Zenés beszélgetés Faragó 'Topi' Andrással
Egy héten belül két remek koncertet is láthatott a királyhelmeci közönség. MÁZS nagysikerű előadása után két nappal, kollégája, Faragó András, Topi látogatott el a magyar közösségi házba, hogy ott Balogh Mónika beszélgetőtársaként valljon önmagáról, pályájáról, szerepeiről, utazásairól.
A viszonylag kis létszámú, ám rendkívül lelkes közönség előtt zajló beszélgetés lassan építkezett, ám hangulatilag egyre magasabbra hágott. A kérdésekre adott válaszai után, kitűnő énekhangját is megvillantotta a művész úr.
Faragó András, aki az elmúlt évben jelentős külső változáson ment keresztül, hiszen 26 év után levágatta megunt szakállát, hosszú haját, 38 éve van a színészi pályán.
Ő is vidéken kezdte pályafutását, ám 1997 óta a Budapesti Operettszínház oszlopos tagja, azóta bizony egy-egy darab több feldolgozásában is kipróbálta magát más-más szerepben. A filmszerepek is megtalálták, mint pl. a Valami Amerika 2-3, az Angyalbőrben vagy az Ízig-vérig.
Azon színészek egyike, aki szinkronszínészként is kitűnően teljesít. Ezzel kapcsolatosan elmondta, hogy sokan vallják: a magyar szinkron képes feljavítani bizonyos filmek színvonalát. Csakhogy nem mindenki alkalmas szinkronszínésznek, ebben a helyzetben ugyanis az agynak rá kell a feladatra kattannia. A dolog lényege a ritmusban rejlik. Ő már kép nélkül is szinkronizált, bár ez azért egyáltalán nem ideális állapot. Számtalan ismert és kevésbé ismert színésznek kölcsönözte hangját.
Arra a kérdésre, hogyan lett ő Topi, elmondta, hogy amikor a színművészeti főiskolára felvételizett, bezárták őket az Ódry Színpadra, ahol azzal szórakoztatták egymást a várakozás hosszú perceiben, hogy a Muppet show figuráit utánozták. Ő volt Topi maci, így lett Topi.
Kedvenc foglalatosságaival kapcsolatosan elárulta: szívesen játszik magyar (bábos) biliárdot, ahonnan ő származik, ott mindenki ezt játssza. Őt választották a Bábos Billiárd Egyesület országos elnökévé is. Most azon dolgoznak, hogy ezt a játékot is hungarikummá tegyék. Főzni is szeret, bár azt nem könyvből teszi, inkább ötletel. Konyhájának érdekessége, hogy merészen bánik a fűszerekkel. Mindenevő, csak a szalontüdő számít e téren kivételnek.
Foglalkozásából adódóan sokat utazik, csak Japánban már négy alkalommal járt, ugyanis a japánok imádják az operetteket, volt olyan előadásuk, amelyen nézőként a japán császári család is részt vett.
A nézők kedvéért bizonyos operett slágereket japánul is megtanultak. De énekelt már németül, olaszul, ivritül is.
Ráadásul partnerei között egy Habsburg főherceg is volt, aki az egész társulatot meghívta Triesztben vacsorára. A fogathajtásban is egyre inkább otthon érzi magát, bár azzal csak egy szerep apropóján ismerkedett meg.
Végezetül beszélt egészségügyi problémáiról, jövőbeli szakmai terveiről. Portálunk kérdésére, mely szerint a XXI. század elején mennyire népszerű műfaj az operett, a következőket válaszolta: Nem véletlen, hagy ma nem születnek új operettek, hiszen ez egy lezárt, ugyanakkor örök műfaj. Minden korosztályban vannak hívei, sőt az is jót tesz neki, hogy a nosztalgia ismét divatba jött. Az operett hungarikum.
Ami pedig az előadott slágereket illeti, részletet hallottunk a Cigány báró, a Csókos asszony, az Egy csók és más semmi, a Mária Főhadnagy ill. a Csárdáskirálynő című operettekből, a Ha én gazdag lennék című musicalből. Topi végül, egyfajta hitvallásként, elénekelte Zerkovitz Béla Tanulj meg fiacskán komédiázni című kupléját is.