2011. december 25., 07:51

PJ Harvey, Adele és Lana del Rey hódította meg a zenekritikusokat

LONDON. A tavalyi évvel ellentétben, amikor az Arcade Fire indie-rock zenekar The Suburbs című albumát minősítették a legjobbnak, idén egyetlen album sem vezeti egyértelműen a nagy szakújságok és magazinok által év végén hagyományosan felállított ranglistákat.
A 80 angolszász médium kritikáit összegző Metacritic portál szerint JP Harvey angol énekesnő nyolcadik albumát idézik a leggyakrabban ranglistákon, ebből tizenháromszor az első helyen. A Let's England Shake című lemezével a rockzene e különleges képviselője nyíltan politikai albumot készített a háború és az illúzióvesztés korszakáról.

A megírásához az énekes-dalszerző három évig kutatott, dokumentumfilmek százait nézte meg, történelmi munkák tucatjait, Dardanellákbeli veteránok leveleit és afgán nők tanúvallomásait olvasta el. A lemez, amely már az ősszel elnyerte az év legjobb brit albumának járó Mercury-díjat, különösen felkeltette a brit kritika érdeklődését.

A Mojo, MNE, Uncut című magazinok, de a The Guardian című napilap és BBC kritikusai valamennyien a 2011-es esztendő legjobb albumának választották, és aktualitását hangoztatták. Angliát valójában megrengette idén a zavargások, tüntetések és távoli háborúk hangja. Nem meglepő hát, hogy JP Harvey nyers hangú, de kínos pontossággal dokumentált albuma érzékeny húrokat pengetett – írta a The Guardian. Az Egyesült Államokban JP Harvey az első helyen szerepelt a Los Angeles Timesnál, míg a befolyásos Pitchfork portálnál a negyedik helyet érdemelte ki.

Ezúttal a szaklapok ízlése is követni látszik a nagyközönségét: Adele angol énekesnő 21 című albuma szintén a zenei szaklapok ranglistáin szerepel. A diszkrét soul díva lemezét, amely több mint 12 millió eladott példánnyal a nemzetközi értékesítést vezeti, a Billboard, a Rolling Stone és a Time magazinok az év albumának választották.

Lana del Rey amerikai énekesnő első albuma csak januárban jelenik meg. Video Games című dalával viszont az 50-es évek hollywoodi sztárjainak stílusát imitáló amerikai énekesnő betört 2011 zenei életébe. A Video Games, amelyet 15 milliószor néztek meg a YouTube videomegosztó portálon, áthangszereltek, parodizáltak és szüntelenül kommentálnak a blogokon, az év dala lett az NME, a The Guardian és az Inrockuptibles szerint.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.