Látványos csatajelenetek Csiliznyáradon – KÉPEKKEL
A XXVIII. Csiliznyáradi Falunap keretében az Insula Magna polgári társulás szervezésében immár hatodik alkalommal valósult meg a Csilizfesztivál a községben. Az idei esemény egy különleges történelemóra miatt is emlékezetes marad, amelyből hamarosan videós összeállítás is készül portálunkon. A rendezvényen Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke is köszöntötte a jelenlévőket.

A fesztivál programfolyama már a pénteki napon elkezdődött. 17 órától ökumenikus istentiszteletet tartottak, és a helyi temetőben megemlékeztek az I. és II. világháborúban elhunyt katonákról. Ezt követően a faluházban dr. Csikány Tamás hadtörténész tartott előadást Csiliznyárad történeti értékeiről. Az előadó másnap a rendhagyó élő történelemóra narrátoraként is fontos szerepet kapott, de erről még a későbbiekben szó lesz.
Szombat délelőtt a helyi önkéntes tűzoltók szervezésében 15 csapat részvételével csilizközi főzőverseny zajlott Ki mit tud a bográcsban? címmel. A délutáni labdarúgó-mérkőzést követően Lukács József polgármester hivatalosan is megnyitotta a fesztivált. Elsőként ilyenkor már hagyományosan a község frissen diplomázott fiataljait köszöntik. Idén Tardi Anett volt az, aki a faluközösség tagjaként tanulmányai befejeztével ebben az évben vehette át az egyetemi végzettségéről szóló diplomáját. Hölgye Koppány második osztálytos tanuló szavalata után Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke lépett a mikrofonhoz, aki rövid beszédében három fontos dolgot emelt ki:
Ez egy ünnepi és egy szép alkalom volt, de hát nemcsak jóban, hanem rosszban is össze kell tartani, és néhány héttel később, amikor a csallóközi gazdák mellett kellett kiállni, akkor ugyanígy itt voltam önökkel, a polgármester úrral, a gazdákkal és a környék képviselőivel. Ha az elmúlt heteket nézzük, akkor Martoson, a szabadegyetemen a Csilizmenti Népfőiskolának tudtunk egy könyvadományt adni, és ha jól értesültem, akkor az elmúlt másfél évben egy rendkívül sikeres, majdnem 100 fős diáktábort tudtak szervezni, és én nagyon örülök, hogy ebben is együtt tudtunk működni. Valahogy így tudom elképzelni azt a lokálpatriotizmust, ami számomra és ami a Magyar Szövetség számára elsődleges, és ami szerintem a felvidéki jövő talpra állításához a legszükségesebb.
A helyi futballpálya melleti gyakorló pályán került sor a fesztivál központi rendezvényére, egy úgynevezett „élő történelemórára”, amikor is hagyományőrzők jóvoltából elevenedett meg a tápióbicskei csata döntő jelenete, ahol a gyalogságot, a lovasságot és a tüzérséget korhű katonai egyenruhákban jelenítették meg, és a csatát természetesen korabeli kézifegyverek és ágyúk segítségével mutatták be.
Megelevenedett a hídi csata, a legendás párbaj, továbbá gyalogsági ütközetek és lovas rohamok.
A csata narrátora dr. Csikány Tamás hadtörténész, nyugállományú dandártábornok és egyetemi tanár volt, aki elsősorban a 17. és 19. századi magyar és európai hadviselés szakértője. Az interaktív történelemóra során komolyt pirotechnikai arzenált felvonultatva mutatták be a helyi lakosoknak, a rendezvényre délvidékről és Erdélyből érkező vendégeknek, a többi érdeklődőnek az 1849. április 4-i ütközetet, amely Tápióbicske határában játszódott le. A csata híres alakja Csiliznyárad szülöttje, Színi Sebő Alajos alezredes, akinek a sírja a helyi temetőben található. Jókai Mór A kőszívű ember fiai című regényében Baradlay Richárdként állít méltó emléket Színi Sebő Alajosról. Tápióbicske küldöttsége minden évben tiszteletét teszi az alezredes sírjánál a nemes cselekedet és Színi Sebő emléke előtt.
A nagyszabású történelmi bemutató után a Csiliznyáradi Dalárda szórakoztatta a közönséget, majd Hetényi Gergő és Nagy Noémi énekelt operettslágereket. Este Valaskó Ferenc, a Happy Gang, Bebe és DJ prézli retró discója szórakoztatta a bulizni vágyókat.
A rendezvény Magyarország kormánya, a Bathlen Gábor Alap, Csiliznyárad önkormányzata, Az Interreg kisprojekt alap, Nagyszombat megye és a Kultminor támogatával valósult meg.
