2017. december 6., 11:54

Nehezen szabadul meg a sárgaságtól Pozsony

POZSONY. A főváros és annak környéke immár több mint négy hónapja vív ádáz küzdelmet a sárgasággal. A múlt hét végéig a regionális szakemberek a megyében 226 esetet tartottak nyilván, a fertőzöttek száma tehát egyelőre nem csökken. Pozsonyban 14 év után ütötte fel ismét a fejét a járvány. A fertőző betegség már Kassa környékén is jelen van.
201712061145210.00000000000000000000000000000000000000000000000000000000001a_sarg.jpg

A Pozsonyi Közegészségügyi Hivatal (RÚVZ) több megbetegedést idén áprilisban vett nyilvántartásba, akkor 16 személyről volt szó. A nyarat követően számuk emelkedni kezdett. Legnagyobb mértékben szeptemberben és novemberben nőtt – nyilatkozta e hivatal szóvivője, Katarína Nosálová. Eddig legtöbben, 95-en pedig októberben betegedtek meg.

Egyre több megbetegedés

Legrosszabb helyzetben a Pozsonyi III-as számú járás van, amelybe a következő városrészek tartoznak: Újváros (Nové Mesto), Récse (Raèa), Pozsonyszőllős (Vajnory). A 226 beteg közül 106-an éppen ezekben a városrészekben élnek. Legtöbben az 55-59 év közti korosztályhoz tartoznak. Nosálová hozzátette: ezeken a helyszíneken ciklikusan ismétlődik a járvány. Ennek egyik oka az, hogy felnőtt egy olyan nemzedék, amely tagjait már nem oltották be Hepatitisz A-vírus ellen, ezért könnyebben megfertőződnek.

Pozsony megye az ideihez hasonló járványt 2003-ban élt át, amikor 329 személy fertőződött meg.

Kassa megyében is terjed a sárgaság

A szakemberek a községi, városi és járási hivatalokkal, valamint az állatorvosokkal és a megyével együtt járványellenes intézkedéseket foganatosítanak. Nosálová azt feltételezi, hogy a sárgaság már elérte a csúcsát, s ezentúl majd csökken a megbetegedések száma. „Múlt héttől csak 4 megbetegedés történt, miközben az előző időszakban átlagosan 10-15 eset volt“ - pontosította.

Már Kassa megye is sárgaságjárvánnyal küszködik. Szeptemberben és októberben itt 30, novemberben pedig 42 beteg volt, régiónkban  összesen 226 személy fertőződött meg. Jana Seligová, a Kassai Regionális Közgészségügyi Hivatal járványügyi osztályának vezetője elmondta:  legsúlyosabb a Rozsnyó környéki helyzet. „Ott is megtörténtek a járványellenes intézkedések, az embereket tömegesen oltják be“ - magyarázta. Úgy véli, hogy a fertőzés forrása az élelmiszer. „Lennie kell valami közösnek, ami a járványt okozza, például a vásárok, boltok, gyártóhelyek vagy valami hasonló“ - véli.

Főként a gyerekek betegednek meg

Keleten elsősorban a gyerekek betegednek meg. „Miután lezajlik a járvány és az emberek átvészelik a betegséget, immunitást szereznek, tehát védetté válnak. Azonban további gyerekek születnek, akik az anyjuk által csak egyéves korukig védettek. Tehát ha valahol felüti fejét a megbetegedés, akkor az ismét terjedhet“ - pontosította. A Hepatitisz A vírus elleni oltás nem kötelező, annak az árát az emberek maguk fizetik meg. „Abban az esetben, ha a járványügyi szakember kiválasztja azokat az embereket, akik fertőzött személyekkel léphettek kapcsolatba, ezért terjeszthetnék a betegséget, akkor nekik az oltásért nem kell fizetniük“ – pontosított Seligová.

A sársaság esetében kockázatot jelent a 15 napos lappangási idő és a csöppet sem csak erre a betegségre jellemző tünetek: a fáradtság, a láz, az étvágytalanság és az ízületi fájdalom. Ezért az emberek gyakran halogatják az orvosi rendelő felkeresését. „Például a gyerekek esetében a klinikai tünetek tíz közül csak egynél mutatkoznak meg. Ha már sötét a vizelet, akkor már előrehaladott betegségről beszélhetünk“ – jegyezte meg.

Ján Mikas országos tiszti főorvos hangsúlyozza: a megbetegedés súlyossága abban rejlik, hogy könnyen terjed és járvánnyá válhat. Fertőzött víz, élelmiszer útján, valamint fertőzött személlyel való kapcsolatunk során is megfertőződhetünk. A vírussal a tömegközlekedési eszközökön, az ajtókilincseken, a bevásárlókosarak foggantyúján, a toalett-helyiségben és kézfogás során is találkozhatunk. "Ezért fontos a figyelmet a hatékony megelőzésre, így a beoltásra, az alapvető higiéniai szabályok betartására, főként a gyakori kézmosásra  fordítani“ – sorolta Mikas. November végéig Szlovákia-szerte összesen 601 ilyen megbetegedés fordult elő. A betegeket a kórházak fertőző osztályán elkülönítve kezelik.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.