Az érték, mint jövő
A Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet Közművelődés és érték címmel konferenciát szervezett a nagymegyeri Plauter kúriában.
A konferenciát Varga Péter, a Felvidéki Értéktár Bizottságának alelnöke nyitotta meg, aki köszöntötte a vendégeket.
Varga Péter bevezetőjében hangsúlyozta, hogy a felvidéki magyar közművelődés szerves részét képezi a magyar kultúránknak és hagyományainknak. Visszatekintett a ’80-as évek jeles táncház- és színjátszómozgalmaira, amelyek fontossággal bírtak a Felvidéken, s amelyeknek mind a mai napig létjogosultsággal kell rendelkeznie. Hiszen ezeket
az értékeket meg kell őrizni és tovább kell adni a jövő generációjának, hogy ne vesszenek feledésbe.
Szabó Csilla, a Duna Menti Tavasz válogató szakembere, a konferencia első blokkjának első előadója arról beszélt, milyen hiányosságai vannak a felvidéki báb-és színjátszócsoportoknak (illetve a nagy színjátszó és bábfesztiváloknak a Felvidéken), azon belül is hogyan tudnának segíteni szakképzett drámapedagógusok a különféle csoportoknak, illetve milyen lehetőségeket kellene biztosítani a fejlődésük érdekében, hogy metodikalag magasabb szintre emelhessék a csoportok tevékenységét.
,,Ugyanis egymás segítése nélkül nem megy. Együtt kell gondolkodni, nem csupán kis csoportokban, elszigetelve” – hangsúlyozta Szabó Csilla. A mentori segítség és a műhelymunka minden csoport számára elengedhetetlen. Erre kellene fektetni a hangsúlyt.
Kecskés Marika bábművész, A bábozás mozgalmáról című előadásában hasonlóképpen fogalmazott:
Az őszi és tavaszi szakmai-metodikai képzésekről ejtett szót, amelyekre valóban van igény, csupán a háttérintézmény hiányzik, amely támogatná a képzések megvalósítását és szakmai hozzáértését.
Huszár László, az SzMMI igazgatója és kulturális mediátora a népzenei képzések és a népzene digitalizácójával kapcsolatos feladatokról és célokról beszélt.
- tette fel a fontos kérdést.
Továbbá bemutatásra került a Felvidéki Magyar Értéktár 1.0 mobil-applikciója, amelynek segítségével a jövőben értékeket kutathat fel bárki Szlovákia szerte, és teheti fel az applikációra, valamint a már meglévő értékekből szemezgethet.
A konferencián a Csallóközi-mátyusföldi dudanóták digitális módszertanának kisfilmjét is levetítették a résztvevőknek.
A második blokk első előadója Rancsó Andrea, aki aktív tagja a Kincskeresők – regionális értékeket kutató diákok országos konferenciáját szervező csapatának, a Mentor Felvidéki Tehetségsegítő Tanács, valamint a Felvidéki Magyar Értéktár Bizottság szakmai alelnöke is egyben.
Az előadása a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet Érték-programjáról tartott előadást, miért jó beépíteni az iskola oktató-nevelői munkájába az adatbázis alkalmazását (képi, hangi és egyéb feldolgozásokat). Felhívta a figyelmet, hogy a konferenciával párhuzamosan Geleta Katalin hetényi azsúrkézimunkáit is megtekinthetik a résztvevők.
Bödők Károly, az értéktár bizottságának titkára a Felvidéki Magyar Értéktárról és tevékenységéről szólt pár szót. ,,A kultúra a lélek szóval egyenlő” – ez a megfoghatatlan kifejezés tartja össze a közösséget, mondta el Bödők.
Bemutatták a Madar értékei olvasókönyv és helyismereti munkafüzetet, amelynek összeállítását a tavalyi évben kezdték meg a madari Édes Gergely Alapiskola pedagógusai.
Szász Veronika és Ollé Katalin elmondása szerint a kutatás alatt jöttek rá, hogy sokkal több minden található Madaron, mint ahogy azt először az ember gondolná. 163 oldalas munkafüzetükkel például állnak minden pedagógus előtt.
Borsi Ferenc, népzeneoktatási szakértő a vírushelyzetre való tekintettel nem tudott részt venni a találkozón, így az előadását röviden Huszár László tolmácsolta.
Összességében a konferencia lehetőséget adott a jelenlegi problémák átbeszélésére és a megoldások megtalálására. A felvidéki kultúra jövője a kezünkben van, csupán koordinálni kell.