Zenei jogdíjak 3,4 milliárd forint értékben
Az Artisjus összesen 3,384 milliárd forint jogdíjat osztott fel és fizetett ki a napokban 53 ezer szerzőnek több mint 150 ezer zenemű előző évi rádiós, televíziós és vendéglátós elhangzása után.
A közös jogkezelő idei első úgynevezett nagyfelosztása alapján 1,796 milliárd forint jutott a magyar szerzőknek és más hazai jogosultaknak. Közülük 7589-en részesültek ebből az összegből és 46 ezer 456 magyar dal vagy más zenemű adataira történt a jogdíjak felosztása.
Mint írták, a most kifizetett előző évi rádiós, televíziós elhangzások után járó jogdíjak mellett az Artisjus májusban rendezte a gépzenei és magánmásolási jogdíjakból származó "ráosztásokat", valamint a vendéglátóhelyeken megszólaló élő háttérzene utáni jogdíjakat is most utalták át. A második ütem június végén lesz, akkor a koncert- és filmzenei jogdíjakat fizetik ki.
A rádiós elhangzásokra 1,564 milliárd forint jogdíjat fizetett az Artisjus 81 ezer különböző zenére, ez az összeg 42 százaléka, 661 millió forint magyar szerzőknek jutott összesen több mint 30 ezer dalra vagy zeneműre. A korábbi évek tendenciája folytatódik: változatosabb volt a tavalyi évben játszott magyar zenék repertoárja, mint az egy évvel korábbi és számosságát tekintve is több hazai zenét is lehetett hallani a rádiókban, mint 2016-ban. Még így is magasabb a külföldi zenék aránya: a lejátszott zenék 62 százaléka volt külföldi szerzők műve, a rádiós jogdíjak 58 százaléka is hozzájuk jutott.
A 2017-ben a televíziókban lejátszott zenék 1,446 milliárd forint jogdíjat termeltek a hazai és külföldi szerzők (vagy örököseik, zeneműkiadóik) részére. A 84 ezer elhangzott mű 25 százaléka volt magyar zene, de így is az összes jogdíj 57 százaléka jutott ezekre. Ennek oka, hogy magyar zenét gyakrabban játszanak a tévék.