2024. július 13., 19:10

Megjelent a TriTon első hanghordozója

A pár éve alakult nagymegyeri TriTon akusztikus triója afféle lokális supergroupnak számít. Katona András „Bandee” a legendás Total Chaos meghatározó tagja volt és a már szintén nem kölyök korú Big Man Band egyik egyénisége, Vígh Zoltán „Kenedy” és Kosár Gábor „Hangya” pedig az egykori King Size és a NowEmber zenekarokból ismerősök, gondolom, nemcsak számomra.

 

Megjelent a TriTon első hanghordozója
Galéria
+5 kép a galériában

A görög mitológiában Tritón egy félig ember, félig hal tengeri istenség, aki kagylókürtjébe fújva parancsol a vizeknek, hogy miképpen hullámozzanak. A tritónusz pedig az „ördög hangköze”, mert alapja, hogy az egymástól hat félhangnyi távolságra lévő két hang együtt nem szól éppen szívderítően, így a reneszánsz korban és az azt megelőző időkben kerülték, bár a közhiedelemmel ellentétben nem tiltotta az egyház a használatát. Wagner azonban már célzatosan alkalmazta, és a rockzene is több példát ismer rá, például a Black Sabbath együttes legelső lemezének albumnyitó, a zenekar nevével megegyező című szerzeménye is így kezdődik.

Egy muzsikus nem igazán kedveli, ha az újságírók sokadszor kérdeznek rá a zenekar nevére, de a TriTon azért mégiscsak többértelmű. Mivel kürtös nincs a zenekarban, és a trió tagjai még imázs szintjén sem törnek „ördögi” babérokra, így marad a harmadik, prózai változat, amit józan paraszti ésszel próbáltam „kidedukálni”: a „tri” mint három és „ton” mint hang összeolvasásából ugye az jön ki, hogy három hang, azaz három személy, három egyéniség zenél a csapatban, aki által megszületik egy új világ. Amikor ezt megfejtettem, a többiek bólogatni kezdtek, így valószínűleg nem lőttem nagyon mellé.

 

Saját gondolatok, saját művek

A csapat kezdetben csupán feldolgozásokat játszott, és magam is meglepődtem, amikor Bandee említette, hogy megszületett egy CD, saját dalokkal. Zoli még azt is hozzátette, hogy koncertjeik repertoárja is lassacskán átalakult, mivel az átvett dalok mellé lassan, de biztosan felsorakoztak a saját szerzemények.

– Eleve akusztikus felfogásban játszunk, ez számunkra tudatos döntés volt annak idején, ugyanis az ilyen produkció mobilisabb, eladhatóbb és a hangosítás szempontjából is egyszerűbb. Kis helyen is elférünk, mert jó emberek vagyunk – fejezte be Zoli egy tréfás fordulattal  a mondandóját.

A TriTon 2018-ban alakult, és alig telt el két év, máris nyakunkon volt a Covid. Ezt az időszakot a zenekar – mint sokan mások – arra használta ki, hogy dalokat írjon. Ez volt az egyetlen pozitívuma annak a szörnyű időszaknak. Szövegötletek és dallamok már ugyan voltak a fiókban, de ekkor adódott lehetőségük arra, hogy pár napot együtt legyenek és dalokká gyúrják ezeket az ötleteket.

Megjelent a TriTon első hanghordozója

 

– Persze vannak olyan dalok, amelyek teljes egészében ekkor születtek – tette hozzá Zoli alias Kenedy, aki Hangyával egy-két szöveget is jegyez, de a dalszövegeket zömmel Bandee írja.

– A zeneszerzést szinte teljesen Hangyára bízzuk, annak ő a mestere. A dalokat is ő hangszerelte véglegessé – mondta Zoli.

Ez itt nem a reklám helye, de a komáromi Borozó már régóta a trió törzshelyének számít, annyira, hogy egy dalt is írtak az Európa-udvarban található vendéglátó egységről.

