2018. július 1., 11:31

Rhoda Scott, a mezítlábas orgonista 80 éves

Rhoda Scott amerikai dzsesszmuzsikus, a „Hammond-orgona mezítlábas királynője” július 3-án lesz nyolcvanéves. Magyarországot és a magyarokat nagyon szereti, november 11-én a Pap László Sportarénában tart jubileumi koncertet.

Rhoda Scott
Fotó: koncert.hu

New Jerseyben született egy metodista lelkész legidősebb lányaként. Anyja fiatalon halt meg, hét gyereket hagyva hátra, nevelésük az apára maradt, aki lelkészi hivatása mellett gyári munkát is vállalt. A család gyakran költözött, Rhoda a zaklatott éveket felnőttként kedvezően értékelte, mert meggyőződése szerint ezeknek a kihívásoknak köszönhetően tanult meg könnyedén alkalmazkodni a különböző kulturális közegekhez.

Az afroamerikai keresztény közeg mély benyomást gyakorolt rá. A templomi kórusokban gospelt énekelt, az orgonába is a templomban szeretett bele. Hétéves volt, amikor felavatták a gyülekezet új orgonáját, és hosszas könyörgésére apja megengedte, hogy istentisztelet után kipróbálhassa a hangszert. Sorsa ezzel el is dőlt, hamarosan minden szabadidejét a hangszer mellett töltötte, amint tehette – cipőjét lerúgva –- a billentyűkhöz telepedett. A mezítlábas orgonálás szokása védjegyévé vált. Elmondása szerint így jobban érzi a pedálokat, összetéveszthetetlen, szinte csak rá jellemző pedálhasználattal játszik basszusfutamokat.

És jött a Hammond orgona…

Időközben megtanult zongorázni is, és az egyházi kórus egyik tagjának ösztökélésére egy dzsesszegyüttesben is játszani kezdett. Hétvégeken Harlemben zenélt, hamarosan nyilvánvalóvá vált, hogy kiváló érzéke van a műfajhoz. A zongoráról a zenekar beleegyezésével váltott át Hammond-orgonára, a hangszerre társai adták össze a pénzt. A Lee Smith's Satellites nevű formációban 1960-ig muzsikált, de készített lemezt Joe Thomas szaxofonos és Bill Elliott dobos társaságában is.

A Manhattan School of Music diplomájának megszerzése után Count Basie egyik koncertjén is felléphetett, és játéka annyira megtetszett a híres zongoristának, zenekarvezetőnek, hogy rendszeres fellépési lehetőséget biztosított számára harlemi klubjában. Itt találkozhatott a dzsessz krémjével Louis Armstrongtól Ella Fitzgeraldon át Ray Charlesig, itt ismerte meg a New York-i közönség.

A klub törzsvendége volt Eddie Barclay francia producer, lemezkiadó is, aki beleszeretett Scott játékába, különösen szórakoztatónak találta, hogy mezítláb játszik. Az ő meghívására utazott 1967-ben Párizsba, hogy képezze magát, lemezeit ezután a Barclay Records adta ki. A híres zenepedagógus Nadia Boulanger tanítványa lett, aki olyan művészek mentora volt, mint Quincy Jones, a tangókirály Astor Piazzolla és a filmzeneszerző Michel Legrand. A francia fővárosban megismerkedett az énekes-színész Raoul Saint-Yves-vel, akihez feleségül ment, majd örökbe fogadtak két Haitiról származó gyermeket. Rhoda Scott Franciaországban, ahol élete következő évtizedeit töltötte, rendkívül népszerű lett, s nagyobb sikereket aratott Európában, mint az Egyesült Államokban.

Diplomamunkáját a Kodály-módszerről és Bartók Béla népdalgyűjtéséről írta

Saját bevallása szerint minden érdekli, ami zene, legyen az dzsessz, soul, swing, blues, funk, folk, bármi. Imádja a kihívásokat, folyamatosan kísérletezik, szabadon improvizál, 2007-ben Párizsban alapított együttest három tehetséges francia női zenésszel Lady Quartet néven, repertoárjukon amerikai és európai népzenék szerepelnek. Sikerei ellenére még mindig kész a tanulásra, néhány éve beiratkozott szülővárosa, New Jersey egyetemére, ahol dzsessztörténetet tanult. Különösen a Hammond-orgonisták élete érdekelte, mert a Hammond-orgonák megjelenése előtt az orgona kizárólag templomi hangszer volt.

Rhoda Scott nagyon szereti Magyarországot, és a magyarok is szeretik őt. Magyar vonzalma azzal kezdődött, hogy diplomamunkáját a Kodály-módszerről és Bartók Béla népdalgyűjtéséről írta, nagy csodálója a dzsesszbőgős Pege Aladárnak is. Először a hetvenes években lépett fel az Erkel Színházban, akkora sikerrel, hogy újra meghívták. Máig élete egyik legnagyobb show-jának tartja a Kisstadionban tartott koncertjét, amelyen 17 ezres közönség előtt játszott. Magyarországi sikereit örökítette meg a Rhoda Scott Budapesten című albuma 1975-ben.

2011-ben, majd 2012-ben Varnus Xavérral közösen lépett fel az Orgonák csatája elnevezésű országos turnén. 2014-ben és 2016-ban a Modern Art Orchestrával (MAO) koncertezett Budapesten, ezután Varnus Xavérral és Barknopf Balázzsal adott karácsonyi nagykoncertet. A művésznő 2018. november 11-én ismét visszatér, a Pap László Sportarénában tart jubileumi koncertet Lady Quartetjével.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.