2015. április 7., 10:51

Turnéval emlékezik az örmény népirtásra a System of A Down

JEREVÁN. Az örmény népirtás századik évfordulójára emlékező turnéra indult hétfőn az örmény származású zenészekből álló amerikai System of a Down. Az elmúlt két évtized egyik legfontosabb metál-hard rock csapata április 23-án Jerevánban is fellép, története során először.
A turné címe Wake Up the Souls (Ébreszd fel a lelkeket), egyik kiemelt célja pedig az, hogy a rajongók segítségével sikerüljön rábírni a török elnököt és parlamentet az örmény népirtás elismerésére.

„A XX. század első népirtásának elismerése megerősítené azt a meggyőződést, hogy az emberiség képes megállítani önmaga elpusztítását. Fel akarjuk hívni a figyelmet arra, hogy népirtások még mindig történnek” – fogalmazott Serj Tankian, a csapat frontembere korábban a Rolling Stone magazinnak adott interjúban.

Örményország szerint az Oszmán Birodalom 1915-ben népirtást követett el azzal, hogy megölt mintegy 1,5 millió örményt. Törökország nem ismeri el, hogy az örmények tervezett kiirtásáról lett volna szó, és 500 ezer örmény haláláról beszél, ők Ankara szerint harcok során vagy éhínség miatt vesztették életüket. Világszerte 20 állam, köztük Oroszország is népirtásnak tartja az örmények elleni mészárlást.

A System of a Down tervei szerint a turné koncertjeit világszerte élőben követhetik a rajongók a neten Livestreaming segítségével. A turné április 6-án hétfőn a kaliforniai Inglewoodban indul, ezt követően európai állomások – London, Köln, Lyon, Brüsszel, Amszterdam, Moszkva – következnek, majd a System of a Down április 23-án első ízben lép fel Jerevánban, az örmény fővárosban.

„Mindannyian az örmény népirtás túlélőinek leszármazottai vagyunk. Nagyszüleink hihetetlen, gyakran visszatérő történeteket meséltek nekünk arról, hogyan élték túl a szörnyűségeket. Kisgyerekek vagy még csak csecsemők voltak, amikor az történt. Az én nagyszüleim életét egy kisváros török polgármestere mentette meg, amikor Szíria, a sivatag felé menekültek. A pogromban nagyapám családjának nagy része meghalt, végül Libanonban kötött ki, és ott nőtt fel” – mondta Serj Tankian.

Évekkel ezelőtt, amikor nagyapja még élt, az énekes filmre vette, amint ezeket a történeteket meséli. Ezek bekerültek a Screamers (Üvöltők) című 2006-ban készült dokumentumfilmbe, amely az örmény népirtásra emlékezik.

Az örmény származású zenészekből álló System of a Down elképesztő népszerűségnek örvend Örményországban, de Törökországban is vannak rajongói. Még ott sem játszottak és a mostani turnén sem fognak. Tankian azt mondta, ők megpróbálták, de az ankarai kormány engedélyére volt szükség, amelyet csak akkor kaptak volna meg, ha ott tartózkodásuk során nem beszélnek a népirtásról.

Tankian szövegeiben mindig is keményen politizált: támadta a háborúkat kirobbantó George W. Busht, és állandóan visszatérő téma a török vezetés által el nem ismert örmény népirtás, amelyet 1915 és 1917 között hajtottak végre az Oszmán Birodalomban.

A Kaliforniából indult System of a Down (Tankian mellett Daron Malakian gitáros, Shavo Odadjian basszusgitáros és John Dolmayan dobos) 1996-tól tíz éven át sikert sikerre halmozott, öt sokkoló, semmihez sem hasonlítható felfogású metál-hard rock albumot (System of a Down, Toxicity, Steal This Album, Mezmerize, Hypnotize) adott ki, amelyek összesen 20 millió példányban keltek el. Zúzós riffek, állandó ritmusváltások, ezzel együtt fülbemászó, olykor operába hajló dallamok, brutális hangzás, elképesztő hangszeres tudás és egy, a mély hangoktól a sikolyokig mindent produkálni képes énekes – ez jellemzi a csapatot, amely 2011-ben öt év szünet után ismét fellépett, és azóta időről időre turnézik.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.