Megteremtik a stratégiai egyensúlyt?
"A rakétapajzsról folytattunk tárgyalásokat, és megegyeztünk abban, hogy együtt fogunk működni annak érdekében, hogy egy olyan rendszert hozzunk létre, amely mindkét ország érdekeinek megfelel, garantálja a stratégiai egyensúlyt, és képes a potenciális fenyegetésekre is válaszolni" - hangsúlyozta Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel folytatott megbeszélése után az amerikai elnök. A találkozóra a franciaországi Deauville-ban, a legfejlettebb ipari államokat tömörítő csoport, a G8 csúcstalálkozója előtt került sor.
Moszkva szombaton élesen bírálta a közös európai rakétaelhárító rendszerrel kapcsolatos nyugati hozzáállást, lassúnak minősítve az Oroszország bevonását célzó tárgyalásokat, amelyekről a múlt novemberi NATO-csúcstalálkozón született megállapodás.
Washington hivatalos álláspontja szerint a rakétapajzsra az Irán és Észak-Korea felöl egyre növekedő fenyegetettség miatt van szükség, Moszkva viszont azt akarja, hogy az Egyesült Államok szavatolja: a majdani pajzs nem irányul Oroszország ellen.
Medvegyev Deauville-ban úgy vélte, hogy a kérdést feltehetően csak a jövő politikusai fogják megoldani, esetleg 2020 táján, de - mint vélekedett - ő és Obama segíthet annak alapjait most lerakni.
A két ország vezetője abban egyetértett, hogy a rakétaelhárító rendszer kényes kérdésnek számít az Egyesült Államok és Oroszország viszonyában. Az együttműködésről szóló elvi megegyezésen kívül viszont tényleges megoldásra utaló jel egyik féltől sem érkezett.
Az orosz elnök arra is figyelmeztetett, hogy a Moszkvával való együttműködés hiánya újabb fegyverkezési versenyt is előidézhet. Moszkva már korábban is óva intett attól, hogy a két ország visszatérjen a harminc évvel ezelőtti hidegháborús időkhöz.
Obama és Medvegyev egyebek mellett sürgette Oroszországnak a Világkereskedelmi Szervezethez (WTO) való mielőbbi csatlakozását. Az amerikai elnök szerint Oroszország belépése a szervezetbe jót tenne a világgazdaság számára, orosz kollegája szerint viszont a folyamatnak új impulzusra van szüksége, s ennek érdekében a tárgyalások felgyorsítására szólított fel.
Az Orosz Föderáció 1993 óta folytat csatlakozási tárgyalásokat a szervezettel, amelynek történetében ez a legkiterjedtebb ilyen folyamat. Moszkva azt reméli - mint arra az orosz elnök is utalt -, hogy az év végéig a folyamat befejeződhet. "Remélem, idén befejezhetjük a tárgyalásokat és elérünk az utolsó szakaszba, de bizonyos impulzusokra még szükség van" - hangsúlyozta Medvegyev.