2016. április 17., 10:07

XV. Vox Humana: a kórusmuzsika ünnepe - hármas évforduló jegyében

KOMÁROM. Szombaton este a komáromi városi művelődési központ és a Gaudium polgári társulás rendezésében 15. alkalommal zajlott a helyi és vendégkórusok Vox Humana (Emberi Hang) elnevezésű, hagyományos tavaszi fesztiválja a Tiszti Pavilon dísztermében. Az eseményt a kormányhivatal nemzeti kisebbségek főosztálya, Komárom város önkormányzata és két helyi magánvállalkozó támogatta.
201604170853120.vox03.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

Nemcsak a rendezvény jubilált, hanem az ünnepi hangverseny egyben főhajtás volt a 135 évvel ezelőtt született Bartók Béla zeneszerző, zongoraművész, népzenekutató és Németh István László zeneszerző, orgonaművész, pedagógus emléke előtt születésének 120. évfordulója alkalmából.

A kórusmuzsika komáromi ünnepén minden évben más-más korosztály kap lehetőséget a nyilvános szereplésre. Idén 3 helyi, valamint 1-1 dél-komáromi, székesfehérvári és galántai női, illetve vegyeskar lélekemelő műsorát élvezhette a hallgatóság. Bartók Béla (1881, Nagyszentmiklós – 1945, New York) születésének 135. évfordulójához méltó nyitányként az egyesített női karok Levél az otthoniakhoz című Bartók-művel, Orsovics Yvette karnagy vezényletével örvendeztették meg a dísztermet megtöltő közönséget. Majd Pipper László, a Gaudium polgári társulás elnöke üdvözölte a jelenlevőket, köztük Bajkai Jánost, a városi hivatal kulturális osztályvezetőjét. Hangsúlyozta: világszerte április 16-án a World Voice Day elnevezésű programsorozattal ünneplik a hang világnapját, mely az emberi hang jelentőségére hívja fel a figyelmet. „Legyen ez az este az emberi hang és ének ünnepe itt, Komáromban is!“ – tette hozzá.

Elsőként a fesztivált kiötlő karnagy, Stirber Lajos, a Magyar Kultúra Lovagja által vezényelt, komáromi városi művelődési központ és Jókai Mór Alapiskola Gaudium Vegyeskara lépett színre. Bemutatása során elhangzott, hogy a felnőtt vegyeskar idén 14 éves, ám az említett alapiskola gyermekkórusa immár 55 éve működik, s azt négy évtizeden át éppen Stirber tanár úr vezényelte. Az énekkar, amelyben Grassl Ferdinánd szólót énekelt, Fekete Éva fuvolán és zongorán, Kulin Eduard hegedűn, Siposs Jenő pedig gitáron működött közre, műsorának fénypontját az 5 évvel ezelőtt elhunyt Dobi Géza zeneiskola-igazgató és zeneszerző Három Kossuth-nótájának előadása jelentette. A X. Vox Humana fesztivál előtt pár nappal az élők sorából távozó Dobi tanár úr szintén szívügyének tekintette a Vox Humana és más zenés-dalos találkozók rendszeres megrendezését. Azt vallotta, hogy a kórusmuzsika ezen ünnepével folyamatos működésre ösztönzik a kórusokat, amelyek tagjai e fesztiválon egymást lélekben erősítik, és tapasztalatokat is cserélnek.

Másodikként a legfiatalabb, ám már az alapítása évében aranysávval minősített komáromi kórusnak, a Selye János Egyetem 2013/14-es akadémiai évben alakult női karának jutott a főszerep. A műsorvezető a tavaszi fesztivál hallgatósága nevében is gratulált Orsovics Yvette alapító karnagynak, az SJE tanszékvezető adjunktusának és a helyi Marianum Egyházi Iskolaközpont pedagógusának, akinek a nemrég zajló rozsnyói pedagógustalálkozón díjazták sokrétű, kiváló eredményeket hozó munkásságát. Az 50 fős kar műsorának, amelyet zongorán Bakos Márta kísért, legszebb két darabja a Tartsd meg hazánkat című Gárdonyi Zoltán-mű és Kocsár Miklós-Nagy László Adjon az Isten! című dala volt.

