Miért él Czinka Panna emlékezete máig élénken a köztudatban?
Erre a kérdésre keresi a választ Végh József Czinka Panna, a cigány Szappho című könyve, melynek bemutatása tegnap volt a Párkányi Városi Múzeumban.
Juhász Gyula a múzeum igazgatója régi ismerősként üdvözölte az írót, aki nagyapja, Végh Károly révén kötődik Párkányhoz. Az író elmondta, mintegy munkásságának betetőzése ez a könyv. "Húsz éve gyűjtöttem hozzá az adatokat, azt kutatva, mi minden és ki mindenki járult hozzá ahhoz, hogy a cigányprímásnő emléke ilyen élénken éljen a köztudatban."
A sajógömöri születésű cigánylány már gyermekkorában gyönyörűen hegedült, 12 éve korára pedig bámulat tárgya lett. Tizenöt évesen férjhez ment egy nagybőgőshöz. Férjével és annak két testvérével alapította meg azt a zenekart, amellyel elindult a fényes karrier útján. Házasságából négy fiú és egy leány született. Később zenekara már csak a fiaiból állt. Kortársai lelkesedtek zenéjéért, virtuóz játékával mindig elkápráztatta az őt magasztaló úri közönséget. Halálhírét a kor minden sajtófóruma világgá kürtölte. A hagyomány szerint zsinóros díszegyenruhában, elmaradhatatlan pipájával és nevezetes Amati hegedűjével együtt temették el 1772-ben a gömöri temetőben.
Az író vázolta, Thaly Kálmán és Káldy Gyula zenetudósokat a kuruc kor zenéje iránti lelkesedés odáig vitte, hogy még a források meghamisítására is ráálltak. Így lett a köztudatban Czinka Panna Rákóczi hegedűse, sőt előfordul írás, mely azt is tudni véli, hogy kedvese is volt a fejedelemnek. Ezt a tévhitet tovább erősítette, hogy Jókai Mór Szeretve mind a vérpadig regényében így szerepeltette. "Nem lehetett Czinka Panna a fejedelem prímása, mert mire felcseperedett és híres zenésszé lett, addigra Rákóczi a bujdosók keserű kenyerét ette" - szögezte le Végh József.
Élő főnix volt - mondták Czinka Pannáról a kortársak, csodálói Szapphóhoz, az ókori költőnőhöz hasonlították. Versek tömkelegét írták hozzá, megörökítették festményeken, szobrokon, az irodalomban, színésznők versengtek a legendás prímásnő szerepéért, filmek tucatjai készültek életútjáról.
- foglalta össze az író.
A vetítéssel egybekötött bemutató után a jelenlévők megvásárolhatták nemcsak a Czinka Pannáról szóló könyvet, de további két Párkányhoz kötődő könyvét is: a Párkányi Naplót és Az életet tanította kiadványokat, kántortanító nagyapja életéről.