2014. május 10., 10:34

Ma van az Eurovíziós Dalfesztivál döntője

KOPPENHÁGA. Ma rendezik a dán fővárosban az 59. Eurovíziós Dalfesztivál döntőjét, amelyben 26 ország előadója lép színpadra, köztük a magyar Kállay-Saunders András Running című dalával.

A fináléban a koppenhágai B&W Hallernében elsőként az Ukrajnát képviselő Marija Jaremcsuk adja elő Tick-Tock című dalát. A keddi elődöntőből a fináléba került Kállay-Saunders András száma, a Running (szerzők: az előadó és Szakos Krisztián) 21-ikként hangzik el a 26-os mezőnyben.

A Running az előzetes esélylatolgatásokban, a fogadóirodáknál napok óta előkelő helyen szerepel, jelenleg a 6. hely környékére teszik, így jó szereplés várható.

A további döntős országok: Fehéroroszország, Azerbajdzsán, Izland, Norvégia, Románia, Örményország, Montenegró, Lengyelország, Görögország, Ausztria, Németország, Svédország, Franciaország, Oroszország, Olaszország, Szlovénia, Finnország, Spanyolország, Svájc, Málta, Dánia, Hollandia, San Marino és az Egyesült Királyság.

A pontszámokat az egyes országok nemzeti zsűrijének - a péntek esti főpróbán leadott - szavazata, valamint a tévénézők által az utolsó dal elhangzását követő 15 percben leadott telefonos/sms-es voksok által kombinált eredmény adja ki (saját országra nem lehet szavazni).

Az Eurovíziós Dalfesztivált eddig a legtöbbször - hétszer - Írország nyerte meg.

Common Linnets: holland győzelmi esélyek

Egy holland country duó, a Common Linnets érzelmes, kicsit sötét hangulatú dala, a Calm After the Storm az Eurovíziós Dalfesztivál legnagyobb esélyesei közé tartozik. Ilse DeLange és Waylon dala nagyon eltérő az eurovíziós stílustól - talán ez jelentheti a sikert.

"Waylonnak és nekem is sikeres szólókarrierem van Hollandiában, de tavaly akartam csinálni egy külön projektet, amely zenei világában visszatér a country gyökereihez. Még tinédzserkorunkból ismerjük egymást, és mindketten country zenét játszunk, úgyhogy szinte magától értetődő volt, hogy Waylonnal hoztam létre a Common Linnets-et" - mesélte a duó megalakulását Ilse DeLange énekes, dalszerző az MTI-nek.

A linnet magyarul kenderikét jelent, ami a verébbel és a pinttyel rokon madár. A Common Linnets első, cím nélküli lemeze pénteken jelent meg Hollandiában, és máris az ottani albumlista első helyén áll.

Arra a felvetésre, hogy miért éppen a country zene lett a meghatározó számukra, holott Európában ennek a műfajnak nincsenek igazán hagyományai, Waylon azt mondta, ez nem volt kérdés, hiszen már gyerekként megfertőzte őket az amerikai zene.

"Mindketten erősen kötődünk Nashville-hez, a country fővárosához, éltünk és dolgoztunk is ott. Ott írtam alá első lemezszerződésemet 1998-ban, abban az évben meg is jelent kint a World of Hurt, ami ötszörös platinalemez lett. Egész pályafutásomra nagy hatással volt, amit Nashville-ben tapasztaltam" - fejtette ki a 36 éves Ilse DeLange, aki az elmúlt másfél évtized egyik legsikeresebb holland zenésze.

Waylon kitért arra, hogy az ő kötődése még személyesebb Nashville-hez, hiszen húszéves kora körül Waylon Jenningsnél és családjánál lakott a városban. "Õ elképesztően nagy művész volt, a mesteremnek tekintem, az iránta érzett tiszteletből vettem fel a Waylon nevet, amelyet zenészként használok". A 34 éves énekes-gitáros igazi neve Willem Bijkerk, és ő az első holland férfi előadó, akit a legendás Motown kiadó szerződtetett. Ott jelent meg Waylon Wicked Ways című albuma 2008-ban.

(Waylon Jennings az egyik legfontosabb zenész, énekes, dalszerző a country zene történetében. Első lemezfelvételének zenei rendezője Buddy Holly volt, és kis híján ő is rajta volt azon a repülőgépen, amely a rock and roll egyik legnagyobb hatású alakjával 1959-ben lezuhant. Négy és fél évtizeden át tartó pályafutása során számos sikeres lemezt készített, a műfaj három másik legendájával, Willie Nelsonnal, Kris Kristoffersonnal és Johnny Cash-sel szupergroupot is alkottak Highwaymen néven. 2001-ben beiktatták a country zene hírességek csarnokába, egy évvel később halt meg.)

Ilse DeLange elmondta: a Calm After the Storm című dallal az volt a céljuk az Eurovízión, hogy megmutassák, mennyire eltérő az ő muzsikájuk attól, ami a dalfesztiválon általános. Hozzátette: ezt szolgálja a hangzás szerkezete, a három akkord, a történet, amit elmesélnek, és az érzelmesség, ami árad belőle, meg a fekete-fehér ellentét hangsúlyozása is a ruházatukban. "A dal az őszinteségről szól, a szívünk kiöntéséről, hogy beszéljünk arról, egy kapcsolat működik vagy sem. Két gitár szól, énekelünk és kész".

Az MTI kérdésére, hogy Hollandia már négyszer megnyerte az Eurovíziós Dalfesztivált (1957, 1959, 1969, 1975), de legutóbb csaknem negyven évvel ezelőtt, Ilse DeLange azt mondta, még csak nem is gondolnak egy esetleges győzelemre, és nem értik, miért kérdezgeti mindenki, ki fog nyerni, meg ki hányadik lesz.

"Azt hiszem, mi annyira más közegből jövünk, hogy a mi esélyeinkről beszélni számunkra kicsit szürreális. Persze közben meg remek az egész fesztivál, imádjuk a hangulatát. Mit mondjunk? Ki tudja? Reméljük, nyerünk!" - fűzte hozzá nevetve a Common Linnets két tagja.

A projekt jövője kapcsán Ilse DeLange arról számolt be, hogy Enschedében, a Twente futballcsapat stadionjában júniusban egy Tuckerville nevű fesztiválon fognak játszani. "Sok megkeresést kapunk külföldről, meglátjuk, mi valósul meg" - mondta végül Ilse DeLange.

Az Eurovíziós Dalfesztivál szombati döntőjét - benne Kállay-Saunders András szereplését - az M1 21 órától élőben közvetíti. Az MTVA online szerkesztőségének kollégái a helyszínen vannak és folyamatosan tudósítanak az eseményről a www.adal2014.hu, illetve a www.facebook.com/eurovisionhungary oldalon.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.