Azután a Vox Humana fesztiválok törzsgárdájához tartozó, a komáromi VMK mellett 1997 óta működő Kantantína női kar Katarína Èupková vezényletével mutatta be javarészt szlovák dalokat és Bartók Béla Bolyongását is tartalmazó összeállítását. Mintegy bizonyítva, hogy a zene és a dal nem ismerhet nemzetiségi ellentéteket és nyelvi határokat.

Az est második felében a vendégkórusok mutatkozhattak be a háláját többnyire vastapssal kifejező közönségnek. A székesfehérvári, Szabó Adrienn által vezényelt Ars Musica vegyeskar Szíjjártó Jenő, Gárdonyi Zoltán, Bartók Béla és Karai József egy-egy dalát válogatta be összeállításába, amelyben Illyés Gyula Bartók című verse is helyet kapott.

A Hoffmanné Kemenes Vera által vezényelt dél-komáromi Vox Femina női kar három Bartók-művel (Ne menj el, Resteknek nótája, Huszárnóta) adózott a XX. század egyik legjelentősebb zeneszerzője emlékének. 

A galántai Kodály Zoltán Daloskör Józsa Mónika vezényletével Szőnyi Erzsébet, Barabás Árpád és Szíjjártó Jenő dalaival rukkolt elő, valamint Kodály Zoltán Ének Szent István királyhoz című művével is nagy sikert aratott.

A rendezvény során Nagy Ferenc Bartók Béla munkásságáról, koráról és Kodály Zoltánhoz fűződő kapcsolatáról, gyümölcsöző együttműködéséről szólt. Kiemelte az összehasonlító népzenetudomány megalapítása, továbbá a magyar népzene korszerűsítése és műzenébe történő beolvasztása terén végzett áldásos tevékenységüket.

A másik jubilánsról, Németh István László zeneszerzőről, orgonaművészről és pedagógusról (1896, Somorja – 1975, Pozsony) pedig azt is megtudhattuk, hogy a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola zeneszerzés és zongora tanszakán többek között Bartók Bélánál és a Bécsi Mesteriskola zongora-, illetve orgonaszakán végezte tanulmányait. Majd 1921-1942 között zongora- és orgonatanárként dolgozott a Pozsonyi Városi Zeneiskolában, ahol rövid ideig igazgató is volt. Egyidejűleg a Szent Márton-dóm orgonistája is volt. 1924-ben megszervezte a Toldy-kör férfikarát, amely 1931-ben Bartók Béla Dalegyesület néven önálló vegyeskarrá alakult, s a két világháború között a szlovákiai magyar zenei élet jellegzetes képviselőjének bizonyult. 1949-től a pozsonyi Zene- és Drámaművészeti Főiskola docenseként ténykedett. Több mint 100 művet írt, például a Népes és az Ifjú Szívek, valamint a Csehszlovákiai Magyar Tanítók Központi Énekkara számára.

A szívmelengető, tartalmas est az egyesített vegyeskarok összeállításával zárult. A Józsa Mónika által vezényelt csapat Németh István László Nyolc magyar népdala közül három tételt énekelt el.

Stirber Lajos a Hírek.sk-nak elmondta: a fesztivál szervezőit továbbra is az a cél vezérli, hogy a Vox Humana az öröm, a vigasság, a nemes szórakoztatás rendezvénye legyen, s mind a szereplők, mind a hallgatók maradandó élményekkel távozzanak a hangversenyről. Nos, vélhetően abban velem minden volt néző egyetért, hogy gondűző lelki feltöltődésből és a hálás hallgatóság szűnni nem akaró tapsából ez alkalommal sem volt hiány.

201604170853120.vox03.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.