Művészpalánták jó kezekben
Érzelmi életünk gazdagítója, tartalmas időtöltés, gondolkodásmód-formáló. Ez a művészeti oktatás. Hozzájárul még a kreativitás, a problémafelismerő és -megoldóképesség, a nyitottság, az empátia fejlesztéséhez, a képzelet, az ízlés, az érzelmi élet gazdagításához, azaz életre szóló szellemi-lelki gazdagságot nyújt.
Egy művészeti alapiskolának ma nem az az elsődleges célja, hogy művészeket neveljen – bár jó lenne, ha minél több tanuló iskolatáskájában ott lapulna egy hangszer vagy egy rajzeszköz –, hanem az, hogy művészetkedvelő és -értő közönséget neveljen.
Királyhelmecen 1959 óta létezik művészeti alapiskola, jelenleg három tagozattal: zene, tánc és rajz.
A zenei oktatás keretén belül a diákok megtanulhatnak zongorázni (ez ma a legnépszerűbb hangszer), gitározni, furulyázni harmonikázni, szintetizátoron játszani, illetve énekelni. Az iskolának Harmónia néven saját kórusa is van.
„Az oktatás nemcsak helyben, hanem 6 kirendeltségen is folyik, immár 20 esztendeje: Bodrogszerdahelyen, Borsiban, Szomotoron, Bolyban, Nagytárkányban és Nagygéresben. A kihelyezett képzés vagy a település alapiskolájában, vagy pedig a kultúrotthonban lelt otthonra. Velük együtt évente mintegy 500 diákunk van” – kezdi a beszélgetést az intézmény igazgatónője, Diana Penťová.
„A déli 12 órától 18 óráig folyó oktatást 25 állandó pedagógus és néhány óraadó tanár irányítja. Amíg egy-egy hangszer oktatása individuálisan történik, addig a táncot és a rajzot csoportokban oktatjuk. Itt szeretném kiemelni a képzőművész Horváth Izabella munkáját, akit imádnak a gyerekek, hiszen nagyon sok mindennel megismerteti őket. Mostanában például a fotózás alapjaiba is belekóstolnak. Izabella most vett át egy második helyezést Budapesten fotójáért. Egyébként nemcsak gyerekeket, hanem felnőtteket is oktatunk, a felnőttképzés felső korhatára 25 év” – folytatja tevékenységük ismertetését.
Egy ilyen gazdaságilag elmaradott régióban nem lényegtelen az sem, mennyi tandíjat kell fizetniük a hallgatóknak, vetjük közbe.
„Individuális oktatás esetén, ami heti 70 percet jelent, havi 8 euró a tandíj, a csoportos oktatásra járók pedig 3,5 eurót fizetnek havonta. A hátrányos helyzetű gyerekeknek tudunk kedvezményt adni” – válaszolja az intézményvezető.
Rákérdezünk arra is, vajon királyhelmeci épületük, amely köztudottan egy történelmi épület, amelyet Lórántffy Zsuzsanna építtetett magának nyári lak gyanánt, majd élete alkonyán ide költözött, és itt is szenderült örök álomra, mennyiben felel meg a művészeti alapiskola céljainak.
„Ideális arra a célra, amelyre használjuk, csak rekonstrukcióra szorulna. Egyelőre a tetőszerkezetet tudtuk felújítani egy támogatásból, remélhetőleg előbb-utóbb tovább is tudunk lépni. Nagyon szeretnénk egy jó minőségű, új koncertzongorát, a többi hangszer vásárlása kisebb befektetést igényel, azokat könnyebben megoldjuk” – tudjuk meg az igazgatótól.
Arról is beszél, milyen lehetőségei vannak tanítványaiknak arra, hogy közönség előtt is bemutathassák tudásukat.
„Iskolánk hangszeres szólistái rendszeresen részt vesznek jótékonysági hangversenyeken, irodalmi esteken, kiállítások megnyitóin, városi rendezvényeken. Minden tanár évente két alkalommal osztálykoncertet szervez, amelyen a szülők hallgatják meg gyermekeik teljesítményét. Énekeseink is megmérettetnek, például ott vagyunk a Pop Zemplína nevű nemzetközi versenyen, van diákunk, aki idén az X-Faktorban mutatkozik majd be, a legjobb zongoristák és gitárosok pedig Sátoraljaújhelyben vesznek részt egy rangos versenyen. Célunk, hogy a tehetséges gyerekeket felkaroljuk, az átlag tehetséggel bírókból meg művészetszerető embereket neveljünk” – mondja találkozásunk végén Diana Penťová.
Mento Erzsébet és Bimbáné Szegedy Mónika osztályai az idén az első osztálykoncertet együtt szervezték meg, amelyre magam is meghívást kaptam. A koncertnek az volt az érdekessége, hogy annak első felében a barokk kor dallamai csendültek fel, s ehhez egyes fellépők barokk-kori ruhába öltöztek. A különböző korosztályhoz tartozó előadók hangszereiken Händel, Bach, Grieger, Pachelbel népszerű és kevésbé ismert dallamait szólaltatták meg.