Megbüntette a SOZA Koháryházát - Jogdíjköteles a népdal?
Mint kiderült, 2011-es rendezvények, Mikulás-napra és anyák napjára szervezett ünnepségek miatt kapott büntetést Koháryháza a SOZA-tól. A gyermekek az ünnepségeken népdalokat énekeltek és verseket szavaltak.
A Rádio_FM munkatársa interjút készített Ján Pompurával, Koháryháza községi hivatalának munkatársával, aki elmondta: a SOZA illetékesei tárgyaltak a polgármesterrel, aki elmagyarázta nekik, hogy a gyerekek népdalokat énekeltek, ami köztudottan közös kulturális kincs. Úgy tűnt, hogy a szervezet munkatársai megértették, hogy Koháryházán senki nem sértett szerzői jogot. Csakhogy a jogvédő szervezet a polgármester magyarázata ellenére 62,40 euró büntetést szabott ki a községnek. Koháryháza képviselete ebbe nem nyugszik bele, kész bíróság elé vinni az ügyet, emellett parlamenti képviselőket is megszólított.
A rádióadásban Martin Husovec ügyvéd, a szellemi tulajdonjogi kérdésekkel foglalkozó EISI (European Information Society Institute) polgári szervezet tagja is megszólalt. Azt állítja, ha a gyerekek tényleg népdalokat énekeltek, a SOZA jogtalanul rótta ki a büntetést.
Kozáryháza mindenekelőtt népszokásai, hagyományai és jó állapotban fennmaradt népi építészeti emlékei, a festett faházak révén ismert. A wikipédia szerint a falu a 17. század elején a vlach jog alapján keletkezett a Széchy család birtokán. Első lakói pásztorok és favágók voltak. Első ízben 1612-ben, „Pohorela” néven történt róla írásos említés. Akkor a murányi váruradalomhoz tartozott. A falu domináns épülete az 1762-ben épült, Hétfájdalmú Szűz Mária római katolikus templom.