2015. február 16., 16:49

Tízéves a Müpa

BUDAPEST. A jubileumot programsorozat ünnepli március 14-15-én. A Művészetek Palotája megnyitásának 10. évfordulóján nem saját magunkat, hanem a kultúrát és a közönségünket szeretnénk ünnepelni - mondta Káel Csaba vezérigazgató.
Egy komoly-, könnyű- és világzenét, dzsesszt, táncművészetet, operát és újcirkuszt, irodalmi és filmes programokat felölelő előadó-művészeti központ létrehozása Magyarországon példa nélküli, de Európában is párját ritkító vállalkozás volt 10 évvel ezelőtt. Mivel alig voltak működő példák, tulajdonképpen magunknak kellett felépíteni a központ profilját és közönségét" - magyarázta Káel Csaba, aki méltatta a folyamatban Kiss Imre szerepét. Hozzátette: az intézmény 2012-ben elhunyt első vezérigazgatójáról egy páholyt kívánnak elnevezni a közeljövőben.

Káel Csaba úgy vélte, hogy a Művészetek Palotája sajátos arculatát ez a műfaji sokszínűség és a közönséggel való folyamatos párbeszéd jelenti. "A Müpa olyan közösségi hely, ahol az előadások előtt és után is jó lenni, megosztva egymással a várakozás és az élmény örömét". A vezérigazgató szerint az olyan sikeres sorozatok, mint a zenei maratonok vagy a Wagner-napok különösen sokat tettek ennek a közösségi hangulatnak a megteremtéséért.

A Művészetek Palotájában a 2005. március 14-i megnyitó óta több mint tízezer esemény tartottak. Ezek felét a Müpa saját produkcióként mutatta be, a többi befogadott rendezvény volt. Az események 87 százaléka kulturális jellegű volt, míg több mint 1300 alkalommal használták termeiket üzleti célra. A 10 év során több mint 3800 alkalommal komolyzenei hangversenyt élvezhetett a közönség, közel 2900-szor ülhettek be táncprodukcióra, 1000 program várta a vendégeket a családi és ifjúsági sorozat keretében, közel 800-800 alkalommal vehettek részt dzsessz- és világzenei koncerteken, valamint megközelítőleg 700 alkalommal opera-, színházi vagy újcirkusz-előadás került színpadra. A nemzetközileg is kimagasló mennyiségű produkciót közel ötmillió hazai- és külföldi néző látogatta a 2005-ös megnyitó óta.

A Zeneakadémia, az Erkel Színház és a Pesti Vigadó felújításával, a Budapest Music Center és a Bálna megnyitásával szélesre tárult budapesti kínálat Káel Csaba szerint inkább lehetőségeket rejt, mint versengést okoz. Mint mondta, a helyszínek eltérő profiljuk miatt nem jelentenek konkurenciát egymásnak, sőt, kreatív együttműködéssel kiszélesíthető a minőségi kultúrára fogékony hazai közönségbázis, a külföldi turisták előtt pedig páratlan kulturális panoráma nyílhat meg. A komolyzene, illetve általában a művészetek világában a közeljövő egyik kulcsfeladata a fiatal nemzedék megszólítása.

Káel Csaba jelezte, ennek érdekében felvették a kapcsolatot az egyetemekkel, egyetemi szakkollégiumokkal, és párbeszédet, együttműködést kezdeményeztek. "Egyrészt azt szeretnénk megmutatni, hogy a kultúra nem elszigetelt világ, hanem szorosan összefonódik olyan területekkel, mint a menedzsment, a jog vagy a nemzetközi kapcsolatok. Másrészt azt is ki szeretnénk emelni, hogy a kultúra fontos szerepet játszhat a mai ember egyik központi kérdése, az identitáskeresés terén. A kultúrára úgy gondolunk, mint életünk mindennapi, teljesen természetes szükséglete" - fejtette ki.

A Művészetek Palotája a 10 éves jubileumát nagyszabású programsorozattal ünnepli március 14-én és 15-én. A vezérigazgató elmondta: a Müpa10 "születésnapi hétvégére" olyan jeles hazai előadókat hívtak meg, akikkel együtt éltek, művészileg együtt növekedtek az elmúlt évtizedben. A koncertek ára egységesen 1000 forint lesz, így a részvétel reményeik szerint senkinek sem okoz majd anyagi gondot - tette hozzá.

A hétvégén olyan neves művészek, együttesek lépnek a Müpa színpadára, mint Kocsis Zoltán és a Nemzeti Filharmonikusok, Takács-Nagy Gábor és a Budapesti Fesztiválzenekar, Vásáry Tamás és a Liszt Ferenc Kamarazenekar, Vashegyi György és együttesei, a Purcell Kórus és Orfeo Zenekar, Kovács János és a Magyar Rádió Zenei Együttesei, Fassang László orgonaművész, a dzsessz terén Szakcsi Lakatos Béla és ifjú tehetségek, a Swing All Stars és a Senior Big Band, akik olyan dzsesszdívákat látnak vendégül, mint Lakatos Ágnes, Tisza Bea, Szőke Nikoletta, Micheller Myrtill és Veres Mónika.

A népzene-világzene terén fellép Bognár Szilvia, Herczku Ágnes és Szalóki Ági, Palya Bea, a Sebő együttes és a Kaláka, valamint a Muzsikás Együttes, akik többek között Balázs Jánossal, Petrás Máriával, Tóth Ildikóval és Farkas Zoltánnal adnak tánccal kísért koncertet; Szekérnyom címmel Balogh Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band, a Karaván Família, a Romengo és a Gipsy Reunion zenél majd.

A könnyűzene rajongóit várja a Budapest Bár, valamint a Szimfonik+ koncert, ahol Fábián Julit, Sena Dagadut, Péterfy Borit, Beck Zoltánt, Lovasi Andrást és Szűcs Krisztiánt hallhatják a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának kíséretével. A jubileumi hétvégén fellép a Recirquel Újcirkusz Társulat, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes (volt Honvéd Táncszínház) és a Bozsik Yvette Társulat is, a Literáriumban pedig Dragomán Györggyel, Németh Gáborral és Csákányi Eszterrel is találkozhatnak az érdeklődők.

A Müpa10 valamennyi koncertje élő adásban követhető a Müpa weboldalán keresztül.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.