2019. április 30., 18:20

Vissza a kezdetekhez: Gímesen zenélt a Ghymes - VIDEÓVAL

Jótékonysági koncerttel ünnepelte jubileumát a zoboralji Gímesen a 35 éve töretlen sikerrel működő Ghymes zenekar. A rendezvény védnöke, Berényi József a KUBÓK Zoboralja néptánccsoportnak ajánlotta fel a közel négyszáz euró bevételt.

gk10.jpg
Galéria
+8 kép a galériában
Fotó: Horváth Szomolai Andrea

A felvidéki gyökerekkel rendelkező, legendás Ghymes zenekar az utóbbi években ritkán ad koncertet a Felvidéken, április 28-án, a 35 éves jubileum tiszteletére visszatértek a zoboralji Gímes faluba, amelynek kempingjében, egy ifjúsági tábor keretében az alapító tagok tiszta örömzenéléssel elindították az azóta világsikereket elért zenekart. Szarka Gyula, a Ghymes énekese, alapítótagja meg is jegyezte a koncert közben, épp azon viccelődtek a gitárossal, hogy szerencse, hogy a Ghymes zenekart inkább a faluról nevezték el, nem pedig a kempingről. A koncerten elhangzottak a közönség nagy kedvencei, a zenekar tagjai minden számot kiegészítő konferálással kezdtek. A Ghymes iránt nagy volt az érdeklődés, nem csak Zoboraljáról, hanem Mátyusföldről, Csallóközből, de még a határon túlról is érkezett közönség. 

Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

Szarka Tamás, a Ghymes frontembere elárulta portálunknak, a tényleges kezdeteknél volt egy év, mikor Tilinkónak nevezték a zenekart, azt az elnevezést egy fiatal lány találta ki, de miután kiderült, hogy már létezik egy másik, ugyanilyen elnevezésű zenekar, akkor új nevet választottak.

„Egy budapesti fellépés alkalmával Halmos Béla konferált fel bennünket, akkor azt mondtam neki, úgy szólítson minket, hogy a Ghymes, azóta viseljük ezt a nevet” – mesélt a kezdetekről Szarka Tamás. Hozzátette, a Ghymes zenei stílusát már többen nevezték világzenének, de számukra az a lényeges, hogy a zenekar és a közönség zene iránt való szeretete találkozzon.

„ Egyébként nem világzenét játszunk, hiszen a világzene sosem írott szöveg alapján készül, ide dobálnak mindent, ami máshova nem fér bele. Mi alapvetően írott zenét játszunk, írott versekkel, a magyar népzenére alapozva. A lényeg a muzsika bennünk – magyarázta Szarka Tamás a Ghymes zenei irányvonaláról.

Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

A Ghymes zenekar nagyon régen, több évtizede nem játszott már Gímesen, most különleges élmény volt a közönség és az együttes számára is a névadó helyen találkozni a Zoboralján, egy szórványvidéken, amely rendkívüli hangsúlyt helyez a magyar hagyományok ápolására és megtartására. Szarka Gyula elmondta, nagyon közel áll hozzá ennek a vidéknek a hagyományrendszere, a diplomamunkáját is a zoboralji népzenekincsből írta, és sokat jártak népzenét és népszokásokat gyűjteni.

„Ezek a tapasztalatok beégtek az emlékeinkbe, azóta is táplálkozunk belőlük” – mondta Szarka Gyula. A Ghymes valamikori gyermekközönsége ma már szülőként tér vissza a koncertekre, saját gyermekeik kezét fogva. Szarka Gyula kiemelte, mindig nagy örömmel játszák a Bennünk van a kutyavér koncertet, amelynek napjainkban indult egy hat állomásos turnéja is, és a májusi hónap folyamán a felvidéki gyerekek több helyen is hallhatják a zenekarral szinte egyidőben született műsort.

Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

„Mindig új generáció nő fel, akiknek a végtelenségig lehet ezt játszani, és nagyon fontos is, hogy a zenei nevelés keretén belül a gyerekek ne csak halott kottafejekkel találkozzanak” – tette hozzá Szarka Gyula.

A gímesi Ghymes koncert védnökeként Berényi József köszöntötte a zenekart, majd elmondta, a koncert bevételéből származó összeget, amely közel 400 euró, a zoboralji KUBÓK néptánccsoportnak ajánlják fel.

Neszméri Tünde, a Csemadok Nyitrai Területi Választmányának titkára ismertette, a tánccsoport Gímes, Kolon, Pográny és Zsére fiataljaiból alakult, akik ezzel is éltetni kívánják a helyi hagyományokat.

„Nagy öröm számunkra, hogy a Csemadok Gímesi Alapszervezete elnökének, Bencz Margitnak a kezdeményezésére sikerült létre hozni ezt a csoportot – hangsúlyozta Neszméri Tünde. A nevüket egyébként az egyik zoboralji betlehemes szokásban szereplő Kubó után kapták. A közel négyszáz eurós bevételt a csoport működésére fordítjuk. Jó az, hogy a Zoboralján vannak olyan fiatalok, akiket a hagyományok érdekelnek, mint ahogyan az is, hogy ilyen formában is segíteni tudjuk működésüket, ezzel is jelezni kívánjuk nekik, hogy értékeljük azt a tevékenységet, amelyet szabadidejükben végeznek”

Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

A szervező-titkár hozzátette, talán kevesen érzik át annak a jelentőségét, hogy a Ghymes zenekar Gímesen is megünnepelte 35. születésnapját. Szimbólum ez a zoboralji magyarság életében, hiszen indulásuk helyén ünnepeltek, és legnagyobb, legszebb slágereiket adták elő, azokat, amelyek mondanivalója a szabadságról és a hagyományaink megéléséről is szól. Fontos ez a Zoboralján azért is, mert ebben a régióban még mindig nagyon erősen kötődnek az emberek a népzenéhez és népi kultúrához.

Az alább rövid videóban megpróbáltuk megörökíteni a koncert hangulatát.

 

 

gk10.jpg
Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.