Családi gyökereit kutatta Komáromban Jason Reitman, világhírű színművész-filmrendező – KÉPEKKEL
Három évvel ezelőtt írtunk a Csillag születik... jelmondat jegyében fogant kezdeményezésről, melynek az a lényege, hogy minden évben egy-egy Komáromhoz kötődő, mozisikereket elérő színművész, rendező egy-egy csillagát leleplezik a helyi Tátra mozi előtt létesített Hírességek sétányán. Az első csillagot jelképesen a 75. születésnapján adományozták a város szülöttének, Ivan Reitman, világhírű filmproducer-színész-rendező-forgatókönyvírónak, Komárom Díszpolgárának, aki az ünnepségen nem vehetett részt, bő negyedévvel később pedig elhunyt. A Grammy- és Golden Globe - díjas fia, Jason Reitman, akinek a filmjeit már négyszer jelölték Oscar – díjra, azonban tegnap Komáromban járt.
Sajnálatos, hogy a látogatásáról, melynek során őt Keszegh Béla, Komárom polgármestere a Városházán fogadta, majd édesapja belvárosi csillagához is elkísérte, a sajtó képviselői csak utólag értesültek, így azon nem lehettek jelen. A város első emberétől megtudtuk, hogy a hollywoodi sztár a családi gyökereit kutatta fel a dunaparti városban, ahol az édesapja 1946. október 27-én, zsidó család sarjaként látta meg a napvilágot, majd a családjával kisgyermekként, veszélyes körülmények között disszidált Kanadába.
Ivan magyar édesanyja, Raáb Klára túlélte az auschwitzi koncentrációs tábort, az Aranyosmarótról származó, szlovák édesapja, Ladislav „Leslie“ pedig részt vett az illegális ellenállási mozgalomban. Még élnek Komáromban olyanok, akik emlékeznek rá, miként altatták el a kisfiút, hogy vele együtt az éjszaka leple alatt, nagy titokban egy teherhajó rakterében megbújva messzi földre menekülhessenek. Viszontagságos utazás után érkeztek meg Kanadába...
Jason Reitman a mostani komáromi vizitje során az elődei hajdani családi háza és további emlékek után is kutatott. Felkereste annak a személynek a hozzátartozóit, akik a nagyszüleinek és az apjának segítettek emigrálni. A nevezett Adamik Irén férje hajón dolgozott, így az egyik úszóművön sikerült elbújtatnia a Reitman családot, amely azzal sikeresen eljutott Bécsbe, onnan pedig Kanadába utazott tovább. Miután besúgóknak „köszönhetően“ kitudódott a szöktetés ténye, azért Adamik Irén két évnyi börtönbüntetést kapott.
Ivan Reitman életútjának további felettébb sikeres alakulásáról pedig itt írtunk: https://muzsa.sk/film/elhunyt-komarom-vilaghiru-szulotte-ivan-reitman-filmproducer-rendezo.
Köztudott, hogy Ivan Reitman az általa rendezett Szellemirtók című film kapcsán vált világszerte (el)ismertté. E kasszasiker folytatása már Jason fia nevéhez fűződik, aki színészként is több filmben bizonyított. A munkáját Grammy- és Golden Globe-díjjal is elismerték, s a filmjeit eddig négyszer jelölték Oscar-díjra.
Jason Reitman látogatása során a múltidézésen kívül a jövőbe is tekintett: egy filmes fesztivál megrendezésének ötletét is felvetette, amelyen nem csak Reitman-filmeket vetítenének, de szívesen elbeszélgetne itteni kezdő filmeseknek a Los Angeles-i filmkészítés kulisszatitkairól. Fontosnak tartja megőrizni Adamik Irén emlékét, aki bátorságával a diktatúrából kimentette a Reitman családot, s ezzel a filmművészetet is gazdagította...