– Annak a helynek olyan varázsa van, hogy azt elmondani nem lehet. Aki rendszeresen jár oda, az tudja. Zsuzsa, az üzemeltető és az egész pincércsapat fantasztikus emberek. A vendégek is jó fejek, tele van zenészekkel, művészekkel, azt is mondhatnám, hogy olyan, mint a jelenkor Pilvax kávéháza. Emlékszem, először Emmer Peti vendégeiként játszhattunk ott pár dalt – amit ezúton is köszönünk neki – s azóta visszajáró vendégek vagyunk. Annyira jól sikerült a bemutatkozásunk, hogy Zsuzsa mindjárt naptárral jött utánunk a következő fellépés egyeztetése végett. Maga az ötlet, hogy dalt írjunk erről a számunkra ikonikus bárról, spontán született meg, s így talán valamit sikerül visszaadni abból a szeretetből, ami ezen a helyen körülvesz bennünket – mesélte Zoli.

Megjelent a TriTon első hanghordozója

 

 

Az új albumon Bandee és Hangya énekelnek, vokáloznak és a basszusgitárt is kezelik, az utóbbi ezenkívül akusztikus gitáron és hegedűn is játszik. Kenedy szintén akusztikus gitáron közreműködik, sőt, olykor a 12 húrost is előkapja. Rajtuk kívül egy-egy dalban Paksi Szilvia énekhangjával, Ostrolucký Tamás pedig basszusgitár játékával segíti a triót. A TriTon Vanek Gábor stúdiójában rögzítette szerzeményeit.

– Gabi régi jóbarátunk, nagyon kedveljük, mert végtelenül türelmes ember. Nem utolsósorban zenész, jó szakember és sok kreatív ötlete van. Az sem mellékes, hogy a humora lenyűgöző, ami segíti a munkát, mert egy hullámhosszon vagyunk – fejtette ki Bandee.

 

Magyar rock, népies motívumokkal

A TriTon lemezének első videóklipje már jó két hónapja megnézhető a világhálón. A Boldogan ébredsz című szerzemény lényegében egy dal születéséről szól, amit előző éjjel némi alkoholos segédlettel hozott tető alá a szerzője, és hogyne ébredne boldogan, ha a dal még másnap is tetszik neki. A kisember vagy akár a „kis” zenész boldogsága, mondhatnánk, de a „csináljatok, amit akartok, mi pedig azt fogjuk csinálni, amit mi akarunk” életérzés talán éppen megfelelő válasz lehet a mai háborús, vészterhes, már-már az elmebetegség határát súroló időkre...

A csapatot azonban a komolyabb témák is foglalkoztatják. Például fontos számukra a magyarságuk megélése, hiszen ünnepeink, megemlékezéseink alkalmával is gyakran fellépnek. Az Egyszer úgy is hazatérek című daluk népzenei ihletésű és komoly gondolatokat fogalmaz meg. A friss album címe is az, hogy „…hazatérek…”.

– A zenekar valójában pont egy ilyen alkalomra alakult. Izsapra hívtak bennünket egy megemlékezésre, amely a deportálásokról szólt. Lényegében ennek az apropónak köszönhetjük, hogy a zenekar létezik. Megtesztett a közös alkotás folyamata és megbeszéltük, hogy ezt folytatni kell. Az Egyszer úgy is hazatérek című dalunk is erre az eseményre íródott, kitelepített és deportált honfitársainkról szól – mesélte Bandee, aki arra a kérdésemre, hogy vajon mi a TriTon stílus „esszenciája”, azt válaszolta, hogy akusztikusan hangszerelt magyar rockdalok népi motívumokkal fűszerezve.

Megjelent a TriTon első hanghordozója

 

A Boldogan ébredsz után a legismertebb videómegosztón hamarosan Az Egyszer úgy is hazatérek videója is megjelenik, de a csapat további klipeket is készül forgatni. A tíz számból álló CD-t Bandee-nál (info@baden.sk) van mód megrendelni, vagy a koncerteken lehet megvásárolni.

 

Az írás megjelent a Magyar7 2024/27. számában.

 

 

 

Megjelent a TriTon első hanghordozója
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.