2025. július 13., 17:46

Negyven éve rendezték meg minden idők legmonumentálisabb segélykoncertjét, a Live Aid-et

Negyven éve, 1985. július 13-án rendezték meg minden idők legmonumentálisabb segélykoncertjét, a Live Aid-et: Londonban és Philadelphiában egy időben léptek színpadra a rock legnagyobbjai, hogy adományt gyűjtsenek az afrikai éhezők megsegítésére.

mercury
Fotó: Magyar7/Archív felvétel

Az etióp polgárháború következtében 1983-85 között súlyos éhínség sújtotta Etiópiát, amely több mint 7 millió ember érintett. 1984. októberében Michael Buerk, a BBC afrikai tudósítója készített megrázó riportot az országban, amelyet világszerte négyszáznál is több tévécsatorna vetített le. Az adás nézők millióihoz jutott el, és sokakhoz hasonlóan megdöbbentette Bob Geldofot, a Boomtown Rats ír punkzenekar énekesét is, aki úgy érezte, valamit tennie kell az afrikai szenvedők érdekében.

Midge Ure-ral, az Ultravox együttes tagjával mozgósította a brit és ír könnyűzene nagyságait, köztük olyan sztárokat, mint Sting, Phil Collins, Boy George, George Michael, Paul Young, a U2, a Spandau Ballet vagy a Duran Duran, akik Band Aid elnevezéssel 1984 november 25-én egy londoni stúdióban felénekelték a Do They Know It's Christmas? című dalt.

A decemberben megjelent kislemez B oldalán olyan hírességek, mint Paul McCartney vagy David Bowie üzeneteit rögzítették, akik a felvételkor nem tudtak jelen lenni. A Do They Know It's Christmas? című dal egy éven belül 8 millió fontot gyűjtött Etiópia javára, amely messze felülmúlta Geldof reményeit. A dal hatására az amerikai popzenészek is összefogtak, és előadták a Michael Jackson és Lionel Richie által írt We Are the World című dalt, amelyben olyan sztárok működtek közre, mint Harry Belafonte, Bob Dylan, Cyndi Lauper, Paul Simon, Bruce Springsteen, Tina Turner vagy Stevie Wonder. Mivel a válság Etiópiában folytatódott és a szomszédos Szudánt szintén éhínség sújtotta, Geldof és Ure megszervezte a Live Aid-et, egy világméretű jótékonysági koncertet, amelynek célja, hogy több pénzt gyűjtsön, és felhívja a figyelmet az afrikaiak nyomorúságos helyzetére.

A koncertet 1985. július 13-án egyidejűleg rendezték meg a londoni Wembley Stadionban és a philadelphiai John F. Kennedy Stadionban. Ugyanezen a napon a kezdeményezés ihlette koncerteket más országokban is tartottak, köztük Ausztráliában, és Nyugat-Németországban is.

Ez volt minden idők egyik legnagyobb műholdas összeköttetése és televíziós közvetítése, a becslések szerint 150 országban 1,9 milliárd ember nézte az élő közvetítést. Az akkori szocialista országok közül egyedül Jugoszláviában sugározták élőben a koncertet, a Magyar Televízió összefoglalót közölt az eseményről. A program helyi idő szerint délben kezdődött Wembley-ben a Status Quo együttes Rockin All Over the World című dalával, amelyen részt vett Károly walesi herceg és Diana hercegné. Két órával később pedig Joan Baez nyitotta meg az amerikai koncertet ezekkel a szavakkal: "Ez a ti Woodstockotok, ami már nagyon rég esedékes volt".

A fellépők között több mint 75 előadó szerepelt, az együttesek közül közül a U2, a The Who, a Queen, Duran Duran, a Dire Straits, a Cars, a The Boomtown Rats, Tom Petty és a Heartbreakers, a The Pretenders, a Simple Minds, a Spandau Ballet, a Judas Priest, a Black Sabbath Ozzy Osbourne-nal, a Beach Boys, a Crosby, Stills and Nash, a Status Quo, a The Style Council, a Hall and Oates, a Thompson Twins, míg szólóban Sting, David Bowie, Elton John, Eric Clapton, George Michael, Madonna, Paul McCartney, Phil Collins, Mick Jagger, Tina Turner, Sade Adu, Neil Young, Paul Young, Bryan Adams, Bryan Ferry, Adam Ant, Nile Rodgers, Elvis Costello, Howard Jones, Teddy Pendergrass és Alison Moyet segítette a kampányt.

Az adás folyamatosságának biztosítása érdekében a művészek legfeljebb 20 percet kaptak fellépésre, a színpadi technikát is a lehető legkisebbre kellett csökkenteniük.

A londoni esemény csúcspontja a Queen együttes huszonegy perces fellépése volt, amelyben Freddie Mercury élete legnagyobb alakítását nyújtotta, később több kritikus és zenész minden idők legjobb élő rockelőadásának titulálta a Queen show-ját. Érdekesség, hogy Phil Collins volt az egyetlen előadó, aki mindkét koncerten fellépett. Először Londonban énekelt délután 3 óra körül, majd átrepülte az Atlanti-óceánt és este 8 órakor a JFK Stadionban is előadta az Against All Odds című számát. Paul McCartney és Pete Townshend a vállukon tartották Bob Geldofot a londoni finálé alatt, amelyen közösen adták elő a Do They Know It's Christmas? című számot, az amerikai koncert a We Are the World című dallal ért véget.

A Live Aid során mintegy 140 millió dollárt gyűjtöttek össze, amelyet igyekeztek nem kormányzati szervezeteknek eljuttatni, bár több állítás szerint az áldozatoknak szánt segélyalapok nagy részét valójában fegyverekre költötték.

Geldolfot adománygyűjtő munkájáért Nobel békedíjra terjesztették fel, és 1986-ban II. Erzsébet királynő tiszteletbeli lovaggá ütötte. 2005 júliusának elején, az éves G8-csúcstalálkozó előtt Geldof Live 8 néven koncertsorozatot szervezett a világ 11 országában, hogy felhívja a figyelmet a globális szegénységre. Az eseményen több mint 1000 zenész lépett fel, amelyet több mint 180 televíziós és 2000 rádióhálózaton közvetítettek. A Live Aid 40. évfordulója alkalmából a BBC Two bemutatta a háromrészes Live Aid at 40: When Rock 'n' Roll Took on the World című dokumentumfilmet, számos rádióállomás pedig különkiadással emlékezik meg a koncertről.

Megosztás
Címkék