Újabb ősi labdapályákat fedeztek fel Mexikóban
Az ezerévesre becsült pályákat lézerszkennerrel találták meg a Tajin világörökségi helyszínen - ismertette a BBC online hírszolgáltató.
A kutatók szerint a pályákon a pelotát játszották. A játék menetében kőfalra rögzített kőgyűrűn kellett átütni egy gumiból készült labdát. Ez a sport a maják és a prekolumbiánus népek kedvelt foglalatossága volt.
A földrétegek és burjánzó növényzet takarta pályákat légi felvételek, radar és lézerszkenner segítségével fedezték fel a mexikói Nemzeti Antropológiai és Történelmi Intézet szakemberei.
A helyi kutatók most az ásatások megindítását tervezik. Mint elmondták: a pályák mellett 10-12 méter magasban elhelyezkedő "balkonok" maradványait is megtalálták, ahonnan szép kilátás tárulhatott a környékre.
Az új feltárások sok részlettel szolgálhatnak az egykori lakók életéről. Tajin a korai 9. század és a korai 13. század között élte fénykorát, és egy időben Mezoamerika északkeleti részének legfontosabb központja volt. Azt azonban nem tudni, kik voltak Tajin őslakói.
A három újonnan felfedezett pelotapályával a világörökségi helyszínen talált pelotapályák száma húszra nőtt. Tajin 1992-ben került fel a világörökségi helyszínek listájára.