Méry Rebeka: Felvidéki magyarként hivatásom, hogy értékeinket beépítsem a zenémbe
Tavaly novemberben számoltunk be arról, hogy Megjelent Méry Rebeka első dala és videóklipje, A Messzire. A napokban rukkolt elő első népzenei albumával a somorjai származású énekes, melynek címe: Ha én énekelek, mely a korábbi dream-folk kislemezei után most egy autentikus népzenei lemez.
Korábban már elmondtad, hogy felvidéki magyarként szinte természetszerűen a felvidéki magyar népzenei hagyományból válogattál népdalokat. Miért?
Ez egyfajta tisztelgés a felmenők előtt, akiknek a szülőföld, haza szeretete nagyon fontos volt, ráadásul sokakat megfosztottak ettől, kitelepítették őket, vagy csak egyszerűen a határok által hirtelen máshol találták magukat és az otthon és haza fogalma számukra még inkább egy belső értékké formálódott.
Ez erősíti gyökereimet, értéket ad életemnek, ezért is fontosnak találom megőrizni, ápolni és érdemesnek találom a kulturális, zenei munkásságomat is erre építeni. Első önálló népzenei lemezemként, pedig valahogy egyértelmű volt, hogy egy felvidéki népzenei lemezt szeretnék létrehozni, amely felföldi népzenei tájegység vokális hagyományából merítkezik. Szerettem volna főként a felvidéki népzene régi stílusának sokszínűségét megjeleníteni, például sok összeállításban az archaikusabb hangzásvilágú duda és hegedűduda kíséret szerepel, de ilyen jellegűek dallamvilágukban az ipoly-menti menyasszonybúcsúztatók, vagy a Vétessék ki szóló szívem ballada, és sok zoborvidéki dallam is. A hangszerelésben az adott tájegységeken hagyományosan használt hangszerek szerepeltetésével igyekeztem az autentikusságra törekedni.
Kik vettek még részt a munkában?
A lemez zenei anyagának közreműködői Takács Borbála hegedűn, Böröcz Ákos brácsán és bőgőn, Félegyházi Miklós dudán, Fehér Zsombor furulyán, és egy ének-duóban a szintén felvidéki származású Korpás Réka is. A zenei és szakmai munkálatokban kiemelném Takács Borbálát, aki a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének hallgatójaként sok hasznos szakmai tanácsot adott, a stúdiózások alkalmával pedig mindenképp megemlíteném Dióssy Ákos és Sohajda Péter hangmérnököket, akikkel mindig élmény együtt dolgozni. A grafikai munkákat pedig nővéremnek, Méry Beátának köszönhetem, aki Szűcs Ágnes által készített fotósorozatból kreálta meg a lemez borítóját az online és a CD formátumra is. Akik nélkül azonban nem valósulhatott volna meg a nagylemez, az Hecht Évi, aki már régóta biztatott és támogatott egy ilyen anyag elkészítésére és rengeteget segített a szervezési munkálatokban, továbbá férjem, Fehér Viktor, aki a producere volt a lemeznek, valamint a felvételek során, szervezési munkálatokban, az online megjelenésekben és a mindennapokban támogatott.
Milyen gyűjtésekből dolgoztál?
Szerettem volna egy főként a vokális hagyományt felölelő színes felvidéki válogatás létrehozni, amiben nem a legismertebb és leggyakrabban feldolgozott népdalok kapnak helyet, másrészt pedig a tájegység régi stílusának színességét szerettem volna kihangsúlyozni.
Kik támogatták a lemez létrejöttét?
A nagylemez a szlovákiai Kultminor támogatásából jött létre a Csalló Zenekar Kulturális Társuláson keresztül. A népzenei portfólió kialakítása pedig Halmos Béla Program támogatásával jöhetett létre. Mindezek mellett, ahogy már említettem, hálával tartozom Hecht Évának, a férjemnek Fehér Viktornak, a családomnak, férjem családjának és a barátaimnak is, hiszen ők állnak mindig mellettem, és támogatnak művészeti tevékenységemben.
Milyen dalokkal, felvételekkel készülsz?
A népzenei vonalon tervben van egy egyházi, vallásos népzenei portfólió kialakítása is. A tavaly elindított másik zenei vonalon pedig ismét tervezem további kislemezek megjelentetését, amik főként saját dalok lesznek, illetve népdalok továbbdúdolásai, továbbá versmegzenésítésekkel is készülök stúdiózni.