Átadták az Ex Libris Díjakat Nagymegyeren
2019. március 10-én került sor a Magyar Művészetért Díjrendszer 43. díjátadó gálájára a nagymegyeri Corvin Mátyás Művelődési Központban, ahol 15 Ex Libris Díjat adományoztak oda neves egyéneknek, csoportoknak és intézményeknek a felvidéki magyarság érdekében kifejtett tevékenységükért.
Az ünnepélyes díjátadó házigazdája, a Csemadok Nagymegyeri Alapszervezetének elnöke, Bittera Zsuzsanna köszöntötte az egybegyűlteket. Elmondta, nagy megtiszteltetésnek érzi, hogy a díjat tavaly a nagymegyeri Csemadok is átvehette. A Bartók Béla Alapiskola énekkara, népdalkörei és citerazenekarának műsora nyitotta a gálát. Az Igricek és a Pacsirták fellépése után Csáky Pál, az MKP EP-képviselője, a kuratórium felvidéki társelnöke üdvözölte a jelenlevőket.
Csáky, mint a kuratórium felvidéki társelnöke elmondta,
a díj adományozása a magyar közösségért tevékenykedő emberek méltatása.
" Szeretnénk felmutatni valamit, ami számunkra kiemelkedő érték," - fogalmazott, majd a Magyarországtól elszakított felvidéki magyarság sorsáról, megmaradásának lehetőségeiről beszélt.
"Száz éve szakították le a felvidéki magyar közösséget az egységes Kárpát-medencei nemzettestről. És ez a száz év meg kellett hogy tanítsa velünk, hogy egyetlen közösség, a mi közösségünk se élheti túl a megrázkódtatásokat, ha nincsenek olyan személyiségei, akik felvállalva a mindennapok kihívásait, a vállukon tudják vinni ennek a közösségnek a problémáit. Helyes és méltó, ha ilyen ünnepi alkalmakkor megemlékezünk róluk, ha felmutatjuk az áldozatvállalás fontosságát, ha megmutatjuk, hogy ezeknek a személyiségeknek a példája követendő és megkerülhetetlen."
Menyhárt József, a Magyar Közösség Pártja országos elnöke ünnepi beszédében többek között a felvidéki magyarság jelenéről beszélt és arról, hogy a jövőben más nézőpontok szerint lenne jó döntéseket hozni, hogy a közösségünkre ne a megosztottság legyen jellemző. "A magyarság nem osztódással szaporodik!"- mondta, majd egy Proust idézettel zárta gondolatmenetét:
vagyis új szemmel kellene látnia a felvidéki magyarságnak a történéseket, "hogy a felvidéki magyar kultúra és a közösségünk épüljön, hogy minden évben találjunk sok olyan kiemelkedő személyiséget vagy csoportot, akik méltók arra, hogy ünnepeljük őket" - fogalmazott Menyhárt.
Menyhárt József beszédét a Kéknefelejcs népdalkör előadása követte, majd Gubcsi Lajos, a Magyar Művészetért Díjrendszer alapító elnöke állt a jelenlévők elé. Elmondta, hogy a Magyar Művészetért Díjrendszer fennállásának 32 éve alatt a kezdetektől voltak felvidéki magyarok a díjazottak között. A rendszer legátfogóbb díja, a minden jeles tettre kiterjedő, ezeket észrevenni akaró Ex Libris Díjat nagyon sokszor adományozták felvidékieknek.
Ezt az elismerést olyan Kárpát-medencei magyarok is megkaphatják, akik hazájukban sokat tesznek a magyar művészetért, kultúráért, a magyarság megmaradásáért. "Az Ex Libris Díjat 2009-ben alapítottam, a világ magyarsága színe-javának, elismerésül történelmünk ápolásáért, jelenünk tiszta magyar kultúrájáért, az új nemzedékek neveléséért, kiemelkedő személyeknek és erős közösségeknek egyaránt." - írta Gubcsi Lajos a nagymegyeri gála elé írt összefoglalójában.
A 43. díjátadó gálán Gubcsi Lajos, a kuratórium elnöke és Csáky Pál, a kuratórium felvidéki társelnöke adta át az elismeréseket.
Ady Endre Diákkör, Prága
Bandor Éva színművész, Komárom
Bogár Péter és Bogár Valéria íjász, Marcelháza
Czuczor Gergely Alapiskola, Érsekújvár
Dráfi Mátyás színművész, Komárom
Duba Gyula író, Pozsony
Gál Tamás és a Csavar Színház
Juhász Gyula Ifjúsági Klub, Nyitra
Kor-Zár együttes, Komárom
Martosi Szabadegyetem, Martos
Rostás László társulási elnök, Nagymegyer
Szőttes Kamara Néptáncegyüttes, Pozsony
Varjos zenekar
Vermes István Koppány és Vermes Balázs lovasíjász, Gúta
Az ünnepélyes díjátadót a Boráros Imre Színház előadása zárta, akik Csáky Pál Hit és Illúzió című drámáját mutatták be.