Sikeres volt az 51. Országos Népművészeti Fesztivál
Az 51. Országos Népművészeti Fesztivál Zselízen, a városi parkban a Csemadok Országos és Területi Választmánya, Zselíz város önkormányzata, valamint a Csemadok helyi szervezete és a zselízi Tiszta Forrás Alap szervezésében zajlott péntektől vasárnapig. A szlovákiai magyarság legnagyobb múltú népművészeti rendezvénye kilenc év után, 2016-ban tért vissza a Garam menti kisvárosba. A szervezők a tavalyi kimagasló siker után idén még magasabb szakmai színvonalon folytatták a már megkezdett munkát.
Péntektől vasárnap estig 1370 szereplő, köztük 35 néptánccsoport, muzsikusok és egyéni előadók léptek a fesztivál színpadára. Az idei rendezvény minden várakozást felülmúlt, úgy hangulatában, mint színvonalában, de a látogatók számában is.
Az 51. Országos Népművészeti fesztivál amellett, hogy a szlovákiai magyarság folklórcsoportjainak legjavát sorakoztatta fel, a kísérőrendezvények is színvonalas és üde színfoltjai voltak az eseménynek. A pénteki nyitórendezvény szakmai konferenciáján a kulturális intézmények munkásságának bemutatása mellett arra a kérdésre is keresték a választ, lehet-e hagyományainkat megélni és továbbörökíteni a világháló segítségével.
Huszár László, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója rámutatott, a szakadatbázisok az interneten összefogottan, kereshetően találhatók meg. „Mi ezt egyfajta szolgáltatásként adjuk közre, így a keresés is aránylag jó. A népzenei adatbázisunk jobb esetben napi 150-200 megkeresést is megél. Ha vesszük a klasszikus szociális oldalakat, a Facebookot, ott már a helyzet teljesen más, mert aki ott feltölt, szubjektív élményeit osztja meg” – fejtette ki Huszár László, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója.
A lévai székhelyű Regionális Művelődési Központ igazgatója, Alžbeta Sádovská szerint a térségben általuk rendezett népművészeti események és képzések iránt nagy az érdeklődés, s az internetre feltöltött összefoglalók is népszerűek a fiatalok körében. „Magas az fiatalok érdeklődése, főként a folklórrendezvényeink iránt, látogatottak a néptáncoktatással kapcsolatos képzéseink is, ahogyan az általunk rendezett Nemzetközi Folklór Fesztivál is” – tette hozzá Alžbeta Sádovská.
A pénteki program rendhagyó kiállítással és a nagyszínpad műsorával folytatódott. Színpadra lépett a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusa, majd a Lévai járás népdalköreinek egyesített kórusa után Sebestyén Márta, illetve a Netz Produkció, valamint Lakatos Róbert és Balogh Kálmán főszereplésével Esszencia koncerttel zárult. A nagyszínpad műsora után a Pajta is kinyitotta kapuit. Itt két napon keresztül zajlott az élet, néptáncoktatás, fellépések és táncház hívogatta az érdeklődőket.
Szombat reggeltől vasárnap estig a Gyermekvilág műsora a legfiatalabb korosztály számára nyújtott színvonalas szórakozást, de a szülők is élvezettel kapcsolódtak be az interaktív előadásokba. A gyerkőcök a játszóházban vagy éppen kézműves foglalkozással is múlathatták az időt.
Szombaton a nagyszínpad elsősorban a hazai néptáncosoké és hagyományőrző csoportoké volt, akik szerkesztett műsorblokkokban közös produkciókkal mutatkoztak be. A műsorok rendezői, Richtárcsik Mihály, Gálik Klaudia és Gábor, Volner Nagy Melinda és ifjabb Juhász Sándor, 35 csoportot és több mint 1300 táncost mozgatva külön-külön is színvonalas és felemelő produkciót hozott létre.
„Ilyen szerkesztett műsorok még nem voltak. Nagyon oda kellett figyelni egymásra, nem csak a csoporton belül, hanem például a gyermekműsorban is. Nagyon együtt kellett működni a rendezőkkel, a szervezőkkel” – hangsúlyozta Juhász Eszter programigazgató.
A vasárnapi műsorban bemutatkozott a 2016-os Fölszállott a páva kategória győztese, a somorjai Csali gyermek néptáncegyüttes, majd a kassai Hornád néptáncegyüttes, illetve Berecz András. A Deffend Inci által rendezett gálaműsor résztvevői pedig nem csak a színpadon, de a nézőteret is kihasználva táncoltak.
Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke szerint a fesztivál most is bebizonyította, van igény a népi kultúrára. „Először is köszönetet szeretnék mondani nemcsak a Csemadok nevében, hanem valamennyi ittlévő néző nevében, a zselíziek, a környékbeliek, a felvidéki magyarok nevében, mert fantasztikus gálaműsort láttunk az 51. Országos Népművészeti Fesztivál záróakkordjaként. A három nap alatt precízen előkészített, nagyszerű forgatókönyv alapján levezényelt és a közönség által díjazott produkciókat láttunk, hallottunk” – nyilatkozta portálunknak Bárdos Gyula.
Az Országos Népművészeti Fesztivál szervezői abban bíznak, hogy jövőre hasonló elképzelések szerint újra megvalósulhat a rendezvény, és hogy Zselíz ismét, ha csak három napra is, de a szlovákiai magyar népművészet fellegvára lesz.