Vérpezsdítő hétvége: az 1. Komáromi Jazzpiknik után ma este a 11. Kútfeszt is zárul
Belvárosszerte fülbemászó muzsika és utcákra, teraszokra csalogató, kellemes nyár végi időjárás jellemzi szeptember első hétvégéjét Komáromban. Az életigenlő, vidám zsongás ma, a 11. Kútfeszt zárónapján a Csavar Színház délutáni Dorottya-előadásával és a párkányi Jóvilágvan zenekar koncertjével folytatódik. Nem érdemes kihagyni!
Lakatos Róbert brácsaművész, a komáromi Egressy Béni Városi Művelődési Központ igazgatója a Ma7-nek elmondta: a különféle nívós zenei és színházi produkcióknak helyet adó Kútfesztet minden év szeptemberében az Európa-udvar szökőkútjánál szokták megrendezni, s ez idén sincs másként. Újdonságként ötlötték ki a Komáromi Jazzpikniket, amelyet eredetileg júniusban szerették volna megtartani, ám e tervüket megmásították a koronavírus-járvány miatti szigorú rendelkezések. Ezért annak első évfolyamát is hét végére, a Tiszti Pavilon udvarába időzítették, ám ügyeltek arra, hogy a kétféle banzáj koncertjeire ne egyidőben, hanem egymást váltva kerüljön sor.
Ottjártunkkor nagyobb érdeklődés mutatkozott a hagyományosan ingyenes Kútfeszt-koncertek, mint a csak 7 eurós napijeggyel élvezhető 1. Komáromi Jazzpiknik iránt. Akadtak, akiket azonban nem zavart a jegyvásárlás, hiszen az egy emlékbe eltehető kóstolópohár és 4 darab kóstolójegy árát is tartalmazta, sőt, további kóstolójegyeket is vettek 50 centes egységáron, amelyekért cserébe Bott Frigyes, Kasnyik Tamás és Gábor, valamint Mátyás Attila ízletes nyelvoldó nedűjével fokozták saját jókedvüket.
Eközben pénteken a Golddies-Szwingatlanügynökség ismert, múlt századbeli kabaré- és mozgófilm- slágerekkel, majd Emmer Péter gitárvirtuozitásával, a több nemzedék kedvencének számító LGT Revival Band örökzöld LGT-slágerekkel szórakoztatta a nagyérdeműt, s ráadásként Bertók István & Bertók Tóth Katalin „tette oda magát“. A szombati vizitünk során a helyi dobmester két társával, vagyis a Benkó Ákos Trió csalogatta be az udvarba a közönséget, s a szervezőktől azt is megtudtuk, hogy őket a Fats Jazz Band, majd a Lizi & Marci váltotta a színpadon. Közben folytatódott az össznépi eszem-iszom, mit sem törődve a kissé borsos árakkal...
Párhuzamosan az Európa-udvarban is „állt a bál“ – nemcsak a hallgatóság, hanem az ottani vendéglősök nagy örömére ia, akiknek a tavalyi és idei bevételét alaposan megtépázta a Covid-19. Pénteken előbb a Cseh Tamás Band marasztalta a látogatókat a hangulatos helyszínen. Téved, aki azt hiszi, hogy a legendás Cseh Tamás-dalokat játszó emlékzenekar idézte fel ifjúkorunk nagy ideálját. A színre lépő csallóközi zenekar vezetője, Cseh Tamás a Pozsonyi Szlovák Nemzeti Színház szólóbrácsása, aki társaival a magyarnóta, népzene és klasszikus zene vizeire is el szokott evezni, s mindez -- magas színvonalon tálalva – jól megfért egymás mellett. Utána pedig a közkedvelt Szarka Gyula Ének a konyhából című produkciója során a gasztronómia örömeit hangsúlyozó, tréfás dalokkal „lakatta jól“ és énekeltette meg a gondolatban már-már lacikonyhában lakmározó, vagy éppen fincsi kocsonyát készítő sokaságot.
Szombaton a Dresch vonós quartettel folytatódott a 11. Kútfeszt. Dresch Mihály szaxofonos, illetve az általa vezetett Dresch Quartet sajátos zenei utazásra hívta mindazokat, akik nyitottnak bizonyultak a magyar népzene és az afroamerikai jazz egyéni, cimbalom-, nagybőgő- és dobmuzsikával is fűszerezett ötvözete iránt. Azután az erdélyi Mezőségből érkezett Magyarpalatkai Banda csapott a húrok közé. A táncházmozgalom egyik legismertebb adatközlő vonószenekarának cigányzenészei magyar, román és cigány népzenével előbb koncerten, majd a szomszédos Borozóban vezetett táncházban kápráztatták el a „tiszta forrásból“ meríteni vágyókat.
Az se bánkódjon, aki minderről lemaradt, mert bár az 1. Jazzpiknik már véget ért, de a 11. Kútfeszt ma 16 órától a felvidéki Csavar Színház kacajfakasztó előadásával folytatódik. Csokonai Vitéz Mihály Dorottya, vagyis a dámák diadala a fársángon című vígeposzának „csavaros“ játékstílusa az élő zene, az improvizáció és az interaktivitás stílusjegyeit ötvözi.
– ajánlotta a családok aprajának és nagyjának az általa rendezett és játékmesterként bemutatott előadást Gál Tamás társulatvezető. A 2019 őszén elhunyt ipolysági zenész-pedagógus Bodonyi András zenéjét Mester András tolmácsolja, jelmez- és bábtervezőként Őry Katalin Rozália működött közre.
A „vénasszonyok nyarának“ gondűző zenés hétvégéje ma 18.30 órától a párkányi Jóvilágvan zenekar fergetegesnek ígérkező koncertjével zárul. Mindez az anyagi támogatóknak, a Kisebbségi Kulturális Alapnak, Észak-Komárom város önkormányzatának és a Nyitra Megyei Önkormányzatnak is köszönhető.