Kulturális böjtre ítélve
Lassan másfél hónapja, hogy a koronavírus-járvány miatt szinte megszűnt a kulturális élet. Annak egy része ugyan átkerült a virtuális világba, de a közösségi élmény egyre több embernek hiányzik. Hogyan élik meg ezt az áldatlan állapotot a kulturális intézményeink?
A Csemadok több mint 70 éves története során még nem volt olyan év, hogy rendezvények hosszú sora maradt volna el. Csak az országos rendezvények száma 20–30 közötti, mindegyik régióra esik belőle egy-egy. Ebből az idén eddig csak a magyar kultúra napja valósult meg, amikor átadták a Csemadok-díjakat, valamint a Ferenczy István Országos Rajzverseny, ám a március 15-ei ünnepségek már elmaradtak a járvány miatt. Nem kerülhet megrendezésre az április végén esedékes Tompa Mihály Országos Verseny sem. A sort a teljesség igénye nélkül folytathatnánk akár a viszonylag új rendezvénynek számító magyar összefogás napjával.
Közel 500 alapszervezet és 53 ezer tag alkotja a szövetség nagy családját. Köztük akad olyan, amelyiknek évente húsz rendezvénye is van, de ha ennek csak a felét vesszük, akkor is évente nagyjából 5000 rendezvényt számolhatunk, tudjuk meg Bárdos Gyulától, a Csemadok országos elnökétől. Ez a váratlan helyzet újratervezésre sarkallta a csemadokosokat. Különböző forgatókönyvek készülnek, egyelőre minden feltételes módban, és rengeteg a nyitott kérdés. Előfordulhat, hogy a zárt térben tartandó rendezvényeket egyáltalán nem lehet megrendezni, a szabadtérieket esetleg igen.
Mindenképpen a rendezvényekre, a versenyekre igyekeznek fókuszálni, a szervezeti élet most várhat. Persze, az is kétséges, hogy a Kisebbségi Kulturális Alaptól megkapják-e rájuk a támogatást. Bárdos Gyula szerint azt sem lehet kizárni, hogy a legrosszabb esetben az idén elmaradnak a több évtizedes múltra visszatekintő rendezvények. Amit persze senki sem szeretne.
Bárdos azt is elmondja, hogy a Csemadok munkája mostanában alaposan átalakult. A közösségi tevékenység leginkább a véradások szervezésében, vagy az idősek megsegítésében nyilvánul meg.
Március közepe óta zárva van a nagyközönség előtt a dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Művelődési Központ, amelyben pedig szinte egymást szokták érni a rendezvények. Takács Tímea igazgató elmondja, az elmaradt tavaszi programjaikat próbálják átütemezni a késő nyári, kora őszi időszakra, miközben már az új programokat tervezik az év utolsó hónapjaira. Nem unatkoznak, takarítanak, felújítást végeznek, két új terem kialakítása van éppen folyamatban. Remélik, ha újraindul a kulturális élet, az online jegyvásárlás is elkezdődik.
Takács Tímea abban bízik, ha óvintézkedések mellett is, de június 1-jével, a gyermeknappal ismét megindulhat a kulturális élet a város központjában levő intézményben. A művelődési központ ad otthont számos népművészeti és kulturális csoportnak, amelyek a rendkívüli állapot kihirdetése óta szintén felfüggesztették a próbákat.
De mi történik, ha az év végéig semmilyen kulturális rendezvényre sem kerülhet sor? Nehezen képzelhető el ugyanis, hogy a színházteremben egymás mellett, tömött sorokban üljenek az emberek. Arról nem is szólva, vajon hányan engedhetik majd meg maguknak a járvány után, hogy a kultúrára költsenek.
Megjelent a Magyar7 hetilap 202/18. számában.