Meddig fenyegeti a vereknyei hulladéklerakat a lakosságot?
A vizsgálatok igazolták a vereknyei kutak szennyezettségét
„A hulladéklerakattal kapcsolatos problémák már 16 éve ismertek. Azóta sok mindent mondtak, de szinte semmi nem történt” – nyilatkozta Martin Kuruc, Vereknye polgármestere.
A városrész ismételten felszólítja az államot, oldja meg végre a problémát. A környezetvédelmi minisztérium eljárását lassúnak tartja.
„Nemcsak a vereknyeiek, de Pozsony megye lakóinak védelméről is szó van” – nyilatkozta Kuruc. A mérgező anyagok a talajvíz áramlásán keresztül Csallóköz felé áramlanak, ami az ottani ivóvíz források tekintetében is kockázatot jelent. A megközelítőleg 4,65 hektáron elterülő lerakat tehát nemcsak Vereknye, de Főrév (Prievoz), Pozsonypüspöki (Podunajské Biskupice) és a környező települések, Dénesd (Dunajská Lužná), Csölle (Rovinka), Dunahidas (Most pri Bratislave) és Erzsébetmajor (Miloslavovo) lakosságát is veszélyezteti.
A környezetvédelmi minisztérium jelenlegi vezetése elutsítja a kritikát, állítják, hogy az utóbbi hónapokban többet tettek, mint az elmúlt 20 évben összesen. Emlékeztetnek, miszerint a munkához „csak a környezetkárosodásért felelős személy” megnevezését követően kezdhettek hozzá, az pedig csak 2016-ban történt meg. A következő év áprilisában hozzá is fogtak a lerakat felszámolásának előkészítéséhez.
„Jelenleg a felszámolás érdekében kiírt közbeszerzési pályázatot értékelik” – nyilatkozta Tomáš Ferenèiak, a környezetvédelmi minisztérium szóvivője. A munkálatok 2018-ban indulnának.
A lerakat felszámolásával kapcsolatos fejleményekkel december 13-i ülésén a főváros aktuális problémáinak megoldása kapcsán a kormány is foglalkozott.
A környezetvédelmi tárca államtitkára, Norbert Kurilla állítása szerint minden lehetőt megtesznek a lerakat mielőbbi felszámolása érdekében.
Kurilla szerint „az egyetlen akadályt a tulajdonjogi viszonyok rendezése és a területre való belépéshez szükséges engedély bebiztosítása jelenti” .
A vereknyei hulladéklerakatot az úgynevezett beágyazásos módszerrel szeretnék izolálni. A munkálatok részét képezné a szennyezett talajvíz eltávolítása is. A környezetvédelmi szennyezés eltávolításának költségeit több min 30 millió euróra becsülik. Végleges árat és időpontokat a kiírt pályázat elbírálását követően mondhatnak.
Az öreg Malomág (Mlynské rameno) és a Vereknye és Ruzsinó közti területen található lerakat kiterjedése nagyjából 4,65 hektár. Az ott található hulladék 120 000 köbméter, melyet a vegyi üzemből még a 60-as, 80-as években szállítottak oda.
Mint ismeretes, a Dimitrov Vegyiművek Vereknye határában a földbe temetett több száz hordó vegyi anyagot, amelyből a térségben mérgező anyag szivárgott a talajba. A 2015-ben ismertetett tanulmány szerint hat, egészségre veszélyes anyag a csallóközi vízforrások irányába szivárog. A minisztérium akciótervet dolgozott ki, hogy a veszélyes anyagokat elszigetelje, ezzel szeretnék meggátolni a továbbterjedést.
A lerakatot földalatti szigetelő fallal zárnák le. Ez 80 centiméter széles és kb. két kilométer hosszú lenne, amelyet beágyaznák a fenékszigetelésbe. Felülről egy szigetelő fóliával borítanák be, amelyet agyagos rétegekkel töltenének fel, amely nem tenné lehetővé, hogy az esővíz befolyjon ebbe a zárt környezetbe.
Szakértői vélemény szerint a méreg évente 600 méterrel jut tovább a Csallóköz irányába, s ezzel veszélyzteti Közép-Európa legnagyobb vízkészletét.