130 citera zengett együtt az országos találkozón - KÉPGALÉRIÁVAL
Október 19-én szervezték meg a XXI. Országos Citeratalálkozót Nagyabonyban. Húsz citerazenekar, köztük több gyermek együttes érkezett a Dunaszerdahely melletti községbe, hogy bemutassák tudásuk legjavát.
A Citerazenekarok Országos Találkozójának fő szervezője a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet volt, társszervezőként Nagyabony község önkormányzata, a Csemadok helyi szervezete és a Nagyabonyi Citerazenekar gondoskodott a rendezvényhez méltó körülmények bebiztosításáról. Gányovics Júlia polgármester üdvözölte a találkozón megjelenteket, majd Balódi László, Hodos polgármestere is köszöntötte a citerásokat.
Elmondta, hogy
a hodosi citerazenekar egykori alapítójáról, a 2015-ben elhunyt Patócs Lajosról elnevezett díjat minden évben kiosztják az országos seregszemlén egy, a zsűri által kiválasztott csoportnak.
Teszik ezt Patócs Lajos iránti tiszteletük jeléül és hogy a híres citerás emlékét megőrizzék.
A Csemadok országos elnöke is köszöntötte a találkozó résztvevőit.
- hangsúlyozta ki beszédében Bárdos Gyula.
A rendezvény a Bíborpiros Szép Rózsa területi középdöntője is volt egyben és a benevező csapatok - a Borsi Ferenc és Bíró Huszár Ágnes alkotta szakmai zsűri értékelése alapján – mind ott lehetnek majd az országos döntőn. A nyárasdi Sarló citerazenekar, a naszvadi Sústya citerazenekar, a Buzitai Alapiskola Citerazenekara, a diószegi Dió héj citerazenekar, a hodosi, a százdi, a buzitai citerazenekarok és a házigazda Nagyabony együttese is ott lesz majd az országos megmérettetésen.
A citerazenekarok országos seregszemléjén a Patócs Lajos Díjat idén a nyárasdi Sarló nevében vehette át Balogh László együttesvezető.
A díj átadása előtt Huszár László, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója szólt néhány szót a jelenlevőkhöz. Elmondta, minden kis településnek megvan a maga hétköznapi hőse, legyen az citerás, pedagógus, vagy bárki, akit a közösség megtart az emlékeiben. „Nekem ilyen hétköznapi hős volt Patócs Lajos bácsi. Amikor a polgármester úr, Balódi László ezt a díjat javasolta, az volt a szándékunk, hogy olyan zenekarokat jutalmazzunk vele, akik magas szinten viszik tovább az elődeiktől megtanult citeramuzsikát.“
A díj és az oklevelek átadása után az országos találkozó citerásai Balogh László vezetésével együtt elmuzsikálták az Érik a szőlő kezdetű népdalt, majd közös vacsora és beszélgetés zárta a magas színvonalú és jó hangulatú seregszemlét.
A Diócska citerazenekar (Diószeg), Vándor citerazenekar (Tardoskedd), Viza citerazenekar (Naszvad), Pengettyű citerazenekar (Pered), Sústya citerazenekar (Naszvad), Pengető citerazenekar (Párkány), Fürge Ujjak citerazenekar (Királyrév), a Buzitai Alapiskola Citerazenekara, az Ebedi Citerazenekar, Lőrincz Rebeka és Kovács Imre (Eger,Pécsely), Sarló citerazenekar (Nyárasd), Dió héj citerazenekar (Diószeg), a Hodosi Citerazenekar, Fabotó citerazenekar (Nagykapos), Pengettyű citerazenekar (Jóka), a Szögedi Tiszavirág Citerazenekar (Szeged), a Százdi Citeraegyüttes (Százda), a Buzitai Citerazenekar, a Pannónia Citerazenekar (Balatonkenese) és a Nagyabonyi Citeraegyüttes.