Szerdáig lehet jelentkezni a Medvesalji Gasztro Kerékpártúrára
„Medvesalja tulajdonképpen Gömör délnyugati kapujának számít, amely a trianoni döntés óta elválasztja Szlovákiát Magyarországtól. A tájegységhez dél felől a felvidéki Tajti, Hidegkút, Vecseklő, Egyházasbást (ma Újbást) és Óbást, illetve a magyarországi Cered község tartozik. Mivel úgy tapasztaltuk, hogy szülőföldünk nem került be kellő mértékben a köztudatba, ezért 2015 tavaszán páran, civil aktivisták összefogtunk, és célul tűztük ki e vidék nagyközönség előtti bemutatását és fellendítését. 2016 őszén a belügyminisztériumban hivatalosan bejegyeztettük a Medvesalja Polgári Társulást. Pontosítottuk célkitűzéseinket is, melyek a következők: a vidéki turizmus fejlesztése, kistérségünkben és tágabb értelemben is a magyar kultúra s a kistermelők támogatása, valamint ifjú tehetségeink felkarolása“ – mondta el portálunknak Mede Szabolcs, a Medvesalja Polgári Társulás koordinátora, hozzáfűzve, a társulás elnöke Mede Ferenc, az Egyházasbáston panziót üzemeltető kassai vállalkozó, aki csak a névrokona.
A társulás megalakulásakor prioritásul tűzte ki a hazai és magyarországi idegenforgalmi és más kiállításokon való bemutatkozását, illetve a kapcsolatok kiépítését. „Miközben tavaly budapesti és bugaci kiállításokon, továbbá a Magyarok Világtalálkozóján népszerűsítettük kistérségünket, azt tapasztaltuk, hogy az emberek alig ismerik ezt a vidéket. Később azonban már örömmel nyugtáztuk, hogy a rendezvények évről évre visszajáró közönsége szülőföldünket illetően egyre jobban képbe került. Tevékenységünkkel tehát sikerült hozzájárulnunk Medvesalja megismertetéséhez. A térség bemutatását és helyi kulturális életünk fellendítését is szinte a nulláról kellett felépítenünk“ – ismertette kezdeti eredményeiket.
Eközben főként Egyházasbáston és a Gömörpéterfala melletti Almáspusztán rendezvényeikkel alapozták meg a tájegység hírnevét. „Rendezvényeink közül kiemelném az Almáspusztán zajló Õsök Sarjai Ünnepet, amelyet idén ugyan már ötödik alkalommal szerveztünk meg, de a Medvesalja Polgári Társulásunk égisze alatt először. Ugyancsak minden év októberében Almáspuszta ad otthont a Népi Ízek Ünnepének, amely megszervezését társulásunk tavaly vette át. Továbbá májusban szoktuk megtartani az ún. Hazajáró-hétvégét. Sokrétű tevékenységünk kapcsán most két aktuális programként említeném a szeptember 2-3-ra időzített Medvesalji Gasztro Kerékpártúránkat és a szeptember 9-i zarándoklatunkat az Egyházasbást határában levő Mária-kúti kegyhelyhez. Ott a két évvel ezelőtt, Kisboldogasszony ünnepén újonnan felszentelt kápolna található, valamint egy forrás, s a helyhez nagyon sok monda is kapcsolódik. Egyébként a falu templomában a Zách család rejtélyes nyugvóhelyét is érdemes felkeresni“ – sorolta Mede Szabolcs.
Azt is elmondta, hogy a nagyszabású rendezvényeiken átlagban ezren-ezerötszázan szoktak részt venni. „A helyi érdeklődőkön kívül sok látogató érkezett Budapestről, Debrecen és Kecskemét környékéről, valamint Nagykapostól Pozsonyig mindenfelől. Polgári társulásunk, tevékenységünk bemutatását és műsoraink reklámozását az éppen fejlesztés alatt álló, új profilt kapó honlapunk, a www.medvesalja.eu is szolgálja. Továbbá a facebook.com/Medvesalja név alatt ezen a közösségi oldalon is megtalálhatók vagyunk“ – hívta fel a figyelmet.
Szeptember első szombatján és vasárnapján új rendezvénnyel, a Medvesalji Gasztro Kerékpártúrával örvendeztetik meg a családok kerékpárra ülni akaró apraját-nagyját. „A rendezvény kapcsán az egészséges sportágnak számító kerékpározás megkedveltetése is a célunk. Medvesalja-szerte különböző nehézségi fokú és hosszúságú túrákat iktatunk majd be, hangsúlyozva a sportolás egészségre gyakorolt kedvező hatásait. A szombati rövidebb túránk során minden érintett községben helyi idegenvezető mutatja majd be a helyi történelmi-kulturális nevezetességeket. Eközben összekapcsoljuk a kellemeset a hasznossal: a résztvevőknek lehetőségük nyílik az egy-egy falura jellemző hagyományos palóc ételek, így a pampuska, a túrós lepény, a mónárlaska és a mákosguba megkóstolására is. Minden településről megkértünk egy-egy önkéntest, hogy azokat az eredeti receptek alapján készítsék el – ez adja a túra gasztro jellegét. A rendezvény során előadásokra és bemutatókra is sor kerül. A főnapnak számító szombaton 9-től 19 óráig vehetnek részt a különféle műsorokon. A rendezvény részletes programja ITT érhető el.
Mede Szabolcs a hétvégi programok közül kiemelte Kun Ádám BMX-világbajnok látványosnak ígérkező kerékpáros bemutatóját. „Az egyházasbásti esemény fővédnöke a Duna Tv Magyar Örökség–díjas Hazajáró honismereti magazinműsorából jól ismert Jakab Sándor szerkesztő-műsorvezető, aki a vasárnapi Egyházasbást–Salgótarján–Fülek útvonalon oda-vissza megvalósuló országúti kerékpártúrát fogja vezetni. Közben pihenőhelyet iktatunk majd be Rónafaluban, ahol Gulyás András jóvoltából a helyi kemencés lángost is megkóstolhatjuk“ – fejtette ki.
A tervezett három kerékpártúra egyikére vagy akár mindegyikére 30-án, szerdán éjfélig ingyenesen lehet regisztráltatni a medvesalja@gmail.com e-mail-címen vagy az 0915/283 346-os telefonszámon. Hozzáfűzte: a túrakerékpárt kölcsönözni akaró első 12 igénylőnek azt ingyenesen tudják biztosítani. A túrázók elszállásolása étkeztetésükkel együtt a Pogányvár fogadóban és közeli vendégházakban történik, de akár sátrazni is lehet.
A kerékpártúrán és a szintén említett zarándoklaton kívül a medvesalji szervezők további idei terveket is dédelgetnek. „Október 7-én Almáspusztán tartjuk meg a hagyományos főzőversennyel egybekötött Népi Ízek Ünnepét, ahová majd valószínűleg idén is 30-40 felvidéki és magyarországi csapat érkezik“ – zárta tájékoztatását Mede Szabolcs, aki jelenleg Mede Ferenc elnökkel, Vincze Gáborral, Egyházasbást alpolgármesterével, Sonkolyné M. Csilla polgármesterrel és további négy taggal együtt alkotja a Medvesalja Polgári Társulást, amelybe várják a másféle megvalósítható ötletekkel rendelkező, tettre kész érdeklődőket is. A turisták alaposabb megismerésére érdemes, szinte érintetlen táj nagy idegenforgalmi vonzerővel bírhat, hiszen olyan értékekkel rendelkezik, mint a gömöralmágyi festett kazettás templom, az ajnácskői várrom vagy a somoskői vár.