Ondek: nem jó ötlet regionális különbséget tenni a tanítók bérezésénél
A szakszervezeti képviselők ennél merészebb elképzelésekkel mentek a tárgyalásokra, hiszen 25 százalékos béremelést kértek a pedagógiai alkalmazottak számára a jövő évtől. A tárca azonban csak 0,9 százalékos emelést tart elképzelhetőnek. A szakszervezet ezért csütörtökön vezetőségi ülést tart, ahol megtárgyalják a lehetséges lépéseket, azt, hogy mit tehetnek az ügyben, hogy eredményesek legyenek.
Nem szerencsés megoldás a kisebb és nagyobb települések közötti eltérő megélhetési költségek szerinti kategorizálás. A tanítók ugyanazért a munkáért a település nagyságától függetlenül azonos bért kellene, hogy kapjanak – reagált egyúttal Peter Kažimír pénzügyminiszter a pedagógusok lehetséges ösztönzése során elhangzott felvetésére Pavel Ondek, a Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke.
Kažimír úgy vélekedett, ha friss, minőségi és motiváltabb tanerővel szeretnénk gyarapítani az iskolák pedagógusainak létszámát, akkor két út áll előttünk. Az első, amiről Peter Plavèan oktatási miniszterrel tárgyalt, tehát, hogy figyelmüket a kezdő pedagógusokra összpontosítsák. A másik lehetőség, amit a miniszter ugyan kissé ellentmondásosnak lát, a nagyvárosi – mint például Pozsony vagy Kassa – és a kisebb településeken vagy falvakban működő tanítók megélhetési költségei közti különbségben keresendő. „Ez egy olyan kérdés, ami bizonyára megosztja a tanítókat, de – mivel ez is egy út – érdem én, miért ne többszöröznénk meg a pozsonyi tanítók bérét” – fogalmazott Kažimír rámutatva, hogy míg egy pozsonyi tanítónak nem annyira egyszerű eltartani a családját, mint tegyük fel, egy tőketerebesinek.
Pavel Ondek szerint a tanítók eltérő jutalmazása növelné a diszkrimináció és a feszültség növekedésének veszélyét, ami nyilván nem válna előnyére az oktatásügynek. „Ráadásul véleményünk szerint a kisvárosokban dolgozó pedagógusok bérei sem biztosítják az őket megillető életszínvonalat és megfelelő társadalmi pozíciót. Tudatosítjuk, hogy a nagyvárosi tanítók megélhetési költségei valószínűleg magasabbak, de véleményünk szerint támogatásukra az adott iskola, illetőleg oktatási intézmény fenntartóinak pénzügyi kereteiből kellene forrásokat biztosítani” - jegyezte meg a Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (OZPŠaV) elnöke.
Ondek rámutatott, hogy a szakszervezetek már régóta hangsúlyozzák, a fiatal és minőségi tanerő nagyobb ösztönzést igényel, főként a kezdő tanítói fizetések megemelésére lenne szükség. Az eljárás viszont nem lehet az idősebb, sokéves gyakorlattal rendelkező tapasztaltabb kollégáik anyagi helyzetének kárára – szögezte le. „Véleményünk szerint az egyetlen megoldás az lehet, hogy a fiatal kezdő tanító az egyetem magiszteri szintjének elvégzését követően azonnal 10-es fizetési osztályba kerülne, ami automatikusan megemelt alapfizetéssel jár, ugyanakkor elkerülhető lenne, hogy különbség alakuljon ki az iskolák pedagógiai és egyéb szakalkalmazottai között” – vélekedett Ondek.
A pedagógusok sztrájkja a héten csütörtökön folytatódik, ezúttal három tanítási órán át tart a tiltakozás. A szakszervezet eleve nem értett egyet a tiltakozás ilyen formájával.