2017. szeptember 14., 16:17

Megnyílt a 14. akadémiai év a Selye János Egyetemen

KOMÁROM. A hazai és a magyaroszági felsőoktatási intézmények vezetői, valamint a tudományos, kulturális és közélet jeles képviselőinek részvételével zajlott ma a Selye János Egyetem 14. akadémiai évének megnyitó ünnepsége annak konferencia-központjában. Az évnyitó ünnepségen az egyetemi szenátus elnöke beiktatta tisztségébe Juhász György rektort, akit Kiska államfő idén február 1-ei hatállyal nevezett ki Szlovákia egyetlen teljes szervezettségű, magyar nyelven oktató egyetemének élére.
201709141605570.0000000000000000000000000000001a_kn_13.jpg
Galéria
+5 kép a galériában

A szlovák és az Európai Unió himnuszának elhangzása után Bukor József, a Selye János Egyetem (SJE) rektor-helyettese köszöntötte a jelenlevőket, a díszvendégek között Potápi Árpád Jánost, Magyarország nemzetplitikáért felelős államtitkárát, Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős helyettes államtitkárt, Bukovszky László kisebbségi kormánybiztost, Pathó Mariannát – a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetőjét, Menyhárt Józsefet – a Magyar Közösség Pártja elnökét és helyettesét, Farkas Ivánt, valamint Fazekas László református püspököt, Kiss Róbert katolikus püspöki helynököt, Szabó Józsefet – Magyarország pozsonyi nagykövetségéről, továbbá Stubendek Lászlót – Komárom polgármesterét két helyettesével, Knirs Imrével és Keszegh Bélával együtt, illetve Hájos Zoltánt – Dunaszerdahely polgármesterét. A felvidéki magyar egyetemmel partnerségi viszonyban levő felsőfokú oktatási intézmények közül többek között budapesti, egri, gödöllői, kaposvári, nagyváradi, beregszászi és több szlovák egyetem is képviseltette magát.

Beiktatták az egyetem rektorát

Miután 2016. november 16-án Juhász Györgyöt választották meg a Selye János Egyetem rektorává, s idén január 24-én Andrej Kiska államfő február elsejei hatállyal kinevezte őt az intézmény élére, az akadémiai évnyitó ünnepségen a új rektor beiktatási ceremóniájára is sor került. Seben Zoltán, az egyetemi szenátus elnöke ismertette az életrajzát, majd szlovák és magyar nyelvű eskütétele hangzott el, s átvehette az őt megillető egyetemi jogart és nyakláncot.

Juhász György magyar nyelven elmondott, ám szlovák nyelven tolmácsolt és kivetített tanévnyitó beszédében ismertette az elmúlt időszak legfontosabb történéseit és eredményeit, amelyekért köszönetet mondott elődjének, Tóth János rektornak. Kiemelten foglalkozott a sikeres akkreditációs folyamattal, melynek eredményeképp a hazai magyar közösség nevében és státusztában egyaránt egyetemi szintű felsőoktatási intézménnyel gazdagodhatott.

Az egyetem sikere az egész szlovákiai magyarságé

„Külön köszönettel tartozunk Szlovákia és Magyarország Kormányának a támogatásért; az akkreditációs sikerhez jelentősen hozzájárultak azon alapítványok támogatásai - többek között a Bethlen Gábor Alap, a Pallas Athene Domus Concordiae Alapítvány - amelyek a szlovák állami finanszírozás mellett nagymértékben elősegítették intézményünk fejlődését és működését.  A Selye Egyetem a fennállása során először teljesítette az egyetemi besoroláshoz szükséges akkreditációs kritériumokat, így bizonyítva, hogy intézményünknek valóban helye és létjogosultsága van a szlovákiai akadémiai közeg egyetemi intézményei sorában. Már többször elmondtam, s most ismét szeretném nyomatékosítani: Úgy érezzük, hogy az elért eredmény nem csupán az egyetem sikere, hanem az itt élő egész szlovákiai magyarságé!“ – fogalmazott.

