Sárgaság terjed Pozsony megyében, érdemes oltást kérni
Eddig több mint 220-an betegedtek meg, közülük hozzávetőleg 140-en férfiak. A legtöbb fertőzött személy a Pozsonyi III-as számú járásban található.
Több gyógyszertár, főként a pozsonyi kórházak és rendelőintézetek közelében levők jelezték, hogy megnövekedett a páciensek érdeklődése a sárgaság elleni oltóanyag iránt. Egyelőre képesek eleget tenni a páciensek ilyen jellegű igényének.
Szokásos jelenségről van szó
„Olyan jelenségről van szó, amely során váltakoznak a kisebb előfordulás időszakai, mint ahogy az a 2004-2015 közti időszakban is volt. A jelenlegi állapot kicsúcsosodására jövőre számítunk. Aztkövetően az előfordulásnak ismét csökkennie kellene“ – állítja Nosálová. A legutóbbi 2003-as évi nagy járvány során a megyében egy év alatt 329-en fertőződtek meg sárgaságvírussal.
Országos viszonylatban az előző időszakban a legsúlyosabb járványt 2016-ban Kassa megyében jegyezték fel. Ott az A típusú sárgaságot több mint ezren kapták el. A megbetegedés ugyanakkor Eperjes (Prešov) megyében is előfordult.
Szlovákia a sárgaság alacsony vagy közepes mértékű előfordulását jegyző országok közé tartozik. Nálunk a megbetegedés által termelt vagy az oltás által megszerzett ellenanyagokkal nem rendelkezik az egész népesség. Az oltás nem kötelező, ám azt a páciensek kérhetik orvosuktól. Az oltóanyagok orvosi recept alapján válthatók ki.
A piszkos kezek betegsége
Eddig nem állapították meg azt, hogy a betegség terjedését egyazon forrás idézné elő.
„A fertőzés valamennyi gócpontja individuálisan biztosított – attól a környezettől függően, amelyben a megbetegedés előfordult. A lakosság számára a leghatékonyabb és legbiztonságosabb intézkedés az oltás marad“ – mondta el Nosálová.
Természetes dolognak kellene lennie a toaletthasználat utáni alapos higiéniának, főként az olyan nagyobb kollektívákban, mint amilyenek az iskolák, az óvodák és a munkahelyek.
Kórházba kerülnek a betegek
Az A típusú Hepatitisz egy vírus által kiváltott májgyulladás, amely fekális-orális úton könnyen terjed. A fertőzött ember székletében található meg, majd a piszkos kezek vagy élelmiszerfélék segítségével terjed tovább. Ezért a piszkos kezek betegségének is nevezhető.
Ez a megbetegedés többnyire könnyebb lefolyású, mint a sárgaság más típusai, s nem vezet a máj idült károsodásához, illetve betegségéhez. Lappangási ideje 15-50 nap. A tünetei mérsékeltek vagy súlyosak, amelyek kezdetben az influenza tüneteire hasonlítanak.
A fáradtsághoz és lázhoz étvágytalanság és hányás is társul, miközben a jobb bordaív alatti érzékenységre és esetenként hasmenésre is felfigyelhetünk. A következő napokban változó internzitással besárgul a bőr, sötét lesz a beteg vizelete és világos a széklete. A megbetegedés azonban bármilyen klinikai tünetek nélkül is lefolyhat. A páciensek kórházba kerülnek.