2016. november 2., 10:33

V. Fonográf Fesztivál Sebestyén Mártával, a Lajkó Félix Trióval, a Buda Folk Banddel...

KOMÁROM. Hamarosan jubilál a komáromi Fonográf Fesztivál. Lakatos Róbert brácsaművész, a Kassai Thália Színház zenei vezetője Farkas Józseffel, a Fölszállott a páva című népzenei és néptáncos tehetségkutató verseny producerével együtt november 18-20-án ötödször rendezi meg a fesztivált. Az élvonalbeli magyar zenészek és ifjú tehetségek fellépésének is helyet adó rendezvénynek portálunk az egyik médiapartnere.
201611021024240.00000000001a__Lakatos_Robert.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

A minden évben november 20-a körül – a Tiszti Pavilon dísztermében és a Révben - a Magyar Kultúra Házában felváltva – zajló háromnapos Fonográf Fesztivál a korábban a sok érdeklődőt vonzó Rév Fesztiválból nőtte ki magát. Az eltelt évek során a zenekedvelő közönséget művészi élményekkel olyan neves előadók gazdagították, akik a népzenéből építkezve sajátos nívós produkciók létrehozására képesek.

Lakatos Róbert a Hírek.sk-nak nyilatkozva elmondta, hogy elsődleges céljuk a kezdettől fogva a minőségi kultúra bemutatása a régió közönségének. „Míg az idén szeptemberben immár hatodik alkalommal megtartott Kútfesztünkön főleg a hazai magyar előadók kaptak fellépési lehetőséget, addig az egy évvel ifjabb Fonográf Fesztiválunkra mindig a legjobb magyar zenészeket és énekeseket hoztuk, illetve hozzuk el. A november 18-án kezdődő jubileumi V. Fonográf Fesztivál műsorát pedig úgy állítottuk össze, hogy kiválogattuk és meghívtuk a zeneiségünkhöz leginkább közelálló művészeket“ – fejtette ki a főszervező.

A fesztivál nyitányát az előző években egy-egy színházi előadás jelentette. „November 18-án, pénteken 19 órától a Tiszti pavilon dísztermében a Például te... című, több mint sanzonest során négy közkedvelt színművész-énekes, a Komáromban élő Rák Viktória és Szvrcsek Anita, a gútai Vadkerti Imre és a nagyszarvai születésű, jelenleg a dél-komáromi Lovasszínház társulatában játszó-rendező Derzsi György szórakoztatja majd a hallgatóságot” – mondta el az idei fesztiválnyitányról Lakatos Róbert, hozzátéve: a bő egyórás est során nemcsak sanzonok csendülnek majd fel, hanem valamennyi előadóművész repertoárjának más sikerdalai is.

Ezt követően az érdeklődők átvonulhatnak a közeli Révbe – a Magyar Kultúra Házába, ahol 21 órától a Buda Folk Band koncertezik, illetve szolgáltatja majd a vérpezsdítő zenét a táncházat is kedvelőknek.

„A kilenc éve működő Buda Folk Band tagjai zenéjüket „világi” népzenének nevezik, ezzel a szójátékkal utalva arra, hogy meggyőződésük szerint a magyar népzene már önmagában is világzene. Olyan hangszereken is játszanak, amelyek Magyarország területén nem mind őshonosak, de a Kárpát-medencében és a környező népek kultúrájában megtaláljuk azokat. Ilyen például a hagyományos magyar népi hangszerek mellett a kaval, a tambura, a koboz és a tangóharmonika. A Buda Folk Band tehát Magyarországon és külföldön is sajátos hangszerelésben és stílusban szólaltatja meg a magyar népzenét. A régi Muzsikás együttes frontemberén, ifj. Csoóri Sándoron (kontra) – a nemrég elhunyt költő unokáján – kívül több további népzenész, Maruzsenszki Andor (hegedű), Takács Ádám (hegedű), Tcha Limberger (hegedű), Bede Péter (saxofon), Éri Márton (brácsa), Salamon Soma (harmonika), Pénzes Géza (bőgő) és Márczi Anna (ének) játszik a progresszív, lemezeivel a világzenei toplisták élmezőnyében szereplő zenekarban. Népzenén alapuló dalaik meghallgatása után hangulattól függően akár reggelig is lehet majd ropni a táncházban“ – fejtette ki Lakatos Róbert, aki a tehetséges fiatalok bemutatását is feladatának tartja.