A rektori beszámoló hagyományosan érintette az aktuális hallgatói létszámokat, az akkreditációra benyújtott új tanulmányi programok bemutatását, az elmúlt évben megvalósult fejlesztéseket, bővítéseket, végül rövid útmutatót intézett az egyetem elsőéves hallgatói felé.

A rektor a 2017/18-as akadémiai év kezdetén 1704 beiratkozott hallgatóról számolhatott be, a következő képzési szintek szerinti megosztásban:

alapképzésre ez idáig összesen 1301-en,

mesterképzésre 364-en iratkoztak be az egyetemre,

doktori képzésben pedig 39 beiratkozott hallgatójuk van.

A beiratkozott hallgatók karok szerinti megoszlása a következőképpen alakult:

a Tanárképző Karon 938 hallgató,

a Gazdaságtudományi Karon 694 hallgató,

a Református Teológiai Karon pedig 72 hallgató tanul.

Kitért arra is, hogy a nappali képzésbe beiratkozott hallgatóik száma a tavalyi akadémiai évhez viszonyítva csak kis mértékben csökkent, ami a demográfiai görbét tekintve pozitív eredménynek számít. Majd azokról a tanulmányi programokról is beszámolt, amelyeket tavaly dolgoztak ki és nyújtottak be az Akkreditációs Bizottsághoz.

Új tanulmányi programok

„Az Óbudai Egyetemmel közösen került kidolgozásra a Mérnökinformatika szak mesterszintű tanulmányi program akkreditációs anyaga – ez a már meglévő Alkalmazott informatika alapszintű programra épülne, illetve a gödöllői Szent István Egyetemmel közösen a Vidékfejlesztési agrármérnök alapszintű tanulmányi program. Mindkét közös tanulmányi program elbírálása még folyamatban van. További benyújtott, akkreditálásra váró tanulmányi programjaink a következők: Óvodai és elemi pedagógia doktori szintű tanulmányi program, Magyar nyelv és irodalom bölcsészszak mesterszinten, ill. Pedagógia és neveléstan tanulmányi program alapszinten. Bízunk az említett szakok sikeres akkreditálásában és abban, hogy az új programkínálatunk által még több hallgatót meg tudunk szólítani határainkon innen és túlról egyaránt“ – mondta Juhász György rektor.

Az intézményvezető az egyetem oktatóinak kimagasló publikációs sikereiről is beszélt. „A jól irányzott, tervezett tudományos tevékenységnek köszönhetően a Selye Egyetem az egy főre/oktatóra kimutatott publikációs kimenetek számát tekintve évről évre az abszolút élvonalban helyezkedik el. A tavalyi évben sem volt ez másképp, s mindent megteszünk annak érdekében, hogy ezt az előkelő helyet a jövőben is tartani tudjuk“.  

Többmilliós magyarországi támogatás infrastrukturális fejlesztésekre

Mint mondta, a tudományos és kutatási eredmények azonban nem születhetnének megfelelő műszaki fejlesztések és beruházások nélkül, ezért az egyetem vezetése az elmúlt esztendőben is megragadott minden lehetőséget az intézmény anyagi forrásai és műszaki infrastruktúrája fejlesztése érdekében. Egyebek mellett a Sirály Diákotthonra épülő Sirály 2 épület megvásárlása céljából Magyarország Kormánya több mint 3 millió euró értékű támogatást hagyott jóvá az egyetem számára.

„Intézményünkben így egy jól kiépített, korszerű sportpályával ellátott campus, teljes épületegyüttes áll majd a hallgatók rendelkezésére... a TKK közvetlen szomszédságában. A Pallas Athene Domus Concordiae (PADOC) alapítványnak köszönhetően egyetemünk 308 ezer euró kutatási-fejlesztési célú támogatást kapott, amelyet természettudományi, gazdaságtudományi és informatikai célokra használhat fel... További fejlesztések valósultak meg az egyetem robotikai és nanotechnológiai központjában - mindösszesen 40 ezer euró értékben. A Pro Selye Univerzitas nonprofit alap megszűnését követően egyetemünk tulajdonába került a történelmi Lehár épület és a GTK épülete összesen 1,3 millió euró értékben...“ – fejtette ki.

