VOX HUMANA: komáromi baráti kórustalálkozó jubileumözönnel és kuriózumokkal
Kodály Zoltán születésének 140. évfordulója jegyében, május 28-án este a Tiszti Pavilon dísztermében tartották a komáromi énekkarok baráti találkozóját, a XX. Vox Humana fesztivált, melynek keretében hangversenyfüzérrel ünnepelte 20. születésnapját a Gaudium Vegyes Kar és Hangszeres Kamaraegyüttes. Továbbá a pandémia miatt a tervezettnél egy évvel később emlékeztek meg az Egressy Béni VMK és a Jókai Mór Alapiskola Gyermekkara megalakulásának 60., illetve a Kicsinyek Kórusa 50. évfordulójáról. Örvendetes, hogy az utóbbi hónapokban csupa teltházas komáromi kórusreseményről tudósíthatunk.
A Komárom Város és a Kisebbségi Kulturális Alap által támogatott rendezvény jubileumözönhöz méltó nyitányaként az egyesített kórusok által énekelt Bárdos Lajos-Georgius Kerényi-műtől, a Dominus Zoltanustól zengett a jó akusztikájú díszterem. Lakatos Róbert, az Egressy Béni Városi Művelődési Központ igazgatója üdvözölte a jelenlevőket:
Majd Keszegh Béla, Komárom polgármestere köszöntőjében leszögezte: „ A zene olyan lelki táplálék, ami semmi mással nem pótolható, ezért a hiánya lelki vérszegénységhez vezet“. Kiemelte a 80 éves Stirber Lajos zenepedagógus - karnagynak, a Magyar Kultúra Lovagjának a komáromi kórusmozgalom éltetése érdekében több évtizede kifejtett, áldozatkész munkáját: „Lajos bácsit talán Duracell - elemek hajtják, hiszen a kórusmozgalmunk motorjaként, fáradhatatlanul szervez, vezényel, zenél, ír. Reméljük, hogy általa még sok szép művészi élménnyel fogunk gazdagodni...“ - mondta el. Azt követően a jelenlevők egy perces csenddel adóztak a néhai karnagyok és kórustagok emlékének.
A továbbiakban egy megérdemelt tapsvihart kiváltó ősbemutató szem- és fültanúi lehettünk. Zsákovics László helyi zenepedagógus - zenész a Gaudium Vegyes Kar felkérésére zenésítette meg a jubileumi esten részt vevő solymári költő, Rozványi Dávid e kórus számára írt, Énekeljetek - minden föld az Úrnak örvendezzen! című dicsőítő versét. A Nagy Ferenc versmondó által is tolmácsolt mű üzenete a következő: „ Mert éneketek nem száll el a szélben,/ nem nyomhatja el a gépek zaja,/ nincs törvény, hogy hallgatnotok kelljen,/ hangotok legyen tiszta és szabad:/ épüljön belőle Isten temploma,/ melyet emberkéz nem rombol le soha“.
Az ingyen élvezhető eseményen a Gaudiomon kívül, illetve azzal együtt is fellépett a Jókai Mór AI Kicsinyek Kórusa és Gyermekkara (vezényelt: Pfeiferlik Annamária és Juhász Mónia), továbbá az „Egressy VMK“ Kantantína női kamarakórusa (Katarína Čupková vezényletével), illetve a Csemadok Komáromi Városi Szervezete és az Egressy Béni VMK mellett működő Concordia Vegyes Kar (vezényelt: Stubendek István), valamint a Selye János Egyetem Cantus Iuventus női kara (Orsovics Yvette vezényletével). Sokunk számára a nyitányon és az ősbemutatón kívül a találkozó másik felettébb emlékezetes mozzanata az volt, amikor az egyesített „jókais“ kórusok átszellemült arccal elénekelték Koltay Gergely – Reményik Sándor Templom és iskola című művét, Lajos bácsi vezényletével.
Kuriózumnak számított az is, hogy a Gaudium az ünnepségen csak komáromi szerzők alkotásait adta elő. Felcsendültek a 140 évvel ezelőtt a mai művészeti alapiskola épületében született Schmidthauer Lajos orgonaművész és zeneszerző, továbbá Lehár Ferenc „Operettkirály“, valamint Stirber Lajos hajdani zenetanára, Krizsán József s a helyi „zeneiskola“ két további egykori kitűnő tanára, Schmidt Viktor és Dobi Géza művei, átiratai. Az utóbbi martosi gyűjtéséből származó egyik népdalt a közönség együtt énekelhette a Gaudiummal, végül az egyesített karok Kodály Zoltán Esti dalával búcsúztak a közönségtől.
A több mint kétórás esemény további közreműködői voltak: Fekete Éva, Csehi Ágota és Pásztor Éva (zongora), Búzás Eszter (fuvola), Siposs Jenő (gitár), Esztergályos Laura (ritmushangszer), valamint hegedűn Boris Borsányi, Fekete Vince, Rudolf Harmath, Kulin Eduard és Szombat Károly. Szólót énekelt: Lalák Karolina és Svoboda Anna Sofia. Stirber Lajos pedig a karnagyi pulpitust megosztotta egy ifjú helyi tehetséggel, Grassl Ferdinánddal, aki eddig más módon segített a Gaudiumnak.
A mai Jókai Mór Alapiskola elődjében, Pálinkás Zsuzsa pedagógus és alapító karnagy vezényletével 1961-ben alakult az első gyermekkórus. Amikor Stirber Lajos 1965-ben az iskolába került, a kolléganőjét megkérte, hogy abban vele együtt dolgozhasson. Szívesen beleegyezett, s később neki adta át a kórus vezetését. Majd a megalakulása 40. évfordulója alkalmából tartott koncert utáni közös ünneplésen a volt kórustagok „kemény magja“ azzal állt elő, hogy felnőttként is szeretne Lajos bácsi vezényletével, együtt énekelni. Az ő kezdeményezésükből 2002-ben alakult meg a „Gaudium“. Korábban, 1971-ben pedig Kaszás Jánosné, született Morvay Margit alapította a Kicsinyek Kórusát. Kiemelendő, hogy a tervezettnél egy évvel később jubiláló gyermekkórusok előadásában a gyermekdalokon kívül a magyar szent királyainkat dicsőítő egyházi énekeket, sőt, latin nyelvű műveket is hallhattunk. Remélhetőleg, azok tagjai felnőttként szintén majd valamelyik helyi énekkar tagságát erősítik.