezésében.
Ahhoz, hogy az Országos Népművészeti Fesztivál az idén is gördülékenyen valósuljon meg, önkéntesekre van szükség.
A szervezők olyan 15 évnél idősebb, jó állóképességű, lelkes lányokat és fiúkat várnak az egész ország területéről, akik nem ijednek meg a munkától, s szívesen vesznek részt a fesztivál lebonyolításában.
Az önkéntesek a fesztivál valamennyi programjára ingyenes belépést biztosító kártyát, egyenpólót, szállást, illetve szolgálatuk közben ellátást (napszaknak megfelelő étkezést) kapnak”
– áll a felhívásban.
Jelentkezés és további információk a fesztivál honlapján, ide kattintva.
A szervezők hamarosan a fellépők listáját is nyilvánosságra hozzák. Ami már biztos, hogy augusztus 20-án 21 órai kezdettel – Szatmár & Bonchida háromszor című műsorával – színpadra lép a Magyar Nemzeti Táncegyüttes is.