Az elsősök köszöntése után Juhász György hivatalosan megnyitotta az új akadémiai évet.  

Potápi: az összefogás egyik legkiemelkedőbb példája

A rektori köszöntőt követően Potápi Árpád János, Magyarország nemzetpolitikai államtitkára szólt a jelenlevőkhöz. Egységben az erő – idézte a Selye János Egyetemnek helyet adó Tiszti Pavilon homlokzatát ékesítő üzenetet, hangsúlyozva: ez a gondolat segített sikerre vinni a felvidéki magyar egyetem ügyét is, „ami az összefogás egyik legkiemelkedőbb példája“. Hozzáfűzte: az elért eredményeket azonban meg kell tudni tartani, ezért az egyetem egyik legfontosabb mai működési elve is az erők összeadása. A továbbiakban méltatta az egyetemi oktatók szakmai munkáját, amellyel versenyképes szellemi műhellyé tették a komáromi egyetemet, s az „immár teljes jogú tagja az egységes Kárpát-medencei felsőoktatásnak“.

Az államtitkár mindenkit a kárpátaljai magyar oktatásügy melletti  kiállásra buzdított: “Mindegy az, hogy a magyar tannyelvű iskolák hol működnek, össze kell fognunk annak érdekében, hogy minden magyar gyermek a saját anyanyelvén sajátíthassa el azt a tudást, amely birtokában a jövőt tervezheti“. Végül a „gólyákhoz“ intézett szavaiban úgy fogalmazott: „A Selye János Egyetem e közösség álmából vált valósággá. Kívánom, hogy olyan képzelőerőre tegyenek szert, amely birtokában újabb megvalósítható álmaik lesznek, és folytatódjon az egyetem sikertörténete!“.

Ezt követéen Maruzsa Zoltán helyettes államtitkár ecsetelte a magyar kormány által a komáromi egyetemnek eddig nyújtott sokrétű segítséget, ami főként az oktatói állomány és a hallgatói mobilitás megerősítését, valamint a képzési kínálat és a kollgiumi férőhelyek bővítését eredményezte.

Stubendek László, Komárom polgármestere is üdvözölte az egybegyűlteket. Leszögezte: a tanévnyitó ünnepség Komárom város egyik legjelentősebb eseménye. Az elsősöket is köszöntötte, kiemelve: ők közösségünk jövőjének alakítói és példaképekké is válhatnak.

Beiktatták az egyetem két dékánját is

Azután a kari szenátus elnökök beiktatták hivatalukba Csiba Pétert, a Gazdaságtudományi Kar és Lévai Attilát, a Református Teológiai Kar dékánját.

Juhász György rektor az oktatás és kutatás terén kifejtett eredményes együttműködésért  a Selye János Egyetem Díszérmének arany fokozatában részesítette Liptai Kálmánt, az egri Eszterházy Károly Egyetem  rektorát és Kónya Petert, az Eperjesi Egyetem rektorát. Rektori Díjban idén 20 helyi oktató részesült az elmúlt akadémiai évben folytatott kiemelkedő tudományos publikációs tevékenysége elismeréseként.

Szabó Barnabás, a Hallgatói Önkormányzat (HÖK) alelnökének vezényletével került sor az elsősök fogadalomtételéte, végül  a XVII. Kodály Napokon aranykoszorús minősítést szerzett egyetemi Kórus Orsovics Yvette tanszékvezető karnagy vezényletével, a jelenlevőkkel közösen elénekelte a Szózatot.

201709141605570.0000000000000000000000000000001a_kn_13.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.