2019. március 28., 09:08

Erzsébet és Stuart Mária

Bár a kora újkori Európa történelmét jórészt férfikezek írták, a XVI. századnak megvannak a maga erős, történelemformáló női alakjai is. Anglia „szűz királynője” I. Erzsébet és Mária, a skótok királynője mindketten koruk meghatározó figurái voltak, legendás párharcuk irodalmi művek tucatjait ihlette, még úgy is, hogy e két asszony sohasem találkozott egymással.

ma7 riválisok
Galéria
+3 kép a galériában

Bár a kora újkori Európa történelmét jórészt férfikezek írták, a XVI. századnak megvannak a maga erős, történelemformáló női alakjai is. Anglia „szűz királynője” I. Erzsébet és Mária, a skótok királynője mindketten koruk meghatározó figurái voltak, legendás párharcuk irodalmi művek tucatjait ihlette, még úgy is, hogy e két asszony sohasem találkozott egymással.

Erzsébetnek nem volt könnyű gyermekkora. Még nem volt hároméves, mikor édesanyját, Boleyn Annát férje és az ő apja, VIII. Henrik kivégeztette, őt magát pedig törvénytelen gyermeknek nyilvánították, bár ezután is uralkodói nevelést kapott. Apja halála után féltestvérei uralkodtak, előbb VI. Edward, majd Véres Mária, aki egy időre a Towerbe záratta az ifjú Erzsébetet. Véres Mária néhai apjával szemben igyekezett Angliában visszaállítani a katolicizmust. Nem válogatott a módszerekben (lásd: „Véres” Mária), így rendkívül népszerűtlenné vált még a katolikusok körében is. Uralkodása alatt a franciák ráadásul elfoglalták Anglia utolsó kontinensen fekvő végvárát, Calais-t is, így Máriát tulajdonképpen csak saját, 1558-as halála mentette meg egy merénylettől.

 

A Tudor-ház utolsó uralkodója, Anglia szűz királynéja, I. Erzsébet (Forrás: royal.uk)
A Tudor-ház utolsó uralkodója, Anglia szűz királynéja, I. Erzsébet (Forrás: royal.uk)

Anglia trónján a 25 éves Erzsébet követte őt, aki mindjárt az uralkodás sűrűjében találta magát, északról a skótok, a kontinensről pedig a franciák és a spanyolok veszélyeztették őt és országát. Erzsébetet gyakran illetik a szűz királynő elnevezéssel, lévén sosem ment férjhez... A protestáns angol urak hidegrázást kaptak a gondolattól, ha utód nélkül hal meg Erzsébet, az angol trónra a katolikus skót királynő Stuart Mária kerülhet. A skót uralkodó ugyanis nagyanyja, VIII. Henrik nővére révén a Tudor családból származott.

Mária még egy hetes sem volt, amikor apja V. Jakab, skót király meghalt és ő lett az ország uralkodója. VIII. Henriknek az a ragyogó ötlete támadt, hogy, ha eljön az idő, összeházasítja fiát Edwárdot és az újdonsült skót királynőt. Mária anyja, Guise Mária jobbnak látta, ha az erőszakoskodó leendő após elől lányával együtt a francia királyi udvarba távozik. Ha már ott voltak Párizsban, gyorsan tető alá hozták az ifjú Mária és II. Henrik francia király fiának, a későbbi II. Ferencnek a frigyét. A francia uralkodó azonban egy lovagi tornán halálos sebet kapott, de Mária nem sokáig lehetett francia királyné, férje, II. Ferenc nemsokára követte apját a túlvilágra.

Skóciát eközben a katolikus Guise család kormányozta, akik már látták lelki szemeik előtt a hatalmas katolikus birodalmat Skóciától, Anglián keresztül egészen Franciaországig. A Skóciát gyarmati státuszba kényszerítő franciákat végül 1560-ban űzték ki, angol támogatással. Ebbe a felfordult országba érkezett meg férje halála után Stuart Mária. A tizennyolc éves, katolikus leány idegenként mozgott saját országában, de abban bízott, hogy Erzsébet után övé lehetne az angol trón, ha kell, akár Erzsébet áldását kérve egy leendő frigyhez. Szívesen hozzáment volna Don Carloshoz a spanyol trónörököshöz, de ez az elképzelése sem Párizsban, sem Londonban nem aratott sikert, senki sem akart spanyol befolyást Skóciában. Mária végül Lord Henry Stewart Darnley felesége lett. Az ifjú férj maga is Tudor rokon volt, illetve Mária unokatestvére, akibe a magányos királyné tényleg beleszeretett, de a tündérmeséből hamar rémálom lett. Pár hónap után elhidegült férjétől, aki ráadásul meg volt győződve róla, hogy az asszonynak szeretője van. A várandós királynő épp a kíséretével vacsorázott, amikor rájuk törtek és a szerencsétlen olasz személyi titkárát, legfőbb bizalmasát és állítólagos szeretőjét mintegy 60 tőrdöféssel megölték.

A vesztőhelyre tartó Stuart Mária búcsúzik hűséges alattvalóitól (Pierre-Hénri Revoil festménye)
A vesztőhelyre tartó Stuart Mária búcsúzik hűséges alattvalóitól (Pierre-Hénri Revoil festménye)

 Mária megvárta, míg megszületik fia Jakab, a későbbi I. Jakab, angol és VI. Jakab, skót király, majd a tettek mezejére lépett. Összeszűrte a levet egy skót klánfőnökkel, Bothwell grófjával, aki mellesleg maga is házas volt. Mária végül 1567-ben szabadult meg férjétől. Darnley udvarháza felrobbant, a romok közelében pedig megtalálták Lord Henry megfojtott tetemét is. Egész Európában hatalmas volt a felháborodás.

A skót nemesek fogságba vetették Máriát, aki kénytelen volt gyermeke, Jakab számára lemondani a trónról. A fogságban ismét a szépsége sietett a segítségére, egy ifjú skót főnemes, Georges Douglas megszöktette a királynőt. Csakhamar polgárháború tört ki, és miután Mária csapatai rövid úton vereséget szenvedtek, az kénytelen volt Angliába menekülni unokatestvéréhez, Erzsébethez. Abban bízott, hogy a szűz királynő majd visszasegíti őt a trónra. Erzsébetet megdöbbentette, és zavarba ejtette Mária megjelenése. Fogadja udvarában? Toloncolja ki országából? Vesse fogságba vagy segítse vissza a trónjára? Máriát 19 éven keresztül hurcolták kastélyról kastélyra, bár börtönbe nem került, nem volt szabad sem. Jelenlétét kihasználva Erzsébet ellenségei több összeesküvést, lázadást próbáltak szítani az évek során, ezek központi figurája mindig Mária volt, mint leendő angol uralkodó, sokszor tudtán kívül is.

Erzsébet végül hosszú vívódás után aláírta a halálos ítéletét, 1587. február 8-án a királynőt körülbelül 300 meghívott jelenlétében kivégezték. Mária fia, Jakab ekkor már Skócia királya volt, de nem tett semmit anyja érdekében. Jakab az angol koronát akarta, ahhoz pedig nem szállhatott szembe Erzsébettel. Szépen kivárta annak 1603-as halálát, akkor már csak el kellett fogadnia az angol nemesek felkérését. A Tudor ház utolsó uralkodóját így a Stuartok első királya követte a trónon.

ma7 riválisok
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.