Többféle zenei műfajnak helyet adó ősznyitány: bezengte az Európa-udvart a 27. Borostyán Fesztivál
A helyi Borostyán együttes közel három évtizede rendezi meg a Borostyán Fesztivált Komárom különböző helyszínein. Annak sokszínű zenei kínálatát korábban már élvezhettük az ódon bástyafalak között, a Városi Művelődési Központban, a Tiszti Pavilon amfiteátrumában, idén szeptember 23-24-én pedig úgy, ahogy már tavaly is, az Európa-udvar szolgált helyszínül. Ezzel az ott működő vendéglők tulajdonosainak is kedvezve, növelve a forgalmukat...
A pénteki hidegebb, szeles időjárásban csak a legelszántabb fesztiválozók mertek a szabad ég alatt ácsorogni, vagy helyet foglalni az alkalmi nézőtéren, esetleg a szökőkút tövében, illetve a vendéglátóipari egységek teraszán. Miután Nagy László főszervező, a Borostyán együttes alapítója és vezetője üdvözölte a 27. Borostyán Fesztivál szereplőit és közönségét, Koczkás Eszter, a Selye János Gimnázium múlt tanévben érettségizett diákja adta elő a saját magyar és angol nyelvű dalait. A székesfehérvári Kodolányi János Egyetem újdonsült jazz szakos hallgatója tizenhárom éve gitározik, s ötödik éve énekel. Egyre több helyi rendezvényen lép fel, ekképp is bővítve a rajongói táborát, s a produkciójával ez alkalommal is kiérdemelte a tapsot a kissé dideregő hallgatóságtól.
Majd a Borostyán együtteshez baráti-szakmai szálakkal fűződő Szekszárdi Gitárkvartett (jelenlegi állandó tagjai: Csele Lajos, Dudás Attila, Decsi-Kiss András, Komjáthy Péter) csapott a húrok közé. Széles repertoárjában különböző stílusokban íródott gitárművek kaptak helyet: más népek fülbemászó, hagyományos dallamaival, szívmelengető egyházi zenékkel, vérpezsdítő könnyűzenei és jazz standard feldolgozásokkal, valamint érdekes saját kompozíciókkal mutatkozott be a gitárjáték sokszínűségével ismerkedő, komáromi fesztiválozóknak.
Az első nap műsorát a hazai ifik egyik kedvencének, a farnadi Estendøn zenekarnak a koncertje zárta. Műsorában a rock, funky, jazz, nép- és a világzene elemei mellett feltűntek a progresszívebb és modernebb hangzások is. Az igazi bulihangulatot teremtő formáció dinamikus dalaihoz többségében lírai vagy éppen életigenlő szövegek társultak, melyeknek a szerzője a zenekar vezetője, Kaszmán - Saróka Liliána. A banda tagjai: Kaszmán - Saróka Liliána – ének, szintetizátor, Bánovski Richárd – szólógitár, Recska Roman – szólógitár, Saróka Vajk Attila – basszusgitár, Smid Ádám – dob. Nagy Csomor András a külföldi tartózkodása miatt ez idő tájt nem aktív tagja a zenekarnak.
A szombati program színvonalas nyitányaként a lévai KETTEN formációnak jutott a főszerep. Az apa – lánya duó (Göbő Sándor - zongora, gitár, ének és Göbő Anna – ének, hegedű) már több hazai zenei megmérettetésről tért haza megérdemelt díjakkal. E műsorukban is, a klasszikus énektől, a népdalon és az énekelt verseken át a musical-ig, többféle műfaj kapott helyet. A budapesti ELTÉ-n óvópedagógusnak tanuló Anna nemrég a Ma7-nek arról nyilatkozott, hogy 17 külhoni magyar, köztük három Ipolyság környékéről érkezett, felvidéki statisztával együtt részt vett a Székesfehérváron megrendezett, Kárpát-medencei színjátszó táborban, illetve szerepelt Az utolsó aranyágacska című X. Koronázási Szertartásjátékban. Ez alkalommal pedig a lélektöltő családi produkciójukat vendégszereplőként az egyik zenészbarátjuk, a virtuóz szájharmonikás, Tornóczi Tibor „dobta fel”, az előző napinál népesebb hallgatóság előtt, amely tagjait meg is énekeltették.
Majd a házigazda Borostyán zenekar (tagjai: Nagy László együttesvezető - ének, gitár, Nagy-Hollósy Zsuzsanna - ének, hegedű, Kántor Krisztina - furulya és fuvolák, Hántai Ferenc - basszusgitár, illetve Horváth Ákos - dobok és más ütőhangszerek) váltotta a Kettent, s velük is improvizált Tornóczi Tibor. Bónuszként két dal premierjével színesítették a fellépésüket: Petőfi Sándor Szeptember végén című költeményét és az Erdélyi József-féle Bordalt most hallhatta először és nagy tapssal díjazta a közönség. A banda tagjai – továbbra is híven a nevükhöz – a versek örökzöld értékét hirdetik. Zenéjüket a hangszerelésből adódóan lírai hangulat jellemzi, többféle világzenei stílussal ötvözve. Magyar klasszikusok és felvidéki költők verseit zenésítik meg, s e koncertjük végén ír népzenét is játszottak saját feldolgozásban.
Végül pedig a közkedvelt LGT Revival Band teremtett fergeteges fesztiválhangulatot. E komáromi emlékzenekar 12 éve szólaltatja meg a legendás LGT együttes örökzöld dalait. Rendszeres szereplői a város és a régió különböző rendezvényeinek, legutóbb a várbeli Ákos-koncerten előzenekarként nyújtották tudásuk legjavát. Korábban pedig két koncert erejéig Karácsony János is közreműködött az olyan közkedvelt tehetségekkel büszkélkedhető zenekarral, mint Baross János, Holczhei Árpád, Nagy „Culó” László (ének), Farnbauer Péter..., s egy ideje már Bauer Ildikó is énekel a népes, időnként tagcserén áteső bandában. Akadtak, akik együtt dalolták a hajdani nagy slágereket, s a bátrabb „örökifjak” táncra is perdültek. Remélve, hogy jövőre, a 28. Borostyán Fesztiválon is találkozunk, kissé melegebb estéken, lehetőleg még többen...!