Tenorok a női szívekért – dalok szárnyán a komáromi református templomban - KÉPEKKEL
Lélekemelő dalokra szomjas sokaság foglalt helyet április 12-én az egykor nagy zenekedvelő hírében is állt Jókai Mór által gyakran látogatott, komáromi református nagytemplomban. A nagyszerű akusztikájú és a múltról „mesélő” szakrális térben két-két kiváló hazai és magyarországi tenor: Klein Ottokár, Ľudovít Ludha, Boncsér Gergely és Vadász Dániel a Tenorok a női szívekért című koncertsorozat második állomásán örvendeztette meg hallgatóságát. A zúgó állótapssal zárult, különleges esemény ötletgazdája, szervezője és producere Klemen Terézia, a Szlovákiai Civil Becsületrend Polgári Társulás és a Lehár Ferenc Polgári Társulás elnöke volt.

Klein Ottokár operaénekes, Érsekújvár polgármestere és Nyitra megye alispánja köszöntötte a jelenlevőket, Klemen Teréziának pedig köszönetet mondott a szervezésért. „Bízom abban, hogy ez a mai koncert is csodálatos lesz, egy „oda-vissza játék”, amely során adunk és kapunk is…Végül pedig mindnyájan mosollyal az arcukon, jókedvűen térnek majd haza” – fogalmazott.
A dalaikkal szívünk legmélyebb zugaiba hatoló, jeles művészek sokszínű repertoárukkal felváltva szép élményeket felidéző mosolyt és fájdalmas sebeket feltépő könnyeket csaltak mindkét nem képviselőinek arcára. Virágvasárnapra és a közelgő húsvéti ünnepekre is hangolódva felettébb vágytunk e rendhagyó lelki elmélyülésre, amihez a sajátos hangulatú, sejtelmesen megvilágított szentélynél megfelelőbb, intimebb helyszínt nehéz lett volna találni.
A női szívek közös meghódítására korábban felkért művészek kincset érő orgánumukkal és egyéniségükkel egyenként is képesek az érzelmek húrjait pengetni, érzéseket felszínre hozni, lelkileg gazdagítani közönségüket. Az általuk együtt kiváltott hatás pedig még erőteljesebbre sikeredett. E tizenöt állomásos turnéjuk előtt még közösen sosem álltak színpadon, de vélhetően a sajátjukon kívül egymás teljesítményével is elégedettek voltak, amit időnként az alkalmi kollégák előtti röpke tapssal, főhajtással is jeleztek, tehát köztük szó sem volt szakmai vetélkedésről.
Külön-külön és együtt is, egymás után több nyelven énekelték az ismert opera- és operettrészleteket, áriákat és világslágereket. Felcsendült a Vágyom egy nő után A mosoly országa és a Mondd meg, hogy imádom a pesti nőket a Marica grófnő című operettből, továbbá a híres Caruso-szám, a Granada, a Love Story örökzöldje, valamint az egyik dalnok édesanyját is sírásra késztető Mamma, a My Way…
Szívektől szívekig szárnyaltak a dalok, legyőzve az emberek közti nyelvi és egyéb akadályokat. Ahogy a dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban március 5-én megvalósult, rendhagyó nőnapi koncert, vagyis a koncertsorozat nyitánya is telt házat és állva tapsoló hallgatóságot eredményezett, mindez a komáromi folytatást is jellemezte. A hosszasan zúgó állótaps több ráadás dalt is eredményezett. Végül Klemen Terézia egyenként bemutatta a csodálatos esemény főszereplőit, a négy tenort, akiknek a fellépését egy-egy szál rózsával köszönte meg.
Vadász Dániel 2001-től a Budapesti Operettszínház tagja volt, majd 2003-ban a Magyar Állami Operaházban debütált. Vendégszerepelt Ausztriában, Németországban, Hollandiában, Japánban, Oroszországban és Amerikában. Repertoárja Mozart, Rossini és Donizetti műveinek szerepeiből áll. Rendszeresen koncertezik Münchenben, Tokióban, Tel Avivban és Kanadában.
Boncsér Gergely előbb a Budapesti Operettszínház, majd a Magyar Állami Operaház szólistájaként szerzett érdemeket. Már több európai ország, továbbá az Egyesült Államok és Tajvan közönsége előtt is szerepelt, művészetét számos kitüntetéssel díjazták. Jelenleg a Magyar Állami Operaházban párhuzamosan több főszerepet játszik. Repertoárja nagyon széles skálán mozog.
Ľudovít Ludha szólistája a pozsonyi Szlovák Nemzeti Színház Operájának, ahol számos tenorszólamot énekelt. Világszerte, így Európán kívül Amerikában, Ausztráliában, Japánban, Egyiptomban… is sokszor vendégszerepelt színházi és koncertszínpadokon, fesztiválprodukciókban. Az utóbbi években a többi között fellépett a tokiói Suntory Hallban, a mexikói Palacio de Bellas Artes-ban, a madridi Teatro Realban és a Bécsi Állami Operaházban.
Klein Ottokár operaénekes a prágai Nemzeti Színházban debütált, majd a Magyar Állami Operaház és a Szlovák Nemzeti Színház tagja lett. Fellépett továbbá a bécsi, a drezdai, a zürichi, a kölni, az amszterdami, a trieszti, a bolognai, a nápolyi, a nice-i, a tokiói operaházakban, továbbá a salzburgi Großes Festspielhaus-ban és a brüsszeli Théâtre Royal de la Monnaie-ben. Énekelt a ENSZ székházában New Yorkban, tavaly decemberben pedig Brazíliában.
Klemen Terézia a Ma7-tel közölte a jó hírt: a Tenorok a női szívekért – turné folytatódik. Májusban: 9-én Nagyszombat, 10-én Besztercebánya, 11-én Érsekújvár, 12-én Bazin, 18-án Somorja, 28-án Nyitra dal- és zenekedvelő közönsége örülhet a tenorok érkezésének. Majd júniusban: 9-én Pozsony, 15-én Fülek, 29-én Galánta, aztán júliusban: 18-án Borsi, 19-én Királyhelmec, 20-án Homonna, végül szeptember 14-én Zselíz hallgatóságának meghódítása következik. Három koncert kivételével a körút az FPU, vagyis a Művészetet Támogató Alap (Fond na podporu umenia) támogatásával valósul meg. Nem érdemes kihagyni ezt az egyedi kulturális eseményt!