November 19-én, szombaton 19 órától a friss Liszt Ferenc-díjas, vajdasági születésű hegedűvirtuóz és zeneszerző, Lajkó Félix triójával mutatkozik majd be a Tiszti Pavilon dísztermében a közönségnek.

„Az ördög hegedűsének is nevezett Lajkó Félixet korszakalkotó zenésznek és zeneszerzőnek tartom, akinek a mással össze nem téveszthető zenei világa hozzám nagyon közelálló. Olyan sajátos zenei improvizációs stílust alakított ki, amit már nagyon sokan több-kevesebb sikerrel próbálnak meg utánozni. Világszerte nagy tapsvihar közepette koncertezik, nagyon magasra emelve a nívót. A Lajkó Félix Trióban ő, a Vajdaság Paganinije hegedűn és citerán, Brasnyó Antal brácsán, Szabó Csobán Gergő pedig bőgőn játszik. A szombat este sem múlhat el táncház nélkül, ezért 21 órától a Révben majd a barátaimmal együtt én szolgáltatom a talpalávaló muzsikát“ – tette hozzá a főszervező.

A jubileumi fesztivál november 20-án, vasárnap 16 órától Sebestyén Márta Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes különleges koncertjével zárul a Tiszti Pavilon dísztermében. A neves előadóművész az ugyancsak híres Balogh Kálmán magyar és Sofia Lambropoulou (kanoun) görög cimbalomművész társaságában biztosan feledhetetlen perceket szerez majd a hallgatóságnak.

A prímásverseny idén kimarad a fesztivál műsorából. „Mivel az idei balatonfüredi Anna-bálon már rendeztek prímásversenyt az ifjú prímástehetségek számára, úgy gondoltuk, hogy idén arra már nem kontrázunk rá. Valószínűleg majd 2017-ben ismét megrendezzük a Potta Géza tehetséges abaújszinai prímásról, a Népművészet Mesteréről elnevezett prímásversenyünket, mert jövőre lesz tíz éve annak, hogy elhunyt“ – tájékoztatott a főszervező.

Az V. Fonográf Fesztivál megrendezését a Nemzeti Kulturális Alap, a Bethlen Gábor Alap, Komárom Városa és az Szlovák Köztársaság Kormányhivatala Nemzetiségi Kisebbségek Főosztálya is kisebb-nagyobb összegekkel támogatta.

„Azt mondanám, hogy innen-onnan is jött némi támogatás, de mivel az nem bizonyul elegendőnek a fesztiválköltségek fedezéséhez, jegybevételre is szükségünk van. Belépőjegyek elővételben már kaphatók a komáromi városi művelődési központban, illetve rendelhetők a 00421 35/7713 550-es telefonszámon" -  tájékoztatott Lakatos Róbert. A sanzonestre 6, a Buda Folk Band koncertjére 3, és a Lajkó Félix Trió és Sebestyén Márta koncertjére a jegyek 9-9 euróért vásárolhatók meg.

A fesztivál főszervezője ezúttal is hangsúlyozta, továbbra is a minőségi kultúrát szeretnék képviselni a Fonográf Fesztiválokon, a szervezők a színvonalból a jövőben sem engednek. „Persze, a fesztiváljainkon eddig elért nívót még lehetne fokozni, de a még gazdagabb műsor, s igényesebb művészek, együttesek meghívásához az eddiginél jóval több anyagi támogatásra lenne szükségünk. Továbbra is arra törekszünk majd, hogy a következő években olyan újabb és újabb produkciókat hívjunk meg, amelyek a színvonalas szórakoztatás mellett új művészi élményekkel is gazdagíthatják fesztiválunk helyi és távolabbról érkező látogatóit“ – mondta Lakatos Róbert.

201611021024240.00000000001a__Lakatos_Robert.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.