Nemzetközi énekverseny Házy Erzsébet emlékére
„Komáromiként tanúja vagyok annak, hogy a városban már az elmúlt század ´80-as éveitől kezdve megrendezik a Lehár Ferenc Nemzetközi Énekversenyt, ezért a Szlovákiai Civil Becsületrend kuratóriumi tagjaival együtt úgy gondoltuk, hogy az általunk kiötlött Házy Erzsébet Nemzetközi Tehetségkutató Énekversenynek kissé más jellegűnek kellene lennie. Így tehát egy olyan tehetségkutató versenyt hívunk életre, ahol a tehetséges felnőtteken kívül 14-18 éves lányoknak és fiúknak is bemutatkozási lehetőséget biztosítunk" - tájékoztatta portálunkat Klemen Terézia, a Szlovákiai Civil Becsületrend alapító elnöke.
A megmérettetés a hajdani „Ki mit tud?“ korszerűbb énekes változataként nem csupán az operettre, hanem az opera- és musical-műfajra is fókuszál. "Azért lett nemzetközi rendezvény, hogy abba a hazai és magyarországi érdeklődőkön kívül a Visegrádi Négyek (V4) további tagországaiból: Lengyelországból és Csehországból, valamint a Kárpát-medence más tagországaiból érkező tálentumokat is bevonhassuk. Mivel a Rákóczi Szövetségnek több országban működik alapszervezete, támogatása jeleként versenyfelhívásunkat sokfelé elküldte. A Visegrádi Alaphoz pedig benyújtottunk egy pályázatot, bízva az anyagi támogatásban“ – mondta a verseny kezdeményezője.
A szervezők neves előadókat hívtak meg a zsűribe, hogy ezzel is emeljék a verseny rangját. „Mgr. Art. Otokar Klein operaénekes, a fővédnök szerepét vállaló Érsekújvár polgármestere a zsűri elnökeként is megígérte, hogy mindent elkövet énekversenyünk ottani meghonosítása és népszerűsítése érdekében. Bogumila Gizbert-Studnicka professzorasszony, a Lengyel Zeneakadémia művészeti vezetője is kezdettől fogva nagyon lelkesen állt mellénk, és vállalta a zsűrizést. Ladislav Šabacký karnagy úr a csehországi Jaøomìrice nad Rokytnou városból érkezik az értékelő bizottságba. Tokody Ilona, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja szintén az első szóra vállalta az ítész szerepét. Mivel ő Bécsben is tart mesterkurzusokat, ott is reklámozni akarja a versenyt, melynek további tagjai: Dunajszky Géza kórusvezető-zeneszakos pedagógus (Pozsony), valamint Farkas Pál, az InterOperett és a Váci Szimfonikus Zenekar Kálmán Imre-díjas karmestere, illetve jómagam“ - fejtette ki.
A méltatlanul elfelejtett pozsonyi születésű Házy Erzsébet (1929. IX. 30., Pozsony – 1982. XI. 24., Budapest), Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas opera-énekesnő személyét éppen Dunajszky Géza, a Ligetfalu Polgári Társulás egyik „motorja“ hozta vissza a hazai magyarság köztudatába azáltal, hogy április 12-én részvételével az újpesti Perényi Zsigmond utca 46. szám alatti ház Baross utcai homlokzatán emléktáblát avattak a ´60-as évek világviszonylatban legnagyobb énekestehetségei közé sorolt lírai szoprán operaénekesnek és színművésznek. A tízévesen családjával együtt kényszerből Magyarországra áttelepült Házy Erzsébet emlékét tehát ezentúl majd ez a nemzetközi énekverseny is őrzi.
„Dunajszky Géza a Szlovákiai Civil Becsületrend kuratóriumának is a tagja. Amikor értesültem az áprilisi újpesti emléktábla-avatásról, rögtön arra gondoltam, hogy a felvidéki csalogányról kellene elnevezni az énekversenyünket. Mivel ő is egyetértett velem abban, hogy Házy Erzsébet ezt nagyon megérdemelné, gyorsan eldöntött ténnyé vált a rendezvény elnevezése“ – magyarázta a Hírek.sk-nak a főszervező.
A versengés két kategóriában zajlik majd. Úgy a 14-18 évesek kategóriájában, mint a 18 felettiekében indulók opera- , operett- és musical-kategóriába nevezhetnek be szeptember elsejéig. "A felnőttek esetében felső korhatárt nem szabtunk meg, mert hisszük, hogy mindenki önkritikusan eldönti majd önmagáról azt, hogy még színpadra való-e. Bármilyen nyelven lehet majd énekelni. A jelentkezők zenei előképzettségét egyáltalán nem vizsgáljuk, annak hiánya nem lehet kizáró ok, mivel csak a tehetség lesz döntő fontosságú. A versenyzők válogatására 2016. szeptember 23-án, pénteken 11 órától az érsekújvári Lovarda (Jazdiareò) Bethlen Gábor utca 2. szám alatti épületében kerül sor. Az elődöntőt szeptember 24-én, szombaton, a nagyzenekari kísérettel megrendezendő döntőt, amelyről televíziós felvétel is készül, 25-én, vasárnap 16 órától szintén a Lovardában tartjuk. Az I. kategóriában indulók nevezési díja 15, a II. kategóriában versenyzőké pedig 30 euró. További részletek a www.szcb-hazyerzsebet-enekverseny.eu/ oldalon olvashatók“ - ismertette a tudnivalókat Klemen Terézia.
Kedvcsinálóként azt is elárulta, hogy értékes díjaknak, stúdió-felvételeknek és külföldi fellépési lehetőségeknek is örülhetnek majd a legtehetségesebb versenyzők.
„Bár még további jutalmakkal egészül ki a jelenlegi díjlista, annyi azonban már most bizonyos, hogy Csáky Pál, a Magyar Közösség Pártja (MKP) európai parlamenti képviselője hat strasbourgi jutalomutat ajánlott fel a legjobbaknak, akik valószínűleg fel is léphetnek majd az Európai Parlamentben. A díjazottak az adventi időszakban Prágában, Budapesten, Krakkóban, Pozsonyban és Komáromban is szerepelhetnek. Továbbá a Hollóházi Porcelángyártól kezdve a Magyar Mezőgazdasági Múzeumon át a Kehidakustyáni Wellness Központig sokan különféle díjakat adományoznak. Ráadásul a győztesek ingyenesen CD-felvételeket is készíthetnek profi stúdióban“ – mondta a főszervező.
Végül portálunk arra is kíváncsi volt, hogy a jövőben évente vagy ritkábban kerül-e sor a Házy Erzsébet Nemzetközi Tehetségkutató Énekversenyre.
„A puding próbája az evés. Meglátjuk, hogy idén mekkora érdeklődés mutatkozik majd a verseny iránt. Az eredeti szándékunk szerint azt minden évben szívesen megrendeznénk. Már a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem honlapjára is felkerült a verseny-kiírásunk. Reméljük, hogy arra mindenütt sokan felfigyelnek. Örvendetesnek tartom a versennyel kapcsolatos eddigi széles körű összefogást, és bízom abban, hogy kezdeményezésünk az évek során egy jelentős rendezvénnyé növi majd ki magát“ - zárta tájékoztatását Klemen Terézia.