Csallóközi filmsiker Körmöcbányán
A Pozsonyi Nemzeti Népművelési Központ minden évben megrendezi a Cineama amatőr filmesek országos versenyét, amelyet ezúttal Németh Levente és csapata nyert meg a Magamba zárva című, családi erőszakról szóló magyar nyelvű rövidfilmjével.
Derzsi Áron, aki egyben a titkára is az idén 32. alkalommal megrendezett Cineamának, jelenleg a Csallóközi Népművelési Központ alkalmazottja. Áron már régebben is dolgozott az intézménynél, ahova egy, a városi televízióban eltöltött operatőri és vágói kitérő után 2019-ben tért vissza. Akkor egy testhezálló feladatot kapott, ami a filmes vonal újjáélesztése volt.
Később Németh Leventéék is társultak hozzánk, akiknek az első filmjük, az Ég veled az 1947 és 1949 között Csehszlovákiában történt eseményekről, a magyarok kitelepítéséről és deportálásáról szólt, egy család történetén keresztül bemutatva az eseményeket – összegzett Áron, aki minden Dunaszerdahelyi járásban tevékenykedő amatőr filmes csoportot és egyéni videóst arra buzdít, hogy jelentkezzen a Csallóközi Népművelési Központnál. Filmjeiket ugyanis – megfelelő színvonal esetén – benevezhetik a versenyekre, de szakmai tanácsokat is tudnak nyújtani.
A Cineama háromfordulós verseny amatőr filmesek számára, amelyet járási szinten a helyi művelődési központok rendeznek meg. Nyáron zajlanak a megyei fordulók, és ősz elején kerül sor az országos fordulóra, ami idén Körmöcbányán zajlott. A verseny tematikailag korlátlan és három korkategóriát ölel fel: 16 éves korig, 16-tól 21 éves korig és 21 év fölött. A nem szlovák nyelvű filmeket feliratozni kell. Nevezni dokumentumfilm, animáció, videoklip és játékfilm kategóriákban lehet. Az idei versenyre a 3 korkategóriában közel 500 nevezés érkezett, a döntőre ebből 78 film maradt.
– mondta Levente, aki a forgatókönyvíró Tóth Márk egykori diákja volt és jelenleg a Dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Szakközépiskolában tanul közgazdaságtant és könyvelést. Ha már Márknál tartunk, ő angol–szlovák szakos tanárként végzett a Selye János Egyetemen.
– Nekem ez volt az első komolyabb filmes projektem, azelőtt ugyanis csupán filmzenéket írtam. Mivel szeretem a kihívásokat és nagyon megtetszett a film ötlete, ott maradtam a projekt végéig, és most együtt folytatjuk a munkát. A film hangulatát közösen próbáltuk megalkotni, igyekeztünk egy oda illő dramaturgiát létrehozni, a sound designért viszont én vagyok a felelős – mesélte Erik, aki robotikát és kibernetikát tanult Pozsonyban és Nyitrán, de nem fejezte be tanulmányait, és most az IBM-nél adminisztratív és technikai munkatárs.
– Emmával például egy szilveszteri házibulin találkoztam először, és ott kezdtünk arról beszélgetni, hogy őt is érdekli a forgatókönyvírás. Mondtam neki, hogy üljön le velünk egyszer, amikor ott lesz Márk is, és valamit összehozunk. Végül ebből lett a Magamba zárva. Márkot meg egy filmkészítő kurzuson ismertem meg Dunaszerdahelyen. A filmben hallható egy elég durva technós zene, a GUS & JORG x NØUS-tól az Engine Failure. Írtam a holland techno duónak, hogy szeretnénk, ha engedélyeznék a filmünkhöz a dalt. Azonnal belementek, ami hatalmas megtiszteltetés volt – tette hozzá Levi.
Ajpek Emma elmondása szerint valójában beleesett a „mély vízbe”. Annak idején az unokatestvére filmes projektjeit segítette mint forgatókönyvíró vagy ötletgazda, de most közösen kellett a filmet megírni, ami három hónap alatt sikerült is. Emma a dunaszerdahelyi magángimnázium növendéke, s a jövőben szívesen tanulna pszichológiát, vagy valamilyen filmezéssel kapcsolatos szakra is jelentkezne.
– A kosztümök összeállításában Beninek mint pszichológusnak volt nagy szerepe. Nagyon sok időbe telt a film hangulatának a kidolgozása. Odafigyeltünk a színekre az öltözködésben és a film színezésére is – vágott bele Levi.
Több mint véletlen, hogy az utóbbi időben a Dunaszerdahelyi járás több fiatal filmes csapata is kiváló eredményeket ért el hazai és nemzetközi filmes seregszemléken. Hogy ennek az oka a kreatív szakmai műhelymunka, a hely varázsa, az ott élők különleges kapcsolódási pontjai egymáshoz és a filmművészethez, a közeljövő biztosan megadja a választ, de az már tapasztalható, hogy szűkebb pátriánkban tehetségben és kreativitásban nincs hiány. Tény, hogy a filmes műfaj, a mozgókép világa tájaikon sokakat nemcsak a vászon vagy a képernyő előtt ülve érint meg, hanem a színészet, a filmalkotás művészete és annak technikai háttere is számos fiatalt „beszippantott”.